W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Otwarcie Parku Zawilcowa (22 września)

Otwarcie Parku Zawilcowa (22 września)
20.09.201814:13

Uroczyste otwarcie Parku Zawilcowa z udziałem Prezydenta Miasta Krzysztofa Żuka odbędzie się w najbliższą sobotę (22 września) o godz. 12.00. Wydarzeniu towarzyszyć będzie Festyn Rodzinny (wejście od ul. Daszyńskiego między blokami 19 i 23). 

Festyn Rodzinny, który odbędzie się w godzinach 12.00-15.30, rozpocznie występ Chóru „ Inspirante” z Parafii pw. Św. Antoniego. Wydarzenie uświetni występ zespołu tanecznego ze Szkoły Podstawowej Nr 44 uczniów klasy II c pod kierunkiem Beaty Siek, pokaz gimnastyczny uczniów ze Szkoły Podstawowej Nr 23 pod kierunkiem Berty Belniak, występ uczniów ze Szkoły Podstawowej Nr 10 pod kierunkiem Elżbiety Miła-Suska. Podczas festynu odbędzie się start rajdu rowerowego Fundacji „Krok do Marzeń”, prezentacje oraz degustacje plonów działkowców z ogródków działkowych „Kalina”. W specjalnej strefie animacji, dzieci będą mogły bezpłatnie skorzystać z takich atrakcji, jak malowanie twarzy i zabawy na dmuchańcach.

Park Zawilcowa to kolejny zielony teren zagospodarowany w przestrzeni miasta o łącznej powierzchni 14 ha. Park powstał na terenie po zrekultywowanym w latach 90. miejskim wysypisku śmieci, obecnie pełni funkcje wypoczynkową, dydaktyczną i rekreacyjną dla mieszkańców. Przyjazny dla osób w każdym wieku, w tym osób z niepełnosprawnościami. Park Zawilcowa składa się z dwóch części. Park dolny to przestrzeń, w której znajduje się Ogród sensoryczny o funkcjach edukacyjnych dla najmłodszych mieszkańców. Jego zadaniem jest oddziaływanie na zmysły zapachem, kolorem, dźwiękiem i fakturą. W ogrodzie powstały podwyższone rabaty o intensywnym zapachu i zróżnicowanych kolorach oraz strukturze, tj. berberysy i zioła, jaśminowce, bzy lilaki oraz szumiące trawy i rośliny o różnych kształtach liści i igieł. Rabaty dzielą ogród na strefę kontrastów ze ścieżką sensoryczną i strefę przyrodniczą. Ogród sensoryczny spełnia także funkcję poznawczą. Znajdują się w nim drewniane rzeźby zwierząt, przyrodnicze gry i tablice edukacyjne, w tym model układu słonecznego. W parku górnym znajduje się zegar słoneczny i plac fitness dostosowany również do potrzeb osób niepełnosprawnych. W Parku wybudowano ciągi pieszo-rowerowe o łącznej powierzchni 7 000 m2. Zainstalowano elementy małej architektury, hotele dla owadów i budki lęgowe. Posadzono około 2 500 drzew, 85 000 krzewów (nasadzenia potrwają do końca września), około 35 000 bylin i około 7 000 roślin cebulowych.

Park położony jest w północno-wschodniej części miasta, w dolinie rzeki Bystrzycy przy ul. Zawilcowej. Teren położony jest na granicy korytarza ekologicznego doliny rzeki Bystrzycy, która stanowi jednocześnie korytarz przewietrzający miasta. Koszt prac to około 7,2 mln zł. 5,2 mln zł pochodzi z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020.