W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.
Wydarzenia

DZIEŃ UNII LUBELSKIEJ 2020

Baner Unia Lubelska 2020

W związku z 451. rocznicą zawarcia Unii Lubelskiej, już po raz piąty mieszkańcy naszego miasta mieli okazję świętować 1 lipca Dzień Unii Lubelskiej.  Obchody rozpoczęły się uroczystym złożeniem kwiatów pod Pomnikiem Unii Lubelskiej na Placu Litewskim.

Uroczyste złożenie kwiatów pod Pomnikiem Unii Lubelskiej.

W programie obchodów znalazły się m.in. spacery "Śladami Unii Lubelskiej - zwiedzanie z lubelskimi przewodnikami", rozpoczynające się na dziedzińcu Muzeum Lubelskiego, których główną atrakcją był wstęp do Kaplicy Trójcy Świętej. Aby umożliwić uczestnictwo jak największej grupie zainteresowanych, jeden ze spacerów był tłumaczony na Polski Język Migowy przez Ewelinę Lachowską-Łuczak.

Ponadto, szereg wydarzeń rocznicowych miał miejsce w Bazylice Ojców Dominikanów pw. Św. Stanisława Biskupa Męczennika przy ulicy Złotej 9 – uroczysta msza, prelekcja dra Marcina Gapskiego „Unia Lubelska – historia wciąż żywa” oraz występ Męskiego Zespołu Wokalnego „Kairos” pod dyrekcją Borysa Somerschafa. W programie znalazły się pieśni ormiańskie, gruzińskie, żydowskie, ukraińskie. Wszystkie wydarzenia były tłumaczone na Polski Język Migowy przez Magdalenę Gach-Leziak i transmitowane on-line na kanale YouTube Lublin Miasto Inspiracji i profilu Facebook Lublin – Miasto Kultury. Ponadto w Bazylice oo. Dominikanów znalazła się pętla indukcyjna dla osób słabosłyszących.

Na wszystkie wydarzenia wstęp był wolny, jednak z uwagi na ograniczenia wprowadzone z powodu stanu epidemii, liczba uczestników prelekcji i koncertu w Bazylice Dominikanów była ograniczona.
Głównym organizatorem wydarzeń było Miasto Lublin we współpracy z:

III LO im. Unii Lubelskiej w Lublinie
Fundacją „Via Jagiellonica”
Klasztorem oo. Dominikanów w Lublinie
Muzeum Lubelskim w Lublinie
Oddziałem Miejskim PTTK im. A. Janowskiego w Lublinie
Stowarzyszeniem „Migiem przez Świat” w Lublinie
Towarzystwem Miłośników Lwowa i Kresów Południowo – Wschodnich Oddział w Lublinie
Towarzystwem Miłośników Wilna i Ziemi Wileńskiej Oddział w Lublinie
Towarzystwem Przyjaciół Grodna i Wilna Oddział w Lublinie
Towarzystwem Przyjaciół Krzemieńca i Ziemi Wołyńsko-Podolskiej w Lublinie

Program obchodów dnia Unii Lubelskiej 2020.

Do pobrania