Logo inicjatywy międzyrządowej |
Logo inicjatywy unijnej |
Lista Dziedzictwa Europejskiego została zainicjowana przez Francję podczas Europejskich Spotkań Kulturalnych, które odbyły się w Granadzie w kwietniu 2006 roku. Lista, stworzona na wzór słynnej listy UNESCO, służy tworzeniu swoistej mapy miejsc i obiektów istotnych dla tożsamości europejskiej i przez to wzmacniających tę tożsamość.
Znak Dziedzictwa Europejskiego (ZDE) otrzymują te obiekty, zarówno materialne jak i niematerialne, które posiadają zasadnicze znaczenie dla historii i dziedzictwa kulturowego Europy.
Wśród pierwszych obiektów zgłoszonych do Listy Dziedzictwa Europejskiego znajdowały się m.in. Akropol, opactwo w Cluny, Mur Berliński, dom Roberta Schumanna.
W 2007 roku ZDE otrzymało Miasto Lublin – obiekty związane z podpisaniem w 1569 r. Unii polsko-litewskiej: kościół p.w. św. Stanisława wraz z klasztorem dominikanów, kościół Świętej Trójcy na zamku, pomnik Unii Lubelskiej. Miasto Lublin jest symbolem europejskich idei integracyjnych, ponadnarodowego dziedzictwa demokracji i tolerancji oraz dialogu kultur między wschodem i zachodem.
W związku z decyzją Parlamentu Europejskiego i Rady nr 1194/2011/UE z dnia 16 listopada 2011 r. ustanawiającą działanie Unii Europejskiej na rzecz Znaku Dziedzictwa Europejskiego (Dziennik Urzędowy Unii Europejskiej L 303/3 z 22 listopada 2011 r. wszystkie miejsca, którym dotychczas przyznano ZDE, musiały ponownie złożyć aplikację o jego uzyskanie.
W dniu 19 grudnia 2014 r. panel międzynarodowych ekspertów ponownie przyznał Miastu Lublin Znak Dziedzictwa Europejskiego. Komisja Europejska decyzją z 10 marca 2015 r. (Dziennik Urzędowy Unii Europejskiej 2015/C83/03) potwierdziła przyznanie Znaku Lublinowi. Uroczyste wręczenie przyznanego Znaku będzie miało miejsce w Solvay Library w Brukseli, w dniach 15-16 kwietnia 2015.
Dziedzictwo idei Unii Lubelskiej zawartej między Polską i Litwą w 1569 roku, reprezentowane przez zachowane w krajobrazie Lublina zabytki: pomnik Unii Lubelskiej na Placu Litewskich, kaplicę Św. Trójcy i klasztor oo. dominikanów, będące świadkami zawarcia Unii i ją upamiętniające, zostało zarekomendowane Komisji Europejskiej w grudniu 2014 roku do wyróżnienia Znakiem Dziedzictwa Europejskiego. Rekomendacji dokonał powołany przez Komisję Europejską panel ekspertów, na podstawie aplikacji przygotowanej wspólnie przez pracowników Urzędu Miasta Lublin, Muzeum Lubelskiego i oo. Dominikanów.
Oprócz Unii Lubelskiej eksperci zarekomendowali Komisji 15 miejsc z całej Europy, spośród 36 zgłoszonych przez państwa Unii Europejskiej. Oprócz Lublina Polski rekomendowane zostały Konstytucja 3 Maja i Stocznia Gdańska.
Znak Dziedzictwa Europejskiego ma służyć podkreślaniu symbolicznej wartości obiektów, które odegrały znaczącą rolę w historii i kulturze Europy, budowaniu Unii Europejskiej. Jego zadaniem jest również poprawa rozumienia przez obywateli europejskich historii Europy i procesu budowania Unii, a także ich wspólnego, a jednocześnie różnorodnego dziedzictwa kulturowego, w powiązaniu z wartościami demokratycznymi i prawami człowieka. Przyznanie Znaku będzie miało istotne znaczenie dla promocji wartości dziedzictwa Lublina i wiedzy o roli naszego miasta w historii Europy.
