W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Pikniki i koncerty dzielnicowe „Drogi wolności” oraz koncert „Siła Kobiet”

Pikniki i koncerty dzielnicowe „Drogi wolności” oraz koncert „Siła Kobiet”
21.06.201808:56

29 czerwca rozpoczynamy cykl koncertów dzielnicowych przybliżających mieszkańcom Lublina rolę naszego miasta w procesach wolnościowych Polski, ze szczególnym podkreśleniem roli Lubelskiego Lipca ’80. Wydarzenia są realizowane w ramach lubelskich obchodów odzyskania przez Polskę niepodległości „Lublin 1918-2018. Inspiruje nas wolność”.

Sześć pikników rodzinnych połączonych z koncertami „Drogi Wolności” zostało zorganizowanych w różnych częściach Lublina (Czechów, Kalinowszczyzna, Kośminek, Felin, Poręba, LSM). Finał koncertów będzie miał miejsce na placu Zamkowym 21 lipca podczas plenerowego koncertu „Siła Kobiet” z udziałem Kayah, Katarzyny Nosowskiej, Moniki Brodki i Pauliny Przybysz. Koncert będzie kwintesencją kobiecości, podczas którego artystki zaśpiewają swoje największe przeboje.

To właśnie w Lublinie 100 lat temu ogłoszono prawa kobiet a Polki jako jedne z pierwszych w Europie dostały czynne i bierne prawa wyborcze. W trakcie koncertu będziemy chcieli przybliżyć kobiety Lublina, które miały niezwykły wpływ na rozwój społeczny naszego miasta, walczyły o wolność, były aktywne w tworzeniu historii. O tych silnych kobietach wolności chcemy przy okazji koncertu „Siła Kobiet” przypomnieć, zarówno ze sceny przy użyciu multimediów, jak również poprzez wydanie wspólnie z Ośrodkiem „Brama Grodzka – Teatr NN”specjalnego numeru gazety „PA.RA” – poświęconego roli kobiet.

Ideą pikników i koncertów na dzielnicach jest przypomnienie i przybliżenie mieszkańcom Lublina, jak ważne w skali kraju były lubelskie wydarzenia związane z odzyskaniem przez Polskę niepodległości oraz istotne znaczenie Lubelskiego Lipca ’80.

- Koncerty zrealizowane blisko mieszkańców mają być prezentem dla tych, którzy walczyli o wolność oraz przypomnieniem o dumnym i niezłomnym ruchu obywatelskim, który zrodził się w lipcu 1980 roku. Dla młodszych mieszkańców będzie to żywa lekcja historii z najnowszych dziejów Lublina. Legendarne i warte szczególnego pokreślenia jest to, że przywódcy sierpniowych strajków na Wybrzeżu inspirowali się skutecznością strajków Lubelskiego Lipca. W Świdniku i Lublinie daliśmy inspirację, wypracowaliśmy metodologię jak skutecznie, bez ofiar organizować strajki. Koncerty dzielnicowe „Drogi wolności” Lubelski Lipiec ’80 mają za zadanie uzmysłowić i pokazać, w jaki sposób piosenki kształtowały myśl o wolności i jak poprzez pieśń próbowano szukać drogi do wolności - mówi Krzysztof Żuk, Prezydent Miasta Lublin.

W lipcu 1980 roku robotnicy Lublina i Świdnika podjęli akcje protestacyjne. Nauczeni przykładem tragicznych wydarzeń w grudniu 1970 roku na Wybrzeżu oraz Czerwca 1976 nadali strajkom rotacyjny charakter (pracownicy okupowali zakłady pracy na zmianę), udało im się również wymusić na rządzących ustępstwa, otwierając tym samym drzwi do sukcesu strajków sierpniowych i w efekcie powstania niezależnego związku zawodowego „Solidarność”.

Stąd ruszyła lawina solidarności – strajki lubelskie były pierwszymi, pod którymi ugięła się władza komunistyczna i zdecydowała się podpisać wszelkie postulaty stawiane przez robotników Lipca.

38 lat temu odwaga i rozsądek zjednoczyły się na chwilę w Świdniku i na Lubelszczyźnie czyniąc poważną rysę na monolicie porządku geopolitycznego. Mówi się słusznie, że przed Sierpniem ’80 był Lipiec `80. I on należał do Lubelszczyzny. Koncertami dzielnicowymi „Drogi wolności” Lubelski Lipiec ’80 chcemy uhonorować ludzi tamtych dni i tamten czas, kiedy zaczynała się pokojowa rewolucja.

Do udziału w koncertach dzielnicowych zostali zaproszeni artyści związani z Lublinem – Lubelska Federacja Bardów wraz z gościnnym udziałem młodych twórców z Lublina: Tomasza Momota Huberta Pyrgiesa „Jahdeck” oraz Mateusza Jaroszewskiego „Fat Matthew”(Chonabibe).
Na każdym osiedlu zostanie zaprezentowany taki sam program artystyczny.

Pikniki rodzinne i koncerty dzielnicowe „DROGI WOLNOŚCI”

  • 29 czerwca – Czechów – park przy ul. Koncertowej i Braci Wieniawskich
  • 6 lipca – Kalinowszczyzna – wąwóz między ul. Kleeberga a ul. Okrzei
  • 13 lipca – Kośminek – teren zielony przy SP 32, ul. Sulisławicka, ul. Tetmajera
  • 14 lipca – Felin – teren zielony przy SP 52
  • 15 lipca – Poręba – Park Jana Pawła II – scena
  • 20 lipca – LSM – wąwóz przy SP 22

W programie

  • godz.17:00 – piknik rodzinny: zabawy i animacje dla całych rodzin
  • godz. 19:00 – koncert specjalny „Drogi wolności”
  • w programie utwory, m.in.: Perfekt, Lady Pank, Lombard, Czesława Niemena
  • w wykonaniu Lubelskiej Federacji Bardów z udziałem Tomasza Momota, „Jahdeck” oraz „Fat Matthew” (Chonabibe)
  • godz. 20:30 – kino plenerowe - pokaz filmu VOLTA, reż. J. Machulski

Podczas pikniku będzie zorganizowana strefa gastronomiczna dla dzieci i dorosłych.

Koncert plenerowy „Siła Kobiet” odbędzie się 21 lipca na placu Zamkowym w Lublinie. Wystąpią: Kayah, Katarzyny Nosowskiej, Moniki Brodki i Pauliny Przybysz.

 

Organizator: Miasto Lublin oraz Centrum Kultury w Lublinie

Partner: Urząd Marszałkowski Województwa Lubelskiego

Urząd Marszałkowski