Charków, to obecnie drugie, największe miasto na Ukrainie, położone zaledwie 40 km od granicy z Rosją. Charków był pierwotnie stolicą Ukraińskiej Socjalistycznej Republiki Radzieckiej. Przeniesiono ją do Kijowa w 1934 r.W kwietniu 1940 roku w Charkowie doszło do masowej egzekucji oficerów Wojska Polskiego, którą zalicza się do zbrodni katyńskiej.
To duży ośrodek przemysłowy Ukrainy. Podstawę potencjału produkcyjnego stanowią przedsiębiorstwa przemysłu high-tech: elektrotechniczny, transportu, rolnictwa, budowy maszyn, przyrządów, elektroniki, przemysłu lotniczego. Miasto jest ważnym węzłem kolejowym, drogowym i lotniczym. Jest to miasto typowo przemysłowe, z socrealistyczną architekturą, aczkolwiek turyści, mogą zobaczyć kilka ciekawych miejsc. Sercem miasta jest Plac Wolności, zwany „ żarówką”. Słynie nie tylko z wielkości - dziewiąty na świecie i trzeci w Europie - ale i kształtu. Przypomina wydłużoną kroplę wody. Naprzeciwko Placu stoi najbardziej rozpoznawalny budynek miasta Dom Przemysłu Państwowego, czyli Dierżprom. Pierwszy radziecki drapacz chmur, przykład architektury ZSRR lat 20. i 30. Tuż niedaleko znajduje się pomnik Lenina. Na Placu Wolności znajdują się również budynki Charkowskiego Uniwersytetu Narodowego im. Wasyla Karazina. Na uniwersytecie tym, bez powodzenia, próbował ukończyć medycynę Józef Piłsudski. Polscy studenci stanowili w XIX wieku liczącą się mniejszość wśród społeczności akademickiej. Obecnie Charków - jest studencką stolicą Ukrainy, działa w nim 17 uniwersytetów i 9 akademii.
Wielbiciele architektury i stylu z czasów ZSRR znajdą w Charkowie wiele ciekawych miejsc dla siebie. Także utrzymany w tej stylistyce street-art i uliczne symbole socrealizmu. Dużo pięknych mozaik można znaleźć na charkowskich osiedlach. Warto również odwiedzić kilka stacji metra i poszukać dawnej, radzieckiej symboliki. Szczególnie ciekawa jest pierwsza, czerwona linia charkowskiego metra.
W Charkowie warto zobaczyć zabytkowe obiekty sakralne. Pierwszym obowiązkowym punktem wycieczki, sakralnym szlakiem, jest Sobór Pokrowski. Zabytek w stylu kozackiego baroku, jest równie ważny jak Sobór Uspieński. Jego charakterystyczna wieża, to jeden z symboli miasta, a także popularny punkt orientacyjny. Warto zobaczyć monaster Opieki Matki Bożej z charakterystycznymi kopułami, czy Sobór Zwiastowania. To jedyna na świecie cerkiew prawosławna wybudowana w stylu bizantyjskim. Najbardziej zielone miejsce w Charkowie, cieszące się popularnością spacerowiczów, to Park Szewczenki. Równie ulubione miejsce mieszkańców to "Lustrzany Strumień", fontanna wzniesiona w 1947 roku w formie łuków.
W mieście jest sześć scen teatralnych, a także wiele instytucji kulturalnych.
Co warto zjeść w Charkowie. Popularny ukraiński "fast food", czyli bułki z ciasta, takiego jak na pączki, zwane pirożkami lub bilaszami. Można je kupić na ulicy, do wyboru z pikantnym, bądź słodkim nadzieniem. Kuchnia wschodnioukraińska, to również bliny. Pulchne placki robione na zaczynie drożdżowym, podobne nieco do naleśników.
Urząd miasta Charków:
Plac Konstytucji 7
61200, Charków, Ukraina
tel: 760-78-51
fax: 760-78-51