Raport panelu ekspertów z 19 grudnia 2014 r. można przeczytać pod linkiem: http://ec.europa.eu/programmes/creative-europe/actions/heritage-label/documents/2014-panel-report.pdf, zaś decyzję Komisji Europejskiej z dnia 10 marca 2015 r. pod linkiem: http://eur-lex.europa.eu/legal-content/EN/TXT/HTML/?uri=OJ:JOC_2015_083_R_0003&from=FR
Dodatkowe informacje o Znaku Dziedzictwa Europejskiego można odnaleźć na oficjalnej stronie Komisji Europejskiej:
http://ec.europa.eu/programmes/creative-europe/actions/heritage-label/index_en.htm
Krótki opis miejsc i miast, którym przyznano ZDE odnajdziecie Państwo pod linkiem:
http://ec.europa.eu/programmes/creative-europe/actions/heritage-label/discover_en.htm
W dniach 20-22 marca 2015 roku gościliśmy w Lublinie dwóch dziennikarzy – Luca Dumoulin oraz Pierra Holland – z belgijskiej firmy Mostra S. A., której Komisja Europejska powierzyła przygotowanie filmów przedstawiających miejsca uhonorowane Znakiem Dziedzictwa Europejskiego. Prezentacja filmów odbędzie się podczas uroczystości wręczenia Znaku przedstawicielom odznaczonych miejsc w Solvay Library w Brukseli, w dniu 15 kwietnia 2015 r.
Pracownicy Biura Miejskiego Konserwatora Zabytków w Lublinie odwiedzili wraz z ekipą filmową miejsca związane z podpisaniem Unii Lubelskiej – Kaplicę Trójcy Świętej na Zamku, kościół i klasztor OO. Dominikanów oraz obelisk Unii Lubelskiej na Placu Litewskim.
Obok miejsc upamiętniających podpisanie Unii, dziennikarze filmowali Stare Miasto i historyczną przestrzeń Śródmieścia, w tym panoramy z donżonu zamkowego oraz ze wzgórza Czwartek.
W filmie ZDE znajdą się także wywiady z Michałem Karapudą, Dyrektorem Wydziału Kultury Urzędu Miasta Lublin oraz Anną Czajczyk, pracownikiem Muzeum Lubelskiego.
Ekipie filmowców towarzyszyli pracownicy Urzędu Miasta Lublin, a także uczniowie III Liceum Ogólnokształcącego im. Unii Lubelskiej oraz młodzi sportowcy trenujący na co dzień w Lubelskim Sportowym Klubie Taekwon-do.
Film "Znak Dziedzictwa Europejskiego 2015. Unia Lubelska (1569)":
https://www.youtube.com/watch?v=n7Gp5k5-kvQ&feature=youtu.be
Film "European Heritage Label 2015. The Union of Lublin (1569)":
https://www.youtube.com/watch?v=vaA9n4f58Tw&feature=youtu.be
Fotorelacja: K. Czerlunczakiewicz
W dniu 15 kwietnia 2015 r., w Solvay Library w Brukseli odbyła się uroczystość wręczenia Znaku Dziedzictwa Europejskiego 16 obiektom, które posiadają znaczenie dla historii i dziedzictwa kulturowego Europy.
Poniżej link do filmu z gali wręczenia Znaku Dziedzictwa Europejskiego. W 35 min. ma miejsce prezentacja kilkuminutowego filmu "Unia Lubelska" przygotowanego przez Luca Dumoulin oraz Pierra Holland, w 48 min. quiz wiedzy na temat miejsc ZDE, zaś w 51 min. wręczenie Znaku miastu Lublin. W 95 min. wykonywane jest tzw. family picture.
http://ec.europa.eu/avservices/video/player.cfm?ref=I101510
Fotorelacja: M. Bańka, H. Mącik, E. Scagnetti
W dniu 28 kwietnia 2015 roku, na lubelskim zamku, będącym siedzibą Muzeum Lubelskiego, miała miejsce konferencja prasowa poświęcona ponownemu uhonorowaniu Miasta Lublin Znakiem Dziedzictwa Europejskiego. Uczestniczyli w niej przedstawiciele instytucji, w gestii których pozostają obiekty reprezentujące w przestrzeni Lublina podpisanie Unii Lubelskiej. Muzeum Lubelskie, które zarządza Kaplicą Trójcy Świętej reprezentowali marszałek województwa lubelskiego, Sławomir Sosnowski oraz dyrektor Katarzyna Mieczkowska, kościół i klasztor dominikanów przeor Grzegorz Kluz, natomiast Urząd Miasta Lublin, który zawiaduje Pomnikiem Unii Lubelskiej, Prezydent Miasta Lublin, Krzysztof Żuk oraz Miejski Konserwator Zabytków w Lublinie, Hubert Mącik.
