W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Ceremonia rozpoczęcia budowy pomnika bł. ks. Emiliana Kowcza z udziałem Prezydenta Ukrainy

Ceremonia rozpoczęcia budowy pomnika bł. ks. Emiliana Kowcza z udziałem Prezydenta Ukrainy
22.02.201909:50

Ceremonia poświęcenia miejsca i złożenie w fundamencie aktu o rozpoczęciu budowy pomnika bł. ks. Emiliana Kowcza odbędzie się o godz. 16:15 przy ul. Droga Męczenników Majdanka 69 w rejonie skrzyżowania z ul. Cmentarną. W wydarzeniu weźmie udział Prezydent Ukrainy, Petro Poroszenko, Zastępca Prezydenta Miasta Lublin ds. Kultury, Sportu i Partycypacji, Beata Stepaniuk-Kuśmierzak oraz Przewodniczący Rady Miasta Lublin, Jarosław Pakuła.

Monument stanie na skwerze przy skrzyżowaniu Drogi Męczenników Majdanka z ul. Cmentarną. Uzyskanie pozwolenia na budowę poprzedziły dwie uchwały Rady Miasta Lublin, przyjęte jednogłośnie na sesjach 14 kwietnia 2016 r. i 22 lutego 2018 r. Nad rzeźbą w granicie pracuje od kilku miesięcy znany rzeźbiarz z Kijowa, Aleksander Diaczenko, który stworzy wysoką na 2,5 m postać unoszącą się nad ziemią w ogromnej kamiennej bryle. Z trzech stron pomnika zostanie wyryty - po polsku, ukraińsku i hebrajsku - fragment listu, który ks. Kowcz napisał do swojej rodziny, przebywając w obozie, w którym prosił, aby nie podejmowano wysiłków w celu jego uwolnienia.

Wnioskodawcą budowy pomnika jest lubelska Fundacja Kultury Duchowej Pogranicza, która chce uhonorować bł. ks. Emiliana Kowcza, który swoją postawą dawał świadectwo wiary w człowieka i pozostawał wierny wartościom ewangelicznym oraz zasadom etyki w ekstremalnych warunkach obozowych. Jego postawa otwartości na każdego człowieka, bez względu na narodowość i wyznanie znalazła szczególny wyraz w trudnych latach wojny. Podczas pobytu w niemieckim nazistowskim obozie koncentracyjnym zachował ducha ofiarności, przez cały czas sprawował posługę kapłańską, a za swoją niezłomną postawę otrzymał przydomek „proboszcza Majdanka”. Koszty na pomnik pochodzą ze zbiórki społecznej, a jego otwarcie planowane jest jeszcze w tym roku.

Ks. Emilian Kowcz ponad 20 lat był proboszczem w Przemyślanach koło Lwowa. W czasie II wojny światowej ratował Żydów, odwiedzał ich w getcie, a swoim parafianom zakazywał uczestniczenia w akcjach antyżydowskich. Został za to w 1942 r. uwięziony i przewieziony do obozu koncentracyjnego na Majdanku, gdzie w baraku nr 14 potajemnie odprawiał msze oraz spowiadał współwięźniów. Zmarł 25 marca 1944 r., niecałe cztery miesiące przed wyzwoleniem obozu. W 2001 r. został beatyfikowany przez papieża Jana Pawła II.