W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Wizyta Ambasadora Rwandy w Lublinie

Wizyta Ambasadora Rwandy w Lublinie
17.02.202308:07

16 lutego br. Prezydent Lublina, Pan Krzysztof Żuk, spotkał się z 5-osobową delegacją z Rwandy, której przewodniczył Ambasador Republiki Rwandy w Polsce, Pan Profesor Anastase Shyaka. Spotkanie miało charakter kurtuazyjny. Podczas rozmów poruszano kwestie akademickości (w Lublinie studiuje ok. 50 studentów z Rwandy), wdrożone w lubelskich spółkach komunalnych energooszczędne technologie, oraz gospodarkę odpadami jak i gospodarkę wodno-ściekową. Była także mowa o współpracy uniwersyteckiej w zakresie badań naukowych i wymiany akademickiej.

Gościom z Rwandy zaprezentowano wydarzenia kulturalne organizowane w ramach obchodów ESM 2023 i zaproszono do uczestnictwa w wybranych inicjatywach. Rozmawiano również o niskoemisyjnym taborze komunikacji miejskiej, w tym autobusach wodorowych, oraz nowoczesnych usługach dla biznesu.

Kolejnym tematem rozmów była możliwość podjęcia współpracy pomiędzy miastami w ramach partnerstwa. Rozmowy były kontynuowane na poziomie roboczym w formule śniadania roboczego z udziałem przedstawicieli lubelskiego biznesu i ośrodków akademickich. Przedsiębiorcy dowiedzieli się o potencjale i uwarunkowaniach inwestowania na rynkach afrykańskich.

Ambasador Shakya przytoczył dane gospodarcze. Rwanda jest jedną z najszybciej rozwijających się gospodarek w całej Afryce. PKB od 2003 r. rocznie wzrastał średnio o 7–8%, a główne importowane towary to: ropa, artykuły spożywcze, leki, maszyny, stal i cement.