W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Koncert Trzech Narodów w izraelskim Rishon LeZion

Koncert Trzech Narodów w izraelskim Rishon LeZion
15.09.202212:52

II Symfonia G.Mahlera „Zmartwychwstanie” zabrzmiała w mieście partnerskim Lublina Rishon LeZion 11 września 2022 roku. Był to drugi z cyklu koncert w ramach Koncertu Trzech Narodów - wspólnej inicjatywy miast partnerskich: Munster (Niemcy), Lublina i Rishon LeZion (Izrael). Prawykonanie miało miejsce w Münster 1 września br.
Chórzyści Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II oraz śpiewacy z Teatru Muzycznego w Lublinie, przy akompaniamencie Israel Symphony Orchestra Rishon-LeZion oraz filharmoników z Munster, w ten sposób upamiętnili 83. rocznicę wybuchu II Wojny Światowej ale także ponad trzydziestoletnią już współpracę partnerską trzech miast. Lublin reprezentował Jarosław Pakuła, Przewodniczący Rady Miasta Lublin oraz Mariusz Banach, Zastępca Prezydenta ds. Oświaty i Wychowania.

Podczas inauguracji Przewodniczący Jarosław Pakuła, podziękował za realizację inicjatywy i podkreślił, że pomimo horroru wojny takie wydarzenia jak Koncert Trzech Narodów pokazuje, że zarówno Polacy, Żydzi jak i Niemcy nie zapominając o tragicznych momentach II Wojny Światowej, starają się wspólnie myśleć o przyszłości i młodych pokoleniach, które będą budować świat jutra.

W roku przyszłym Lublin będzie Europejską Stolicą Młodzieży. Stąd młodzi ludzie z Rishon i Münster zostali zaproszeni do włączenia się do projektów w ramach obchodów w 2023 roku. Dobrze przyjęte zostały słowa podziękowania od Prezydenta Miasta, Pana Krzysztofa Żuka dla Prezydentów Rishon LeZion i Münster za wsparcie moralne i materialne działań Lublina na rzecz miast ukraińskich oraz obywateli Ukrainy podczas kryzysy uchodźczego wywołanego napaścią Rosji.

Umowa partnerska z Rishon LeZion została podpisana 1 października 1992 roku.