W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Finansowanie

Fundusze EOG

Panele i Prelegenci

PANEL I

SKÓLA PO ISLANDZKU – INSPIRACJE DLA POLSKIEJ SZKOŁY.


Niech spełniają się marzenia to motto polityki edukacyjnej Reykjavku, którą przedstawimy w panelu otwierającym konferencję. Marzenia spełniają się poprzez dbałość o dobrostan psychiczny uczniów i ich zdrowie fizyczne, poprzez uczenie dzieci tego, że każde z nich jest ważne i może rozwijać się na miarę swoich możliwości i w zgodzie ze swoimi predyspozycjami i we wzajemnym szacunku. Realizacji marzeń sprzyjają metody pracy, znacznie różniące się od naszej tradycyjnej i wciąż obecnej szkoły. W Islandii dominuje uczenie się projektami, 100 języków Reggio Emilia czyli metoda otwartego warsztatu, niesamowicie rozwijająca kreatywność dzieci. O tym wszystkim porozmawiamy z naszymi gośćmi z Islandii, w tym z urodzoną w Gdyni, a mieszkającą od 20 lat na Islandii, Polką - Magdaleną Elísabet Andrésdóttir.

PANEL II
ROZMAWIAJMY! O KOMUNIKACJI W SZKOLE.


Komunikacja to fundament relacji. W islandzkiej edukacji główny nacisk kładziony jest na dobrą komunikację, co pozwala na wzajemny szacunek i partnerskie współdziałanie w realizacji celów kształcenia. To z kolei wpływa na jakość nauczania i rozwój społeczny uczniów. W panelu II eksperci z Polski i Islandii udzielą odpowiedzi na pytania: co zaburza codzienną komunikację w relacji szkoła-uczeń-rodzic? W jaki sposób radzić sobie w trudnych sytuacjach komunikacyjnych i wspierać kompetencje komunikacyjne uczniów? Co komunikuje szkolne prawo, a zwłaszcza statuty szkolne? Jakie działania możemy implementować w Polsce z doświadczeń islandzkich?

PANEL III
KOMPETENCJE SPOŁECZNE – KAPITAŁ UCZNIA NA ŻYCIE.


Jak rozwijać w uczniach kompetencje, które dadzą im szansę na rozwój osobisty i życiowy sukces? Czy metody nauczania jak odtwarzanie wiedzy, wypełnianie kart i odwzorowywanie schematów są pomocne? Otóż nie. Kompetencji nabywamy tworząc i zmagając się z wyzwaniami - współpracując z innymi w rozwiązywaniu problemów, ucząc się na błędach, wyciągając wnioski i wykorzystując je do dalszych działań. Kompetencje kształtują się w nas, kiedy realizujemy projekty, zarówno te małe w szkole, jak i te większe - społeczne. W tym panelu dowiedzą się Państwo m.in. jak zdobyć z uczniami Kilimandżaro nie wyjeżdżając z Polski, jak wręczyć świadectwo z zielonym paskiem oraz jak Reykjavik płaci uczniom za pracę już od 12. roku życia.

Panel IV

ZAKAMARKI PRZESTRZENI SZKOLNEJ – CZYLI GDZIE UCZEŃ PRZEBYWA NAJCHĘTNIEJ?


Tytułowe "zakamarki" to przestrzeń szkolna, którą wskazali w jednym z sondaży uczniowie jako miejsce, w którym czują się najlepiej - są tam po prostu sobą. W procesie kształcenia przestrzeń jest istotna zarówno dla uczniów jak i nauczycieli. Światło, kolor, sposób rozchodzenia się dźwięków w szkole i estetyka pomieszczeń to czynniki, które wpływają na naszą podświadomość. Mają niebagatelny wpływ na emocje w szkole i stopień przyswajania wiedzy. W panelu IV porozmawiamy jak sprawić by przestrzeń była wspierająca, stymulująca i przyjazna dla budowania relacji i rozwijania innowacyjności. Dowiedzą się Państwo m.in. jak angażować uczniów w proces zmiany szkoły, jak zorganizować światłoczułe przerwy, do czego służy home-corner w klasie i dlaczego zakamarki są ważne dla przyszłych noblistów.

 


Organizator zastrzega sobie prawo do zmiany programu Konferencji.

Edukacja to relacje. Współpraca Lublina i Reykjaviku na rzecz edukacji