W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.Zamknij

Drukuj stronę do PDF Obchody rocznicy Unii Lubelskiej

30.06.201809:36

449. rocznica zawarcia porozumienia pomiędzy stanami Korony Królestwa Polskiego i Wielkiego Księstwa Litewskiego, podpisanego w 1569 roku na sejmie walnym w Lublinie, przypada w niedzielę (1 lipca). Zapraszamy na obchody tego święta w najbliższy weekend.

Mając na uwadze rangę i doniosłość tego wydarzenia, 22 października 2015 r. Rada Miasta Lublin podjęła Uchwałę nr 292/X/2016 w sprawie ustanowienia dnia 1 lipca Dniem Unii Lubelskiej. W związku z tym świętem w sobotę (30 czerwca) i niedzielę (1 lipca) odbędą się w Lublinie uroczystości w ramach oficjalnych miejskich obchodów rocznicy zawarcia Unii Lubelskiej.

Literatura historyczna jednoznacznie określa „Unię lubelską” jako jedno z najważniejszych wydarzeń w historii Polski i Europy. To również jedno z najważniejszych wydarzeń w dziejach Lublina, które na stałe wprowadziło nazwę miasta do historii powszechnej Europy i świata.

W załączonych do wiadomości plikach znajduje się krótka informacja o wydarzeniu oraz program.

obchody święta

Pliki do pobrania

Dzień Unii Lubelskiej 2018 harmonogram.pdf
Dzień Unii Lubelskiej 2018 - harmonogram
Dzień Unii Lubelskiej 2018.pdf
program Dzień Unii Lubelskiej