W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Jubileuszowy Carnaval Sztukmistrzów w Lublinie! (25-28 lipca)

Jubileuszowy Carnaval Sztukmistrzów w Lublinie! (25-28 lipca)
22.07.201911:43

W jubileuszowej edycji Carnavalu Sztukmistrzów znajdą się zarówno ulubione punkty programu publiczności, jak i nuta sentymentu i odrobina szaleństwa. Szczegółowy program wydarzeń dostępny jest na www.sztukmistrze.eu

Carnaval Sztukmistrzów w Lublinie – informacje praktyczne

- Są takie dni w roku, w których Lublin nie zasypia, tętni życiem i rozświetla się kolorami. To czas Carnavalu Sztukmistrzów, za sprawą którego Lublin pokochał sztukę nowego cyrku. Festiwal znany w całej Polsce i Europie od dziesięciu lat jest doskonałą wizytówką miasta, która co roku przyciąga i inspiruje setki tysięcy mieszkańców i turystów. Zapraszam Państwa na wyjątkową, jubileuszową edycję Carnavalu. Podczas czterech dni festiwalu Lublin zamieni się w wielką scenę fascynujących wydarzeń, a Państwo będziecie świadkami spektakularnych inscenizacji cyrkowych odbywających się w przestrzeni miasta – mówi Krzysztof Żuk, Prezydent Miasta Lublin.

Gwoździem programu będzie widowisko na placu Zamkowym. Wystąpi francuska grupa Les Lendemains & Les Philébulistes z niezwykle spektakularnym programem akrobatycznym z wykorzystaniem latających trapezów pod tytułem „La Tangente du bras tendu”.

Kolejnym spektaklem, którego nie można pominąć, jest wyjątkowy „Soka Tira” trupy Cie Basinga. Kompania Basinga koncentruje się w swych pokazach na jednej z najstarszych i najbardziej widowiskowych sztuk cyrkowych jaką jest funambulizm, czyli chodzenie po linie. Czasem w spektaklu chodzi o to, by lina rozpięta była bardzo wysoko, czasem o skomplikowane ewolucje wykonywane na wysokości. Tym razem trupa daje nie tylko popis sprawności fizycznej
i balansu. Basinga oddaje widzom do dyspozycji odciągi lin, po których chodzi charyzmatyczna artystka Tatiana-Mosio Bongonga. Spektakl oddany poniekąd w ręce asystującej publiki zwraca uwagę na rolę współpracy i moc niesienia pomocy.

Zobaczymy także cztery różnorodne spektakle biletowane. Bram Graafland „The Yelling Kitchen Prince” – fantazyjne one-man show, które jest wariacją muzyczną na temat kuchni – będzie pokazywane w nowej lokalizacji, na Podwórku przy ulicy Olejnej 6. Barolosolo „Plus Haut” – sześciu francuskich artystów, piękne marionetki pokaźnych rozmiarów, muzyka i poetycka atmosfera, spektakl przeniesie widzów do krainy dzieciństwa – polecany dla dzieci, do zobaczenia na dziedzińcu Wydziału Pedagogicznego UMCS przy ulicy Prezydenta Gabriela Narutowicza 12. W Sali widowiskowej Centrum Kultury przy ulicy Peowiaków 12 zobaczymy zaś dwa spektakle nagrodzone na tegorocznym circusnext, najbardziej prestiżowym konkursie sztuki nowego cyrku. 25 i 26 lipca obejrzymy monodram „Materia” Włocha Andrei Salustriego, który tworzy w nurcie tzw. „object art”, swoją opowieść buduje, manipulując styropianowymi elementami, które kreują sceniczną rzeczywistość. 27 i 28 zagrają Cie Random – Hiszpanie, którzy zaprezentują prowokacyjną, pełną ostrego humoru klaunadę tylko dla dorosłych. Bilety na spektakle zamknięte w cenie od 20 do 40 zł (zniżka dla dzieci do 12. roku życia) są dostępne w serwisie i aplikacji Going. oraz poprzez empikbilety.pl, a także w salonach EMPiK i poprzez https://sztukmistrze.eu/bilety-2019/

Do Lublina przyjedzie ponad 20 zespołów oraz artystów z Polski i świata. Przez cztery dni zagrają ponad sto spektakli otwartych, na które wstęp jest wolny. Aktorzy z austriackiej grupy Theater Irrwish podczas „Grannies” w rolach starszych pań będą zaskakiwać publiczność pomysłami i energią. Artyści zaprezentują również humorystyczne i pełne dystansu fireshow „Let it burn!”. Cia.Alta Gama „Adoro” to klaunada dwóch aktorów z muzyką na żywo i niesamowitymi akrobacjami na rowerze. Spektakl z uśmiechem opowiada o śmiechu, marzeniach i miłości.

Zobaczymy też komików, żonglerów i iluzjonistów, w tym z Polski: Pana Ząbka, lublinianina Piotra Denisiuka oraz Pana Pedrra. Włoscy artyści Luca Bellezze oraz Ale Risorio przedstawią autorskie programy z pogranicza komedii i klaunady. Mona Circo to argentyńska artystka, która z poczuciem humoru i zręcznością oczarowuje publiczność, operując jednocześnie monocyklem i biczem.

Muzyka na żywo to ważny punkt programu Carnavalu Sztukmistrzów 2019. Żywiołowe i uliczne dźwięki zabrzmią na placu po Farze, gdzie wystąpi m.in. KermesZ à l'Est – klezmersko-metalowa orkiestra dęta, ZAP Show urozmaicający koncerty tańcem, stepowaniem i marionetkami. Pojawi się też amerykańsko-australijsko-niemiecki zespół The Beez, berliński kabaret znany ze swoich ekscentrycznych coverów popularnych utworów oraz polski duet Bucket Guys znany z brawurowych perkusyjnych ulicznych „gigów”.

Nie zabraknie również ulubionych punktów programu publiczności jak Klanzowe Miasteczko Zabaw Niezwykłych dla dzieci obok Centrum Kultury oraz Kuglarskie Miasteczko Frikart na Błoniach pod Zamkiem. Na Błoniach znajdzie się również strefa food trucków i klub festiwalowy z wieczornymi koncertami.

Carnavalowi Sztukmistrzów towarzyszą ogólnopolskie działania promocyjne. Prezentowany jest na 100 billboardach w Warszawie, Poznaniu, Krakowie, Wrocławiu i Trójmieście oraz w Lublinie. Dodatkowo prowadzona jest kampania radiowa w Radiu Eska, kampania reklamowa w internecie oraz działania PR. Carnaval Sztukmistrzów finansuje Miasto Lublin, budżet tegorocznego wydarzenia to 1 200 000 złotych, w tym 800 000 poprzez budżet Warsztatów Kultury.

Szczegółowe informacje o wydarzeniu na www.sztukmistrze.eu oraz na wydarzeniu na Facebooku „Carnaval Sztukmistrzów 2019”.

Organizatorami wydarzenia są Warsztaty Kultury i Miasto Lublin

Pliki do pobrania