W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.
Dniepr, Ukraina
Nazwa: Dniepr
Kraj: Ukraina
Data podpisania umowy: 20.05.2017
Rodzaj umowy: list intencyjny
Rok podpisania umowy: 2017
Kontakt: Administracja Miasta Dniepr: 75 Dmytro Yavornytskyi Ave., Dniepr, Ukraina, 49000
tel.: +38 056 732 12 12

Dniepr to czwarte, największe miasto Ukrainy. Przez wiele lat jego oficjalną nazwą był Dniepropietrowsk, a od 2016 roku, obowiązuje nazwa skrócona - Dniepr. Założone w 1776 r. na cześć rosyjskiej carycy Katarzyny II. Położone po obu brzegach rzeki Dniepr, od wieków było ważnym punktem, gdzie przebiegały liczne szlaki handlowe. Należy do dużych aglomeracji, co w warunkach wschodu, oznacza ponad milion mieszkańców. Wyprzedzają go tylko dwa ukraińskie miasta: Kijów i Charków. Jak przystało na tak duża aglomerację rozwija się tu intensywnie przemysł, który jest jeszcze pozostałością po ZSRR. Najważniejszą role odgrywa hutnictwo żelaza, przemysł metalurgiczny, maszynowy, elektromaszynowy, chemiczny, spożywczy, obuwniczy, drzewny, duża elektrownia cieplna. Miasto jest też częścią znacznie większej liczącej prawie 2 miliony ludności aglomeracji.
Miasto Dniepr jest dzisiaj jednym z ważniejszych węzłów transportowych i posiada własne lotnisko oraz port. Krzyżują się tu również linie kolejowe i węzły drogowe.

Mimo niewątpliwie przemysłowego charakteru, Dniepr jest miastem, które może zainteresować każdego.Na wysokości centrum współczesnego miasta znajduje się Wyspa Klasztorna, na której prawdopodobnie już w 870 roku został założony pierwszy klasztor. Niestety nie przetrwał on do naszych czasów. Obecnie, na wyspie mieści się cerkiew św. Mikołaja, a także przyjemny park, niewielkie zoo oraz popularna plaża miejska. Kolejnym wartym odwiedzenia miejscem jest Sobór Przemienienia Pańskiego, w którym kamień węgielny osobiście wmurowała caryca Katarzyna II. Inne, godne zobaczenia budowle to Pałac Studentów Dnieprzańskiego Uniwersytetu Narodowego, Synagoga Chóralna oraz budynek Akademickiego Teatru Opery i Baletu.
Ulice Dniepru to nie tylko ślady minionych epok ale przede wszystkim kontrasty. Stare budownictwo miesza się z nowoczesną architekturą i postsowieckimi blokowiskami.
Ciekawostką miasta są tak zwane „Baby Kamienne”. To kamienne figury, które są związane z zamieszkiwaniem, we wczesnym średniowieczu, na tych terenach Połowców, ludu koczowniczego pochodzenia tureckiego, który przebywał na stepach czarnomorskich, dokonując częstych najazdów na ościenne kraje. Uważano, że „Baby” są przedstawieniami zmarłych osób. Składano im ofiary i otaczano wielką czcią. Zwyczaj stawiania „Bab” był rozpowszechniony wśród ludów Wielkiego Stepu.

W mieście działa wiele muzeów, teatrów, domów kultury. Miejsca rekreacji i odpoczynku, jak chociażby Fontanna Łabędzi, aquapark Aquadrom to tylko nieliczne propozycje, które oferuje Dniepr.