Uhonorowana Znakiem Dziedzictwa Europejskiego idea Unii Lubelskiej jest reprezentowana w przestrzeni Lublina przez zachowane w krajobrazie zabytki - pomnik Unii Lubelskiej na Placu Litewskim, Kaplicę Zamkową Trójcy Świętej oraz kościół i klasztor ojców dominikanów. W każdym ze wspomnianych miejsc, będących świadkiem zawarcia Unii i ją upamiętniających, została umieszczona tablica informacyjna ZDE. Ponadto, w związku z chęcią promowanie idei Znaku oraz uhonorowania nim Miasta Lublin, dodatkowe tablice zostały zamontowane w hallu ratusza, hali przylotów na lotnisku Lublin-Świdnik oraz w hali głównej dworca kolejowego. Tablica, którą umieszczono w ratuszu została przekazana przez Komisję Europejską, pięć pozostałych natomiast sfinansowano ze środków Biura Miejskiego Konserwatora Zabytków.
GALERIA
W dniach 3-4 lipca 2017 roku, w Lublinie i Warszawie, odbyło się międzynarodowe spotkanie przedstawicieli miejsc uhonorowanych Znakiem Dziedzictwa Europejskiego - "Celebration of two Unions. European Heritage Label - Study Visit in Lublin and Warsaw". Organizatorem pierwszego dnia spotkania było Biuro Miejskiego Konserwatora Zabytków Urzędu Miasta Lublin, natomiast drugi dzień zagospodarowała dyrekcja Archiwum Głównego Akt Dawnych w Warszawie.
Konferencja odbywała się w Trybunale Koronnym. Po przywitaniu gości przez Krzysztofa Komorskiego, Zastępcę Prezydenta ds. Kultury, Sportu i Partycypacji, jako "keynote speakers" głos zabrali profesor Jūratė Kiaupienė z Wilna, reprezentująca Litewski Instytut Historyczny z wykładem "Unia Lubelska w historycznej i kulturalnej pamięci Litwy" oraz profesor Ryszard Szczygieł z lubelskiego Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej, z wystąpieniem zatutułowanym "Unia Lubelska z 1569 roku i jej historyczne znaczenie". Następnie, poprzedzona wystąpieniem przedstawicieli Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, rozpoczęła się pierwsza część prezentacji miejsc ZDE. Mieliśmy przyjemność gościć przedstawicieli Archaeological Site of Carnuntum (Petronell-Carnuntum), Archiwum Głównego Akt Dawnych w Warszawie, Mundaneum (Mons) oraz Gminy Łużna, opiekującej się cmentarzem wojennym nr 123 Łużna-Pustki. Prezentacje kontynuowaliśmy po krótkiej przerwie kawowej, wówczas głos zabrali goście z Imperial Palace Vienna, Peace Palace (Hague), Krapina Neanderthal Museum and Hušnjakovo Site oraz Europejskiego Centrum Solidarności w Gdańsku.
Kolejnym punktem agendy spotkania była wizyta studyjna, podczas której uczestnikom spotkania zostały zaprezentowane miejsca upamiętniające zawarcie Unii Lubelskiej: Kaplica Trójcy Świętej na Zamku Lubelskim, kościół i klasztor oo. dominikanów oraz Pomnik Unii Lubelskiej na Placu Litewskim.
W drugim dniu spotkania udaliśmy się z naszymi gośćmi do Archiwum Głównego Akt Dawnych, gdzie dyrektor Hubert Wajs wraz ze współpracownikami zaprezentowali uhonorowaną Znakiem Dziedzictwa Europejskigo Konstytucję 3 Maja oraz akt podpisania Unii Lubelskiej. Podczas wystąpień omówiona została m. in. historia obydwu dokumentów, problematyka konserwatorska oraz działania edukacyjne i promocyjne.
WYKŁAD PROFESOR KIAUPIENE - polska wersja językowa, angielska wersja językowa
GALERIA FOTO
W dniach 11-14 lipca 2017 r. delegacja pracowników Urzędu Miasta Lublin – Katarzyna Czerlunczakiewicz oraz Michał Trzewik (Biuro Miejskiego Konserwatora Zabytków) uczestniczyła w międzynarodowej konferencji „Cultural Heritage 3.0: Audience and Access in Digital Era”, która miała miejsce w Tallinie i Tartu. Uczestnicy spotkania debatowali nad możliwościami, które oferuje technologia digitalizacji na polu upowszechniania dziedzictwa kulturowego, w szczególności zbiorów przechowywanych przez różnego rodzaju instytucje kultury, w tym muzea i biblioteki oraz archiwa samorządów zajmujących się ochroną zabytków. Jedne z fundamentalnych pytań jakie zadawali sobie uczestnicy konferencji to:
- jaka jest rola kultury i dziedzictwa kulturowego w budowaniu silniejszych więzi społecznych;
- jak zwiększyć ilość odbiorców zasobów dziedzictwa kulturowego oraz wzmocnić potencjał jednostek zajmujących się tą tematyką?
