W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.
Dzień Wolności Białorusi
24.03.202111:59

25 marca, w rocznicę proklamowania niepodległej Białoruskiej Republiki Ludowej obchodzony jest Dzień Wolności Białorusi – święto nieuznawane przez obecny rząd, ale przypominane przez białoruskie społeczeństwo, w szczególności przez środowiska niezależnej opozycji demokratycznej.

Aby zademonstrować solidarność i wsparcie dla naszych wschodnich sąsiadów, którzy od sierpnia ubiegłego roku głośno walczą o swobody demokratyczne, zainicjowana została w Polsce przez Narodowe Centrum Kultury, Instytut Adama Mickiewicza i Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego międzynarodowa akcja #LightForBelarus.

Pierwsza odsłona przedsięwzięcia miała miejsce 12 i 13 września 2020 r. Wtedy, na ponad 170 obiektach publicznych w Polsce pojawiły się historyczne narodowe barwy Białorusi.

Również dziś zachęcamy wszystkich zainteresowanych do aktywnego uczestnictwa w tym symbolicznym i wspólnotowym geście solidarności z Białorusinami - #LightForBelarus.

Lublin w tym dniu włączy się w międzynarodową akcję eksponując flagę białoruską - biało-czerwono-białą, która jest symbolem suwerennej białoruskiej państwowości a w ostatnich latach symbolem walki z reżimem Aleksandra Łukaszenki, m. in. podczas protestów.

Kolory flagi odnajdziemy 25 marca w Lublinie:

 •  Stadion Arena Lublin – podświetlenie w barwach flagi białoruskiej elewacji stadionu,
 • Teatr Stary w Lublinie – oświetlenie elewacji instytucji w barwach biało-czerowno-białej w godzinach 12.00-20.00 oraz wyświetlenie na ekranie w oknie teatru biało-czerwono-białej flagi niepodległej Białorusi,
 • Centrum Kultury - wielka flaga przed głównym wejściem do Centrum,
 • Centrum Spotkania Kultur - multimedialna fasada budynku będzie świecić barwami flagi białoruskiej,
 • Dzielnicowy Dom Kultury „Bronowice” - wyeksponowanie plakatów z wykorzystaniem kolorów historycznej biało – czerwono – białej flagi Białorusi w siedzibie instytucji oraz jej filiach. Dodatkowo publikacja w mediach społecznościowych informacji o włączeniu się w akcję z oznaczeniem #LightForBelarus #FreeBelarus #BelarusIndependenceDay,
 • Zespół Pieśni i Tańca “Lublin” im. W. Kaniorowej - w oknie siedziby Zespołu zawiśnie flaga niepodległej Białorusi,
 • Warsztaty Kultury w Lublinie -  udostępnianie materiałów związanych z tematyką Białorusi na stronach:

Facebook Warsztatów Kultury: https://www.facebook.com/WarsztatyKultury
Facebook Festiwalu Wschód Kultury – Inne Brzmienia:
https://www.facebook.com/innebrzmienia
Facebook Wschodniego Expressu: https://www.facebook.com/WschodniExpress
Facebook Kultury Enter: https://www.facebook.com/kulturaenter

Oprócz akcji przygotowanych specjalnie z okazji Dnia Wolności, trwa zapoczątkowana w Lublinie przy współpracy Miasta Lublin z fundacją Open Culture i Centrum Kultury w Lublinie inicjatywa pod nazwą Art Rezydencje – Białoruś.

Zainicjowany przez lubelska fundację Open Culture, projekt rezydencji rekonwalescencyjnych dla prześladowanych Białorusinów zyskał wsparcie wielu instytucji kultury i zaowocował ogólnokrajową akcją. Kolejne instytucje kultury z całej Polski bardzo szybko odpowiedziały na apel fundacji i włączyły się do tej inicjatywy tworząc nieformalną sieć wsparcia.

W zależności od możliwości wsparcie polega między innymi na udostępnianiu zaplecza noclegowego, udzielaniu darmowych wstępów na wydarzenia, udostępnianiu przestrzeni na próby i spotkania oraz pomoc w sfinansowaniu pobytu.

Obecnie - w różnym zakresie – deklarację włączenia się do sieci wyrazili:

 • Centrum Kultury w Lublinie
 • Biennale Warszawa
 • PEN Centrum (PEN Club) - Mińsk
 • Fundacja Pogranicze – Sejny
 • Instytut Kultury Miejskiej - Gdańsk
 • Centrum Kultury Zamek w Poznaniu
 • Galeria Miejska Arsenał w Poznaniu
 • Teatr Ósmego Dnia - Poznań
 • Stowarzyszenie Młodych Twórców - "Ku Teatrowi" - Poznań.