W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Konferencja

Podsumowanie Konferencji "Edukacja to relacje. Komunikacja. Kompetencje. Przestrzeń."

W dniu 4 marca 2023 r. zakończyła się międzynarodowa konferencja "Edukacja to relacje. Komunikacja. Kompetencje. Przestrzeń" organizowana przez Miasto Lublin i Miasto Reykjavik.

Podczas dwóch dni konferencji, w dniach 3-4 marca 2023, obyły się 4 panele i 6 warsztatów, które dotyczyły trzech obszarów edukacji: komunikacji w szkole, rozwijania kompetencji społecznych uczniów i kreowania przestrzeni szkolnej. Jako prelegenci wystąpili eksperci i edukatorzy z Islandii i z Polski.  Wydarzenie było okazją do przedstawienia założeń rekomendacji wypracowanych podczas rocznego projektu realizowanego przez Miasto Lublin i Miasto Reykjavik.

Konferencja rozpoczęła się od powitania uczestników przez Mariusza Banacha, Zastępcę Prezydenta ds. Oświaty i Wychowania,  Krzysztofa Stanowskiego, Dyrektora Centrum Współpracy Międzynarodowej oraz Jana Hernika, Specjalistę do Spraw Politycznych i Biznesowych w Ambasadzie Islandii w Warszawie, która objęła wydarzenie honorowym patronatem.

Panel I poświęcony był islandzkim rozwiązaniom w edukacji. Wystąpili w nim partnerzy z Islandii, w tym przedstawiciele Departamentu Edukacji i Młodzieży Reykjaviku: Hjörtur Ágústsson, Magdalena Elisabet Andresdottir oraz Ólöf Kristín Sívertsen), a  także przedstawicielki dwóch szkół islandzkich: Hrefna Birna Björnsdóttir i Guðlaug Elísabet Finnsdóttir ze szkoły Vesturbæjarskóli oraz Sólveig Þórarinsdóttir i Jóhanna Björt Guðbrandsdóttir ze szkoły Dalskoli

Panel II dotyczył komunikacji na linii szkoła-uczeń-rodzic. Założenia rekomendacji projektowych przedstawiła Izabela Meyza, ekspertka w projekcie Edukacja to relacje. Następnie w dyskusji wzięli udział prof. Sylwia Jaskulska (UAM), Anna Kędzierska i Maciek Cichocki czyli duet Opowiedz.to, Daria Chmiel (Ośrodek Socjoterapii KĄT) i Magdalena Elizabeth Andresdottir z Departamentu Edukacji z Reykjaviku. Panel moderował Jarosław Durszewicz (Fundacja Szkoła bez Ocen). 

Panel III poświęcony był metodom i sposobom kształtowania kompetencji społecznych uczniów. Rekomendacje zaprezentował Paweł Dryl, ekspert w projekcie Edukacja to relacje, a w dalszej części panelu zabrali głos Wiesława Mitulska (nauczycielka/trenerka edukacji wczesnoszkolnej) Małgorzata Zachajczuk (nauczycielka języka polskiego i historii, SP nr 10 z w Zamościu), Rafał Boryc (nauczyciel, SP 20 w Lublinie) oraz Sólveig Þórarinsdóttir i Jóhanna Björt Guðbrandsdóttir ze szkoły Dalskoli.

Tematyka przestrzeni szkolnej była przedmiotem dyskusji w ostatnim IV panelu moderowanym przez Małgorzatę Michalską-Nakonieczną (WSPiA). Rekomendacje zaprezentowała Agnieszka Czachowska, ekspert w projekcie Edukacja to relacje, a pozostałe osoby w dyskusji to Barbara Ostrowska (MLO Paderewski), Iwona Pietrzak-Płachta (Nauczyciel Roku 2022), Hrefna Birna Björnsdóttir i Guðlaug Elísabet Finnsdóttir ze szkoły Vesturbæjarskól, oraz Alina Januszyk (Fundacja Beetle).

Konferencja adresowana była przede wszystkim do przedstawicieli sektora edukacji, nauczycieli, pedagogów i psychologów. W wydarzeniu wzięli też udział rodzice i uczniowie.

Konferencja organizowana była Urząd Miasta Lublin na zakończenie projektu "Edukacja to relacje. Współpraca Lublina i Reykjaviku na rzecz edukacji" finansowanego z Funduszy EOG. Głównym celem projektu było wzmocnienie wiedzy, kompetencji i doświadczenia kadry szkolnej w budowaniu przyjaznego środowiska w szkole oraz wzmacnianie kompetencji społecznych uczniów.


Podczas dwóch dni:

  • Gościliśmy niemal 150 uczestników Konferencji dziennie.
  • Mieliśmy okazję spotkać się z 22 prelegentami - ekspertami w dziedzinie edukacji.
  • Największą popularnością cieszył się warsztat, który prowadziła Pani Magdalena Andresdottir -  w dniu 4.03.2023 r..

Program

Program konferencji

Prelegenci

Prelegenci

Meteriały

Materiały pokonferencjne

Iceland Liechtenstein Norway grants
Fundacja Rozwoju Systemu Edukacji
Miasto Reykjavik
Miasto Lublin

Finansowanie

Fundusze EOG

Patronat

Ambasady Islandii Warszawa

Edukacja to relacje. Współpraca Lublina i Reykjaviku na rzecz edukacji