W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.
Brześć
Podpisanie umowy: 15.08.2009 r.
Ludność: 315 000

Brześć to miasto o o 1000-letniej historii, położone u zbiegu dwóch rzek, Bugu i Muchawca. Na skrzyżowaniu najważniejszych szlaków handlowych, między Wschodem a Zachodem, Kijowem a regionem Bałtyku. Im bardziej miasto się rozrastało i bogaciło, tym bardziej rosło jego znaczenie. Walczyli o nie książęta kijowscy i włodzimiersko-wołyńscy. A także Polacy, Jaćwingowie, Rosjanie i Tatarzy. Historyczne losy Brześcia, trwale związane były przede wszystkim z Wielkim Księstwem Litewskim. W 1390 r otrzymał prawo magdeburskie. Jako miasto graniczne, było strategicznym punktem dla wszystkich ówczesnych władców. Tutaj doszło do podpisania w 1596 roku Unii Brzeskiej, jednego z ważniejszych aktów pomiędzy katolikami a prawosławnymi.

Współczesny Brześć, to duży przemysłowy i transportowy klaster, w znacznym stopniu przyczyniający się do rozwoju gospodarki regionu. Brześć ma tzw. wolną strefę ekonomiczną, na terenie której zlokalizowanych jest kilkadziesiąt przedsiębiorstw. W 1998r. Brześć przystąpił do transgranicznego Stowarzyszenia Samorządów Euroregion Bug, do którego należą też województwo lubelskie oraz obwód wołyński na Ukrainie.

W Brześciu kształci się ponad 10 tysięcy studentów w Uniwersytecie Państwowym, Instytucie Politechnicznym, Instytucie Ekonomii i Prawa oraz Instytucie Zarządzania i Wiedzy Współczesnej. W mieście działają m.in. Teatr Dramatu i Muzyki i Teatr Lalkowy; organizowane są: Międzynarodowy Festiwal Teatralny „Belaya Vezha” i Narodowy Festiwal Filmowy Białoruś.

Dzięki wprowadzonym przez władze udogodnieniom wizowym, można odwiedzić Brześć i zwiedzić jego największe atrakcje. Na terenie obwodu brzeskiego i grodzieńskiego, znajduje się pojedyncza strefa turystyczno-rekreacyjna „Brześć - Grodno”, w której można przebywać bez wiz w celach turystycznych do 15 dni dla obywateli z ponad 70 krajów. W okresie 30 dni istnieje możliwość odwiedzenia nie tylko Brześcia ale także dowolnego miejsce na Białorusi, jednak w takim przypadku należy przyjechać i opuścić kraj, tylko przez Mińskie Lotnisko Krajowe.

Wizytówką miasta jest kompleks „Twierdza Brzeska- Bohater”. To zespół fortyfikacji wzniesionych w pierwszej połowie XIX wieku przy ujściu rzeki Muchawiec do Bugu. Warto zwiedzić cztery świątynie: Sobór katedralny św. Semiona, Sobór garnizonowy św. Nikolaja, cerkiew św. Nikolaja, Sobór św. Zmartwychwstania i kościół Podwyższenia Krzyża Świętego. Są one wpisanie na państwową listę historyczno-kulturowych wartości Białorusi. Atrakcją Brześcia jest zapalanie olejowych latarni na ul. Sowieckiej. Na głównym miejskim deptaku, latarnik przy dźwiękach piosenki „What a wonderfull world” zapala olejowe latarnie. Oświetlenie miasta zapala się dopiero, kiedy latarnik brzeski zapali lampy na deptaku.Warto wybrać się na ulicę Mickiewicza, na której znajduje się popiersie autora „Pana Tadeusza”, czy zwiedzić katolicki cmentarz tzw. „polski”.

Z Brześciem związanych jest wielu cenionych Polaków, to tu urodziła się chociażby znana aktorka Nina Andrycz.

Odwiedzając Brześć warto spróbować miejscowej kuchni. Szczególnie polecane są „draniki” placuszki ziemniaczane zapiekane z mięsem, warzywami oraz serem żółtym czy „blincziki” ciepłe malutkie placuszki, popularna białoruska przegryzka, podawane z konfiturą, gęstą śmietaną lub dodatkowo z kawiorem. Koniecznie trzeba spróbować kwasu chlebowego, serwowanego prosto beczki stojącej przy ulicy. Warto spróbować miejscowych serów, suszonych ryb, chipsów o oryginalnych smakach (np. galareta z chrzanem), czy batonów z serka homogenizowanego tzw. „syroki”.

Urząd Miasta Brześć:

ul.Engelsa 3224005 Brześć

tel.: 00 380 162 210192

http://city-brest.gov.by/