Obrady otworzył Minister Kultury Republiki Estonii, Indrek Saar oraz dyrektor generalny Edukacji i Kultury Komisji Europejskiej, Jens Nymand Christensen, po którym wykład otwierający wygłosił profesor Pier Luigi Sacco. Konferencja miała charakter dyskusji panelowej z aktywnym uczestnictwem wszystkich gości. W godzinach popołudniowych konferencja przybierała charakter warsztatów tematycznych, dotyczących m. in. zagadnienia dobrych praktyk w budowaniu oferty dla odbiorców zainteresowanych dostępem do zbiorów instytucji kultury oraz archiwów, problemów i wyzwań pojawiających się przy digitalizacji i udostępnianiu zbiorów, tworzenia narzędzi służących sprawnemu dostępowi do zdigitalizowanych materiałów, innowacyjnych technologii etc. Ponadto, warsztaty dały możliwość wymiany doświadczeń w przedmiotowej tematyce wśród uczestników spotkania.
Drugi dzień konferencji poświęcony był przede wszystkim zagadnieniu dziedzictwa kulturowego i jego wpływu na rozwój ekonomiczny poszczególnych miast i miejsc historycznych, a także traktowanie dziedzictwa jako motoru postępu i ich rozwoju, z silnym naciskiem na rozwój przemysłu turystycznego. Równolegle, w ramach zorganizowane zostało ponadto spotkanie przedstawicieli miejsc uhonorowanych Znakiem Dziedzictwa Europejskiego – „European Heritage Label Days 2017”. Warsztatowa forma konferencji miała za zadanie znalezienie wspólnego mianownika do prób sieciowania miejsc obdarowanych znakiem.
Podkreślić należy profesjonalne przygotowanie i prowadzenie spotkania, obrad poszczególnych dni konferencji, a także przemyślany układ wizyt studyjnych oraz dobrą organizację.
GALERIA FOTO
W wrześniu 2015 roku, na ścianie szczytowej jednego z bloków przy ulicy Hutniczej, pojawił się mural przedstawiający tarczę herbową, a na niej zdwojone godło Polski oraz litewską "Pogoń". Zgodnie z zamysłem autora, gdańskiego artysty i współtwórcy Gdańskiej Szkoły Muralu, Pana Rafała Roskowińskiego, ma on upamiętniać zarówno Lublin jako miejsce podpisania Unii Lubelskiej, jak i przypominać o znaczeniu oraz wartościach tego niezwykle ważnego wydarzenia w historii Polski. Ponadto, mural powstał jako praca doktorska malarza, któremu zadaliśmy kilka pytań.
Biuro Miejskiego Konserwatora Zabytków: - Skąd pojawił się pomysł na mural dotyczący tematyki Unii Lubelskiej?
Rafał Roskowiński: - Chodziło o mural lubelski, mocno osadzony w historii Polski i miasta. Unia wydawała się odpowiednia, mało kontrowersyjna, przypominać ma, że nie mamy się czego wstydzić, że byliśmy potężny narodem, przed którym klękali książęta pruscy i moskiewscy
BMKZ: - Jakie są wymiary muralu, użyte farby i inne środki do jego wykonania?
RR: - Wymiary to 15 metrów wysokości, 11 metrów szerokości. Użyłem polskich farb marki Primacol.
BMKZ: - Jaka jest Pana zdaniem trwałość projektu, o ile nie będzie ingerencji w jego wygląd?
RR: - Minimum 30 lat.
BMKZ: - Jak wyglądała współpraca z okolicznymi mieszkańcami, czy udało się Panu zainteresować tematyką dzieła, czy mieli wiedzę o tym wydarzeniu?
RR: O wydarzeniu zostali poinformowani skutecznie. Moi "Tatarzy" [blok, na którym powstał mural zlokalizowany jest w dzielnicy "TatarY" - BMKZ] okazali się zainteresowani historią. Sukcesem była współpraca przy malowaniu wspólnie herbów klubów sportowych, Myślę, że są dumni z muralu na swojej dzielnicy.
Więcej informacji w bardzo ciekawej recenzji muralu - pracy doktorskiej artysty, którą znajdziecie Państwo poniżej:
Recenzja pracy doktorskiej Rafała Roskowińskiego - do pobrania.
Linki do informacji prasowych:
http://www.lublin112.pl/unja-lubelska-nowy-mural-powstal-lublinie-zdjecia/
http://lublin.tvp.pl/21504822/wyjatkowa-praca-doktorska-blokowy-mural
Międzynarodowemu spotkaniu przedstawicieli miejsc uhonorowanych Znakiem Dziedzictwa Europejskiego - "Celebration of two Unions. European Heritage Label - Study Visit in Lublin and Warsaw", które odbywało się w Lublinie w dniach 3-4 lipca 2017 roku, towarzyszyły liczne przedsięwzięcia służące promocji oraz popularyzacji idei ZDE. Jednym z nich było wyświetlenie logo ZDE na fasadzie Centrum Spotkania Kultur.
