W ramach projektu przewidziano następujące działania:
Na przełomie maja i czerwca 2022 r., 24- osobowa delegacja z Lublina, w skład której weszli przedstawiciele szkół podstawowych biorących udział w projekcie (19 osób) i pracownicy Urzędu Miasta Lublin, wzięła udział w wizycie studyjnej w Reykjaviku. Podczas wizyty przedstawiciele Lublina odwiedzili dwie szkoły podstawowe Dalskóli i Vesturbæjarskóli oraz Centrum Kreatywności i Technologii Edukacyjnych Mixtúra. Spotkali się także z pracownikami Departamentu Edukacji i Młodzieży Urzędu Miasta Reykjavik, koordynującymi projekt po stronie islandzkiej. W trakcie spotkań uczestnicy wizyty zapoznali się z innowacyjnymi metodami pracy w szkołach, islandzkim systemem oświaty oraz polityką edukacyjną Reykjaviku na lata 2020-2030. Gospodarze chętnie dzielili się swoimi doświadczeniami, rozwiązaniami i możliwościami współpracy. Szczególnie miłym punktem okazało się spotkanie z dziećmi polskiego pochodzenia mieszkającymi i uczącymi się w Reykjaviku od kilku lat i wysłuchanie ich wrażeń ze szkoły islandzkiej. Lubelscy nauczyciele byli zachwyceni wnętrzem szkół, zastosowanymi rozwiązaniami technicznymi i wyposażeniem, a także możliwościami i różnorodnością organizowanych zajęć dodatkowych. Miejscem, które szczególnie zachwyciło grupę było laboratorium pomocy szkolnych w instytucji Mixtura, niemające odpowiednika w lubelskim systemie oświatowym. Wyposażone w najnowsze osiągnięcia techniczne oraz zabawki edukacyjne oferuje ono szkołom nie tylko możliwość korzystania ze swoich pomieszczeń w celu przeprowadzaniu zajęć dydaktycznych, ale też w zakresie wypożyczania sprzętu czy korzystania ze wsparcia edukatorów.
Po powrocie z Islandii, wybrani nauczyciele, pod kierunkiem trzech wyłonionych ekspertów z Polski, rozpoczęli pracę w grupach roboczych w celu przygotowania rekomendacji w zakresie komunikowania się, rozwijania kompetencji społecznych uczniów i kreowania przestrzeni szkolnej. Nauczyciele pracowali w trzech oddzielnych grupach, po jednej na każdy obszar tematyczny. W procesie opracowywania rekomendacji brali udział także rodzice i uczniowie szkół, którzy wypowiadali się w przedmiotowych obszarach poprzez anonimowe ankiety. Ponadto, ekspertów z Polski wspierają wiedza i doświadczeniem eksperci z dwóch szkół islandzkich (w sumie 4 osoby). Rekomendacje zostaną przedstawione na konferencji edukacyjnej kończącej projekt. Będą one też one dostępne w formie cyfrowej na stronach szkół biorących udział w projekcie.
Warsztaty wdrożeniowe w szkołach to kolejne działanie, które będzie realizowane w zimą 2022/2023. Ma ono na celu wzmocnienie wiedzy i kompetencji kadry szkolnej w budowaniu przyjaznego środowiska w szkole oraz wzmacnianiu kompetencji społecznych uczniów.
Projekt zakończy 2-dniowa konferencja edukacyjna, planowana w marcu 2023 r., podczas której będziemy mieli okazję zaprezentować efekty projektu, tj. wypracowane rekomendacje, ale także uczestniczyć w dyskusjach z ekspertami z Polski i Islandii na temat relacji we współczesnej szkole, jak ją tworzyć i dbać o nią. Gościem specjalnym będą nasi gospodarze z Reykjaviku.
W ramach działań promocyjnych, Urząd Miasta Lublin prowadzi zakładkę z informacjami o projekcie. W czerwcu informacja na temat wyjazdu nauczycieli na wizytę studyjną do Reykjaviku pojawiła się w także na stronach FB szkół oraz stronie: wiadomościlublin.
W ostatnim czasie, Urząd Miasta Lublin wysłał komunikat do mediów, przypominający o projekcie i zapowiadający nadchodzącą konferencję. Komunikat został wysłany między innymi do: TVP Lublin, RMF FM, Radio Zet, Radio Lublin, Radio Centrum, Radio Tok FM, Dziennik Wschodni, Kurier Lubelski, Gazeta Wyborcza, Fakt, Spotted Lublin, Lublin112.pl, lubelski.pl. Ostatecznie informacje pokazały się w Kurierze Lubelskim i komunikacie Radia Lublin.
Ponadto, każda ze szkół zobowiązana jest do umieszczania informacji o projekcie także na swoich stronach i w mediach społecznościowych jeśli takie prowadzą. Zgodnie z planem komunikacji w projekcie, szkoły przekazywały informacje o projekcie podczas zebrań: Rady Pedagogicznej, Rady Rodziców i na tzw. wywiadówkach szkolnych. By zwiększyć zakres działań informacyjnych, Dyrektorzy szkól zaangażowanych w projekt wysłali ponadto wiadomość do każdego rodzica z informacją o postępach w projekcie , zachęcając do zapoznania się z prezentacjami umieszczanymi na stronie i uczestnictwa w konferencji edukacyjnej.