W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

„Ukraiński Majdan 2013-2014 Rewolucja Godności” - zapraszamy na wystawę online

„Ukraiński Majdan 2013-2014 Rewolucja Godności” - zapraszamy na wystawę online
19.02.202107:35

Wystawa prezentuje autorskie fotografie lublinianina Pana Tomasza Bieleckiego, który w czasie walk pełnił służbę w Ambasadzie Rzeczpospolitej Polskiej w Kijowie. W kadrze naocznego świadka znalazły się wyjątkowe w kontekście praw człowieka, obywatela, wydarzenia na Ukrainie. W obronie europejskich aspiracji stanęli zwolennicy integracji państwa z Unią Europejską.

Pokojowa manifestacja, ze względu na brutalną reakcję rządzących, przerodziła się w powszechny bunt wobec władzy. Stała się symbolem obrony wolności człowieka w jego własnym kraju. Dwa miesiące protestów okupiono wieloma ofiarami. Ostatecznie odwaga i determinacja protestującego narodu ukraińskiego doprowadziły do upadku obozu rządzącego i przedterminowych wyborów prezydenckich. Poświęcenie Ukraińców dało początek nowemu rozdziałowi na ukraińskiej scenie politycznej oraz przemianom na wielu płaszczyznach społecznych, zmierzającym do demokratyzacji i umacniania praworządności kraju.

Przygotowana przez Centrum Współpracy Międzynarodowej Urzędu Miasta Lublin wystawa to symbol pamięci o ofiarach Euromajdanu i wyraz solidarności ze społeczeństwem ukraińskim w walce o samostanowienie we własnym kraju.

Wystawę objął swoim patronatem Konsul Generalny Ukrainy w Lublinie Vasyl Pavlyuk.

 

Serdecznie zapraszamy

Pliki do pobrania