Lubelski deptak również został udekorowany w celu uświetnienia tak ważnego wydarzenia, jakim było europejskie spotkanie miejsc uhonorowanych ZDE.
Ponadto, przy obiektach będących świadkiem zawarcia Unii i ją upamiętniających, pojawiły się specjalnie przygotowane windery z logo ZDE.
Wykład "Unia Lubelska - dzieło wspólnego sejmu polsko - litewskiego w 1569 r." został wygłoszony przez prof. Ryszarda Szczygła na Zamku Lubelskim, w dniu 1 lipca 2016 roku z okazji rocznicy zawarcia Unii Lubelskiej.
GALERIA FOTO
W dniach 3-4 lipca 2017 roku, w Lublinie i Warszawie, odbyło się międzynarodowe spotkanie przedstawicieli miejsc uhonorowanych Znakiem Dziedzictwa Europejskiego - "Celebration of two Unions. European Heritage Label - Study Visit in Lublin and Warsaw". Organizatorem pierwszego dnia spotkania było Biuro Miejskiego Konserwatora Zabytków Urzędu Miasta Lublin, natomiast drugi dzień zagospodarowała dyrekcja Archiwum Głównego Akt Dawnych w Warszawie.
Konferencja odbywała się w Trybunale Koronnym. Po przywitaniu gości przez Krzysztofa Komorskiego, Zastępcę Prezydenta ds. Kultury, Sportu i Partycypacji, jako "keynote speakers" głos zabrali profesor Jūratė Kiaupienė z Wilna, reprezentująca Litewski Instytut Historyczny z wykładem "Unia Lubelska w historycznej i kulturalnej pamięci Litwy" oraz profesor Ryszard Szczygieł z lubelskiego Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej, z wystąpieniem zatutułowanym "Unia Lubelska z 1569 roku i jej historyczne znaczenie".
WYKŁAD PROFESOR KIAUPIENE - polska wersja językowa, angielska wersja językowa
WYKŁAD PROFESORA SZCZYGŁA - polska wersja językowa, angielska wersja językowa
Dzień Unii Lubelskiej 2018
1 lipca 2018 r. przypada 449. rocznica zawarcia porozumienia pomiędzy stanami Korony Królestwa Polskiego i Wielkiego Księstwa Litewskiego, podpisanego w 1569 roku na sejmie walnym w Lublinie. Literatura historyczna jednoznacznie określa „Unię lubelską” jako jedno z najważniejszych wydarzeń w historii Polski i Europy. To również jedno z najważniejszych wydarzeń w dziejach Lublina, które na stałe wprowadziło nazwę miasta do historii powszechnej Europy i świata. Mając na uwadze rangę i doniosłość tego wydarzenia, 22 października 2015 r. Rada Miasta Lublin podjęła Uchwałę nr 292/X/2016 w sprawie ustanowienia dnia 1 lipca Dniem Unii Lubelskiej. 30 czerwca i 1 lipca 2018 r. odbyły się w Lublinie uroczystości w ramach oficjalnych miejskich obchodów rocznicy zawarcia Unii Lubelskiej.
