W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.Zamknij

Drukuj stronę do PDF Zmarł prof. Jerzy Kłoczowski

02.12.201721:49

Był żołnierzem AK, powstańcem warszawskim, wybitnym historykiem, od ponad 60 lat związanym z Lublinem. Wykładał na KUL i założył Instytut Europy Środkowo - Wschodniej.

W młodości Jerzy Kłoczowski walczył w AK. W czasie powstania warszawskiego służył w pułku "Baszta" i odniósł ciężkie rany w ataku na Królikarnię. Po wojnie studiował historię w Poznaniu i w Toruniu.

Od 1950 roku pracował na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Zajmował się historią średniowiecznej Europy ze szczególnym uwzględnieniem Europy środkowo - wschodniej, oraz dziejami chrześcijaństwa w tym regionie. Był dziekanem Wydziału Nauk Humanistycznych KUL.

Współpracował z NSZZ Solidarność, a po wprowadzeniu stanu wojennego z jej podziemnymi strukturami. W 1989 r. został członkiem Komitetu Obywatelskiego przy Lechu Wałęsie. W latach 1990 - 1991 był senatorem.

Był inicjatorem powstania Instytutu Europy Środkowo - Wschodniej w Lublinie. Był również zaangażowany w ideę powstania Uniwersytetu Polsko - Ukraińskiego w Lublinie.

Był odznaczony Orderem Orła Białego.