W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Alcalá de Henares, Hiszpania

Alcalá de Henares, Hiszpania
Nazwa: Alcalá de Henares
Kraj: Hiszpania
Data podpisania umowy: 14.07.2001
Rodzaj umowy: umowa partnerska
Rok podpisania umowy: 2001
Kontakt: Urząd Miasta Alcalá de Henares
Escmo. Ayuntamiento de Alcalá de Henares
Plaza de Cervantes n° 12
28 801 Alcalá de Henares
tel.: 00 34 91 888 33 00
fax: +34 91 887 95 28

Alcalá de Henares, jedno z najstarszych miast Hiszpanii, wpisane na Listę Dziedzictwa Światowego UNESCO, jest położone 30 km od Madrytu.

Nazwę miasta Alcalá de Henares można przetłumaczyć jako "Zamek nad rzeką Henares ". Jego historia sięga czasów starożytnych, kiedy to Celtyberowie założyli tu jedną ze swoich osad. Następnie została przejęta przez Cesarstwo Rzymskie, które utworzyło kolonie zwaną Complutum.

Alcalá de Henares było pierwszą miejscowością na świecie zaplanowaną, jako miasteczko akademickie. Początki Uniwersytetu Alcalá siegają końca XV wieku, kiedy to arcybiskup Toledo, Francisco Ximénez de Cisneros ufundował, na wzór wielkich ośrodków naukowych epoki, Colegio Mayor, Colegio de San Ildefonso oraz 13 kolegiów mniejszych. Następnie utworzono Colegio de San Filipe Santiago i Colegio del Rey, to ostatnie ufundował Filip II.

Zbudowane wg. idealnego założenia urbanistycznego, tzw. modelu Civitas Dei (Miasta Boga), stało się wzorem dla innych uniwersytetów Europy, a za sprawą hiszpańskich misjonarzy, także dla architektów w Ameryce. Dziś Universidad Alcalá jest bardzo prężnym ośrodkiem naukowo-dydaktycznym.

W historii miasta ważną postacią jest Miguel de Cervantes, autor „ Don Kichota”. Alcala proponuje wiele atrakcji związanych ze słynnym pisarzem. W każdą sobotę można wsiąść do pociągu Cervantes, w którym aktorzy przebrani w stroje z XVIII w. umilają turystom czas, deklamując fragmenty „Don Kichota” i serwując regionalne przysmaki.

Najważniejszym miejscem poświęconym pisarzowi jest ulica Calle Mayor i numer 48, w którym urodził się i wychował Cervantes. Pisarz żył na przełomie XVI i XVII w., a wizyta w muzeum jest podróżą do czasów jego dzieciństwa. Zwiedzający mogą wczuć się w życie codzienne rodziny Cervantesów. Udostępnione są sypialnie, jadalnia, łazienka, pokój gościnny, a nawet gabinet chirurgiczny ojca wielkiego pisarza.

Odwiedzając Alcala warto się wybrać się na Plac Picota, średniowieczne centrum, na którym wykonywano egzekucje, czy do Casa de la Entravista, czyli domu spotkań. Nazwa wynika z faktu, że odbyła się tam pierwsza audiencja Krzysztofa Kolumba u królowej Izabeli. Obecnie jest to sala wystawowa należąca do ratusza.

Alcalá de Henares słynie nie tylko z Miguela de Cervantesa i rzymskiej przeszłości. Ale również z dobrej kuchni. Warto spróbować słodkich torrijas, francuskich tostów w hiszpańskiej odsłonie czy miejscowego przysmaku, migdałów w karmelu. Tradycje tej przekąski sięgają początku XVIII w.

Dla wielu, Alcala to miasto bocianów, których jest tutaj bardzo dużo. Można je zobaczyć na wielu wieżach czy kominach.

Alcala de Henares jest atrakcyjne o każdej porze roku, jednak 13 grudnia odbywa się tam święto patronki miasta św. Łucji, podczas którego mieszkańcy rozpalają ogniska i bawią się przy akompaniamencie kastylijskiej muzyki.

Alcala to miasto nowoczesne, o dobrze rozwiniętym przemyśle chemicznym i farmaceutycznym oraz sferze usług. Liczy ponad 7-tysięczne środowisko polskie zintegrowane z życiem miasta. To z inicjatywy jednej z tamtejszych organizacji polonijnych, Związku Polaków w Hiszpanii "Orzeł Biały", Lublin i Alcalá podpisały umowę partnerską.

Warto zobaczyć:

  • Uniwersytet Alcala
  • Katedrę pw. śś. Justa i Pastora
  • Plaza de Cervantes
  • pomnik Don Kichota
  • Regionalne Muzeum Archeologiczne w Alcalá de Henares