Program obchodów
Dzień Unii Lubelskiej
Niedziela, 1 lipca 2018:
godz. 10.30 – złożenie kwiatów pod pomnikiem Unii Lubelskiej (miejsce:Plac Litewski)
godz. 11.30 – złożenie kwiatów i zapalenie zniczy pod pomnikiem Polskich Profesorów Wyższych Uczelni Lwowa rozstrzelanych w 1941 r. przez niemieckiego okupanta (miejsce: pomnik przed Biblioteką UMCS, ul. I. Radziszewskiego 11)
godz. 14.15 – koncert Chóru "Echo" ze Lwowa (miejsce: Kościół Rektoralny pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny Zwycięskiej w Lublinie, ul. Narutowicza 6)
godz. 15.30 - koncert Zespołu Pieśni i Tańca "Zgoda" z Wilna (miejsce: Filharmonia im. H. Wieniawskiego w Lublinie, ul. Marii Curie-Skłodowskiej 5)
godz. 18.00 - msza święta w 449. rocznicę Unii Lubelskiej (miejsce: Bazylika oo. Dominikanow pw. Św. Stanisława Biskupa Męczennika, ul. Złota 9)
godz. 19.00 – koncert Męskiego Zespołu Wokalnego "Kairos" – w programie: śpiewy cerkiewne, pieśni ormiańskie i żydowskie), (miejsce: Bazylika oo. Dominikanow pw. Św. Stanisława Biskupa Męczennika, ul. Złota 9)
Wydarzenia towarzyszące
Sobota, 30 czerwca 2018 r.:
godz. 10.00 – 18.00 – Dzień otwarty w Muzeum Lubelskim (wstęp bezpłatny na wystawy stałe), (miejsce: Muzeum Lubelskie, ul. Zamkowa 9)
godz. 14.45 i 15.45 – "Śladami Unii Lubelskiej" – spacery z lubelskimi przewodnikami (początek na dziedzińcu Muzeum Lubelskiego w Lublinie, ul. Zamkowa 9)
godz. 17.00 – koncert Chóru "Echo" ze Lwowa (miejsce: Muzeum Lubelskie, Galeria Malarstwa Polskiego, ul. Zamkowa 9)
godz. 19.00 – "Ocalony od zapomnienia" – koncert fortepianowy prezentujący twórczość Giedymina Rodkiewicza w wykonaniu Włodzimierza Lebieckiego (miejsce: Trybunał Koronny, ul. Rynek 1)
Noc Unii Lubelskiej, sobota 30 czerwca 2018 r., godz. 20.00 – 24.00
Powitanie uczestników Prologu Zjazdu Europejskimi Szlakami Sejmu Unii Lubelskiej "SEJMOGRAF 1569+"
Odkrywanie tajemnic Sejmu Unii Lubelskiej 1569 z przewodnikiem
Konkursy: popularny i specjalistyczny pt. "Sejm Unii Lubelskiej 1569"
Tajemnice kalendarza juliańskiego
Niespodzianka: "Zamek Królewski w Lublinie - reaktywacja?!" (c.d.)
Zwiedzanie Miasta Unii Lubelskiej po cichu (początek przed Bramą Krakowską)
Organizator: Miasto Lublin
Współorganizatorzy:
Fundacja "Via Jagiellonica"
Klasztor OO. Dominikanów w Lublinie
Kościół Rektoralny pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny Zwycięskiej w Lublinie
Muzeum Lubelskie w Lublinie
Oddział Miejski PTTK im. A. Janowskiego w Lublinie
Organizacja Turystyczna "Szlak Jagielloński"
Organizacja Turystyczna "Szlak Kupiecki"
Towarzystwo Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich Oddział w Lublinie
Towarzystwo Miłośników Wilna i Ziemi Wileńskiej Oddział w Lublinie
Towarzystwo Przyjaciół Grodna i Wilna Oddział w Lublinie
Unia Szlaków "Zachód - Wschód"
Stowarzyszenie Unia Szlaków "Zachód - Wschód" zorganizowało w noc z 30 czerwca na 1 lipca 2018 r. wydarzenie służące promocji 449. rocznicy podpisania Unii Lubelskiej – 449. rocznica UNII LUBELSKIEJ: Europejskie Spotkanie „Zachód – Wschód”. Szczegółowy opis wydarzenia znalazł się na stronie stowarzyszenia:
- http://zachod-wschod.pl/event/sdsd-3/
W 2018 r. obchodziliśmy 449. rocznicę zawarcia Unii Lubelskiej, a tym samym utworzenia Rzeczpospolitej Obojga Narodów na wspólnym Sejmie polsko-litewskim w Lublinie.
Zaprosiliśmy wówczas Państwa na Europejskie Spotkanie „Zachód – Wschód” w Lublinie , obejmujące:
30 czerwca 2018 r. (sobota):
* godz. 10 – Prolog Zjazdu Europejskimi Szlakami Sejmu Unii Lubelskiej „SEJMOGRAF 1569+”,
z udziałem Stowarzyszenia „Roweraki” z Wohynia i okolic, które przez Przewłokę i Parczew przyjechało wraz z innymi zaprzyjaźnionymi rowerzystami do Lublina.
* godz. 20 – „Noc Unii Lubelskiej”,
rozpoczęcie przy Bramie Krakowskiej, zakończenie około północy.
W pogramie:
– powitanie uczestników Prologu Zjazdu Europejskimi Szlakami Sejmu Unii Lubelskiej „SEJMOGRAF 1569+”
– odkrywanie tajemnic Sejmu Unii Lubelskiej 1569 z przewodnikiem
– konkursy popularny i specjalistyczny pt. „Sejm Unii Lubelskiej 1569”,
realizowany na zlecenie Wydziału Kultury Urzędu Miasta Lublin,
z nagrodami Kasy Unii Lubelskiej i Fundacji „Via Jagiellonica”
– tajemnice kalendarza juliańskiego
– niespodzianka „Zamek Królewski w Lublinie – reaktywacja?!” (c.d.)
