W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Europejska sieć miast "Eurocities"

Europejska sieć miast "Eurocities"

Lublin w Eurocities

Stowarzyszenie Dużych Miast Europejskich EUROCITIES powstało w 1986 r. i zrzesza obecnie 186 miast z krajów Unii Europejskiej (członkowie pełni) oraz z krajów spoza Unii Europejskiej (członkowie stowarzyszeni). Ma siedzibę w Brukseli.

Misją EUROCITIES jest reprezentowanie interesów miast wobec instytucji i agend Unii Europejskiej, a zwłaszcza wywieranie wpływu na kształt europejskiej polityki miejskiej, konsultowanie z miastami i proponowanie rozwiązań i zaleceń w tym zakresie.

EUROCITIES wspiera współpracę i wymianę doświadczeń między miastami członkowskimi, jest również platformą umożliwiającą poszukiwanie partnerów i tworzenie projektów wielostronnych współfinansowanych z funduszy unijnych.

Eurocities pracuje za pośrednictwem szerokich forów tematycznych i węższych grup roboczych. Wśród nich znajdują się: Forum ds. Kultury, Forum ds. Rozwoju Ekonomicznego, Forum ds. Środowiska, Grupa Robocza ds. Europejskiej Polityki Sąsiedztwa i Rozszerzenia, Grupa Robocza ds. Marki i Atrakcyjności Miasta i wiele innych.

Szerzej o Eurocities – oficjalna strona organizacji – w języku angielskim: www.eurocities.eu

Uchwałą nr 274/X/2003 Rady Miasta Lublin z dnia 16 października 2003 r. wyrażono zgodę na przystąpienie Miasta Lublin do Stowarzyszenia Miast Europejskich „Eurocities”, a zgodnie z uchwałą Komitetu Wykonawczego Eurocities z dnia 26 listopada 2003 r., Lublin stał się członkiem stowarzyszonym, a od 1 maja 2004 r., wraz z przystąpieniem Polski do Unii Europejskiej, pełnym członkiem Stowarzyszenia.

Koordynatorem udziału Lublina w pracach Eurocities jest Biuro – Centrum Współpracy Międzynarodowej.