W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Uroczyste posiedzenie Rady Miasta i Młodzieżowej Rady Miasta w ramach Europejskiej Stolicy Młodzieży

Uroczyste posiedzenie Rady Miasta i Młodzieżowej Rady Miasta w ramach Europejskiej Stolicy Młodzieży
03.06.202316:51

W ramach obchodów Europejskiej Stolicy Młodzieży Lublin 2023 odbyło się pierwsze w historii wspólne posiedzenie Rady Miasta Lublin i Młodzieżowej Rady Miasta Lublin. Uroczystość miała miejsce 3 czerwca na Zamku Lubelskim.

– Młodzież jest teraźniejszością, ale i przyszłością Lublina, miasta o przeszło siedmiusetletniej historii, zbudowanej na współpracy, otwartości i gościnności. Dziś, odwołując się do tych samych postaw, mamy wiele do zaoferowania współczesnemu światu, a jednocześnie możemy wiele zyskać, będąc częścią Europy – bezpiecznej i opartej na wspólnych wartościach. Drodzy Młodzi, niech Lublin, ze swoją piękną przeszłością inspiruje Was do poszukiwania własnego sposobu na życie i odważnego patrzenia w przyszłość – mówi Krzysztof Żuk, Prezydent Miasta Lublin.

W wydarzeniu oprócz lubelskich radnych obu Rad, uczestniczyli także przedstawiciele i przedstawicielki z niemal 20 miast partnerskich i zaprzyjaźnionych Lublina z całej Europy, w tym osoby reprezentujące młodzieżowe rady tych miast. Lublin odwiedziły delegacje z miast:

  • Charków, Chmielnicki, Dniepr, Iwano-Frankiwsk, Kamieniec Podolski, Łuck, Równe, Sumy, Tarnopol, Winnica (Ukraina),
  • Debreczyn (Węgry),
  • Delmenhorst, Münster (Niemcy),
  • Kiszyniów (Mołdawia),
  • Nilüfer (Turcja),
  • Pernik (Bułgaria),
  • Poniewież i Wilno (Litwa).

Obecność na uroczystości aktualnych oraz przyszłych decydentów miasta wzbogaca obchody uzyskania przez Lublin tytułu Europejskiej Stolicy Młodzieży. To wyjątkowe święto młodzieży staje się symbolem współpracy międzypokoleniowej i otwartości. Wyrazem tego było podpisanie dokumentu „Miasto Młodych – Deklaracja Lubelska”, na rzecz zwiększenia uczestnictwa młodych w życiu miasta.

– Pierwsze w historii uroczyste, wspólne posiedzenie Rady Miasta Lublin oraz Młodzieżowej Rady Miasta Lublin odbywa się w terminie Nocy Kultury, będącej ważnym punktem kulturalnym programu Lublina jako Europejskiej Stolicy Młodzieży. Podkreślamy w ten sposób szczególną wagę głosu młodego pokolenia. Prezentujemy naszym mieszkańcom i gościom przybyłym do Lublina potencjał młodzieży w najlepszej postaci – mówi Beata Stepaniuk-Kuśmierzak, Zastępczyni Prezydenta Miasta Lublin ds. Kultury, Sportu i Partycypacji, Pełnomocniczka Prezydenta ds. Europejskiej Stolicy Młodzieży.

Goście zagraniczni wzięli udział we wspólnym uroczystym posiedzeniu Rady Miasta Lublin i Młodzieżowej Rady Miasta na Zamku Lubelskim. Dzień wcześniej (2 czerwca) delegacje odwiedziły miejsca związane z realizacją działań i idei Europejskiej Stolicy Młodzieży, takie jak przestrzeń młodzieżowa Hej!, Baobab, Centrum Informacji i Rozwoju Młodzieży, Centrum Pomocy Dzieciom Fundacji Sempre a Frente oraz Bibliotekę Azyl. Wieczorem 3 czerwca będą uczestniczyć w Nocy Kultury.

Europejska Stolica Młodzieży to tytuł, który przyznawany jest corocznie od 15 lat przez Europejskie Forum Młodzieży. Jest to miasto, które w danym roku pełni rolę ambasadora młodych ludzi i ich inicjatyw. Europejska Stolica Młodzieży to nie tylko prestiżowy tytuł, ale także szansa dla miasta na rozwinięcie różnorodnych programów i projektów skierowanych do młodych ludzi.

Tytuł ten umożliwia organizację szeregu wydarzeń, takich jak koncerty, warsztaty, spotkania, festiwale czy konferencje, które mają na celu promowanie kreatywności, aktywności społecznej i zaangażowania młodych ludzi. Dzięki Europejskiej Stolicy Młodzieży miasto staje się miejscem, w którym młodzi ludzie mają możliwość wymiany doświadczeń, nauki, integracji z rówieśnikami z innych krajów i rozwijania swojego potencjału. To także okazja do zaprezentowania swojej kultury, tradycji i nowatorskich pomysłów na arenie międzynarodowej.

Pliki do pobrania

  • Miasto Młodych – Deklaracja lubelska.pdf
    Miasto Młodych – Deklaracja lubelska - dokument podpisany 3 czerwca podczas pierwszego w historii wspólnego posiedzenia Rady Miasta i Młodzieżowej Rady Miasta Lublin 1.06 MB