– zwiedzanie Miasta Unii po cichu.
1 lipca 2018 r. (niedziela):
* godz. 16 – Sejm Europejskiej Rzeczpospolitej Turystycznej „EUROPA 1569+”.
Regulamin uczestnictwa w naszych wydarzeniach:
1) Osoby niepełnoletnie mogą wziął udział w wydarzeniu tylko pod opieką osób prawnie upoważnionych.
2) Organizatorzy zastrzegają sobie prawo do wykorzystania zdjęć z wydarzenia, z uwzględnieniem RODO.
Zapraszamy!
Unia Szlaków „Zachód – Wschód”
Fundacja „Via Jagiellonica”
Organizacja Turystyczna „Szlak Jagielloński”
Organizacja Turystyczna „Szlak Kupiecki”
Europejska Rzeczpospolita Turystyczna „EUROPA 1569+” (społeczność)
Europejskie Muzeum Sejmu Unii Lubelskiej „SEJMOGRAF 1569+”
Poniżej link do strony Marketingu Miasta Lublin, na której znajduje się wiele publikacji poświęconych Unii Lubelskiej:
BROSZURA UNIA LUBELSKA (1569) - Historyczny przykład wyjątkowej w dziejach Europy integracji dwóch krajów oraz moment przełomowy w rozwoju zasad demokratycznych.
Koncepcja broszury została opracowana merytorycznie przez lubelski zespół w składzie Małgorzata Kowalczyk, Hubert Mącik, Michał Trzewik, Marlena Wronka, natomiast redakcja językowa, opracowanie graficzne oraz skład pozostawały po stronie Archiwum Głównego Akt Dawnych w Warszawie. Broszura została przygotowana w trzech wersjach językowych: polskiej, angielskiej i niemieckiej. W 2015 roku, ze środków Biura Miejskiego Konserwatora Zabytków, udało się sfinasować wydruk wszystkich wersji językowych.
Wersje językowe: polska (PL), angielska (GB), niemiecka (D)
Bibliografia (wybór) - Selected bibliography
Adamek T., Lubelsko-Lwowskie symbole Unii, „Res Historica” 2005, t. 20.
Baczkowski K., Dzieje Polski późnośredniowiecznej 1370–1506, Kraków 1999.
Bardach J., Krewo i Lublin. Z problemów Unii Polsko-Litewskiej, „Kwartalnik Historyczny” 1969, nr 3.
Bardach J., Unia Lubelska. Jej geneza i znaczenie, „Kultura i Społeczeństwo”, R 14/1970, nr 2.
Grzybowski S., Dzieje Polski i Litwy 1506–1648, Kraków 2000.
Halecki O., Dzieje Unii Jagiellońskiej, t. 2, Kraków 1919.
Historycy o Unii lubelskiej, „Mówią Wieki“ 1969, nr 6, s. 14–16.
Janowski P., Lubelska Unia, z 1 lipca 1569 roku, [w:] Encyklopedia Katolicka, Lublin 2006, t. XI, kol. 36-37.
- Kłoczowski Jerzy, Unia Lubelska, Lublin 1999.
Kolankowski L., Jagiellonowie i unia, Lwów 1936.
Lulewicz H., Gniewów o Unię ciąg dalszy. Stosunki polsko-litewskie w latach 1569–1588, Warszawa 2002.
Pełeński J., Inkorporacja ukraińskich ziem dawnej Rusi do Korony 1569 roku. Ideologia i korzyści. Próba nowego spojrzenia, „Przegląd Historyczny” 1974, nr 2, s. 242-260.
Śladecki D., Unia naszych przodków, „Forum Polonijne” 2004, nr 3.
Unia Lubelska, „Kalendarz Lubelski”, R. 25/1982, s. 54–56.
Unia Lubelska 1569 w dziejach Polski i Europy, pod red. Witusika A., Lublin 2004.
Unia Lubelska i tradycje integracyjne w Europie Środkowo-Wschodniej, pod red. J. Kłoczowskiego, P. Krasa i H. Łaszkiewicza, Lublin 1999.
Unia lubelska. Jej geneza i znaczenie, „Kultura i Społeczeństwo” 1970, nr 2, s. 119–136.
