W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Sieć ciepłownicza w Lublinie będzie rozbudowana

Sieć ciepłownicza w Lublinie będzie rozbudowana
09.11.201709:29

Lubelskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej S.A. pozyskało dotację z funduszy europejskich na realizację projektu rozbudowy sieci ciepłowniczej w Lublinie. Umowa w tej sprawie została podpisana 7 listopada br. z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Spółka w ramach projektu zrealizuje 8 zadań o łącznej wartości 48,9 mln zł. Kwota dofinansowania wyniesie 24,4 mln zł. Realizacja inwestycji potrwa do 2021 roku.

Głównym celem Projektu „Rozbudowa efektywnego systemu ciepłowniczego na trenie miasta Lublin” jest pokrycie zwiększonego zapotrzebowania na ciepło użytkowe w Lublinie za pomocą energii cieplnej wyprodukowanej w wyspecjalizowanych elektrociepłowniach, produkujących ciepło i prąd równocześnie. Dzięki temu zmniejszy się zużycie paliwa oraz poziom zanieczyszczeń w mieście.

Projekt obejmuje budowę nowych sieci ciepłowniczych w dzielnicach: Wrotków, Czechów Północny, Ponikwoda, Felin, Kośminek, Bronowice, Węglin Południowy, Dziesiąta, Śródmieście. Planowana rozbudowa sieci ciepłowniczej obejmuje ok. 21 km rur o różnych średnicach, dostosowanych do wymagań technologicznych związanych z prognozowanym zapotrzebowaniem na ciepło. Wszystkie zadania planowane są do wykonania w technologii rur preizolowanych.

Realizacja Projektu znacznie poprawi dostępność do ciepła systemowego w Lublinie, ograniczy niską emisję oraz poprawi jakość powietrza w mieście.

  • Całkowity koszt realizacji projektu: 48.895.219,48 PLN
  • Kwota wydatków kwalifikowanych: 39.386.000,00 PLN
  • Dofinansowanie projektu z UE: 24.405.166,94 PLN

Przyznane dofinansowane pochodzi z Funduszu Spójności w ramach realizacji działania „Promowanie wykorzystania wysokosprawnej kogeneracji ciepła i energii elektrycznej w oparciu o zapotrzebowanie na ciepło użytkowe” z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko na lata 2014-2020. Wszystkie zadania planowane do realizacji w ramach przyznanej dotacji zostały uwzględnione w Planie Gospodarki Niskoemisyjnej dla Miasta Lublin oraz wpisane do Strategii Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych Lubelskiego Obszaru Funkcjonalnego (ZIT).