W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Wręczenie Aktu Nadania Honorowego Obywatelstwa Miasta Lublin Księdzu Profesorowi Andrzejowi Szostkowi

Wręczenie Aktu Nadania Honorowego Obywatelstwa Miasta Lublin Księdzu Profesorowi Andrzejowi Szostkowi
14.10.202112:34

W piątek (15 października) odbędą się uroczystości związane z wręczeniem Aktu Nadania Honorowego Obywatelstwa Miasta Lublin Księdzu Profesorowi Andrzejowi Szostkowi – światowej sławy filozofowi i etykowi.

Wydarzenie rozpocznie się o godz. 10.00 w Teatrze Starym w Lublinie.

Ksiądz Profesor Andrzej Szostek, ur. 9 listopada 1945 r., jest wybitnym filozofem i etykiem, od wielu lat związanym z Lublinem. W latach 1998-2004 sprawował funkcję rektora Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II. Obecnie zawodowo związany jest z Uniwersytetem Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Ksiądz Profesor jest laureatem licznych prestiżowych nagród i wyróżnień w tym Krzyża Kawalerskiego, Krzyża Oficerskiego Orderu Odrodzenia Polski, Medalu Komisji Edukacji Narodowej oraz Medalu 75-lecia Misji Jana Karskiego. Jego moralna postawa i zasady, którymi kieruje się w swoim życiu zawodowym i osobistym, stanowią wzór do naśladowania dla kolejnych pokoleń Polaków.

Nadanie tytułu Honorowego Obywatela Miasta Lublin jest wyrazem wdzięczności dla zasług Księdza Profesora Andrzeja Szostka związanych z budowaniem prestiżu i wzmacnianiem pozycji międzynarodowej Lublina, jako silnego ośrodka akademickiego, społecznego i wielokulturowego. Jest również podziękowaniem za wieloletnie zaangażowanie Księdza Profesora w działalność na rzecz Lublina oraz popularyzowanie wartości i zasad, którymi powinien kierować się każdy człowiek.

Do tej pory tytułem Honorowego Obywatela Miasta Lublin zostało uhonorowanych 17 osób: Prof. Wiesław Chrzanowski, Prezydent Miasta Lublin Marian Chojnowski, Prof. Andrzej Nikodemowicz, Dr Wanda Półtawska, Julia Hartwig, Rita Gombrowicz, Prof. Rocco Buttiglione, Prezydent RP na uchodźstwie Ryszard Kaczorowski, Prof. Norman Davies, Ks. Arcybiskup Bolesław Pylak, Św. Jan Paweł II, O. Hubert Czuma, Ks. Infułat Grzegorz Pawłowski, O. Ludwik Wiśniewski, Prof. Giuseppe Guarnaccia, Tomasz Grzegorz Wójtowicz oraz Ks. Prof. Andrzej Szostek.

W sprawie nadania Honorowego Obywatelstwa Miasta Lublin Księdzu Profesorowi Andrzejowi Szostkowi, stosowną uchwałę Rada Miasta podjęła na sesji w dniu 25 marca 2021 r.