Wisner H., Unia lubelska i III Statut litewski z roku 1588, „Zapiski Historyczne”, t. 51, R. 198, z. 1
Witusik A., Radzik T., Hołd Pruski w Lublinie w 1569, [w:] Lublin w dziejach i kulturze Polski, Lublin 2000.
link : http://biblioteka.teatrnn.pl/dlibra/dlibra/docmetadata?id=8875&from=&dirids=1&ver_id=25183&lp=2&QI=!4D0EAAEE1CE97CE717CDF35CF80E3A15-97
Witusik A., Radzik T., Pamiętna Unia Lubelska 1569, [w:] Lublin w dziejach i kulturze Polski, Lublin 2000.
link : http://biblioteka.teatrnn.pl/dlibra/dlibra/docmetadata?id=8875&from=&dirids=1&ver_id=25183&lp=2&QI=!4D0EAAEE1CE97CE717CDF35CF80E3A15-97
Historia Unii Lubelskiej i ciekawostki: http://www.sp6.lublin.pl/unia.htm
Przegląd unii Polsko-Litewskich: http://portalwiedzy.onet.pl/69507,,,,unia_polsko_litewska,haslo.html
Artykuł w Wikipedii: https://pl.wikipedia.org/wiki/Unia_lubelska
Artykuł na stronie Kresy,pl http://www.kresy.pl/historia,rzeczpospolita?zobacz/unia-lubelska
Artykuł na blogu Historia to moja pasja: http://historiatomojapasja.blogspot.com/2014/06/unia-lubelska-przyczyny-przebieg-i.html
Artykuł: Unia lubelska – początek Rzeczpospolitej Obojga Narodów: http://www.polskieradio.pl/39/156/Artykul/1162188,Unia-lubelska-%E2%80%93-poczatek-Rzeczpospolitej-Obojga-Narodow
Artykuł na stronie Teatru NN: http://teatrnn.pl/leksykon/node/1972/unia_lubelska_1569
Artykuł na stronie HistoriaPolski.pl: http://historia-polski.klp.pl/a-6192.html
Artykuł na stronie Historycy.Org: http://www.historycy.org/index.php?showtopic=306&mode=threaded&pid=23459
O obrazie Unia Lubelska Jana Matejki: http://www.wizyt.net/index.php?option=com_content&view=article&id=4111:historia-pdzlem-i-piorem-malowana-unia-lubelska-1569&catid=115:warto-wiedzie&Itemid=222
Encyklopedia Britannica https://www.britannica.com/event/Union-of-Lublin
Tekst Unii Lubelskiej: http://www.law.uj.edu.pl/~khpp/fontesu/1569.htm
Historia Unii Lubelskiej: https://www.youtube.com/watch?v=dya4nH8PemI
Historia Unii Lubelskiej na wesoło : https://www.youtube.com/watch?v=ozI9YQoeFxE
Unia lubelska Powstanie Rzeczypospolitej Obojga Narodów Pierwsze bezkrólewia:
https://www.youtube.com/watch?v=VbqjwlXdHys
Historia Unii Lubelskiej: https://www.youtube.com/watch?v=mHlfArFKqpo
Humorystycznie o Unii Lubelskiej: https://www.youtube.com/watch?v=22qX2pj4evE
Prof. Jerzy Kłoczowski o Unii Lubelskiej: http://teatrnn.pl/leksykon/node/2252/unia_lubelska_%E2%80%93_echa_unii_lubelskiej_w_europie?quicktabs_1=0&quicktabs_2=1
Znak Dziedzictwa Europejskiego 2015. Unia Lubelska 1569: https://www.youtube.com/watch?v=n7Gp5k5-kvQ
Historia Unii Lubelskiej: https://www.youtube.com/watch?v=Z4XwBV14IgET
Obraz Jana Matejki – Unia Lubelska: https://www.youtube.com/watch?v=k_FxqqjQMVA
Kalendarz Historyczny 27.VI Unia Lubelska – Wspaniałe Dziedzictwo:
https://www.youtube.com/watch?v=ejfRe3jyR10
Unia Lubelska 1569 w przewodnictwie i grach - Lublin - stolica Rzeczpospolitej Turystycznej odc. 20: https://www.youtube.com/watch?v=DDRPh9TUgd8
Kalendarz Historyczny 26.V Unia Lubelska - Szansa na polską mocarstwowość:
https://www.youtube.com/watch?v=TBz7RBSKFDw
Wypowiedź historyk Jolanty Choińskiej-Miki - Dzieje zacieśniania związków polsko-litewskich i podpisanie Unii Realnej w 1569 roku, konsekwencje zawarcia Unii Lubelskiej:
http://archiwum.nina.gov.pl/film/unia-lubelska-86
438 rocznica Unii Lubelskiej: https://www.youtube.com/watch?v=cnglo5dario
Od Unii Lubelskiej do Unii Europejskiej (5 części):