W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.
Erie
Podpisanie umowy: 26.04.1999 r.
Ludność: 108 000

Rdzenna ludność Ameryki Północnej, od wielu tysięcy lat zamieszkiwała zarówno wybrzeża jeziora Erie jak i położone na tym terenie urwiska. Ślady archeologiczne wskazują iż obszar ten był zamieszkiwany od około 8 tysiąclecia p.n.e. Etymologia dzisiejszej nazwy miasta wywodzi się od historycznego irokeskiego plemienia Erie, zamieszkującego te ziemie do początku XVIII w. Pojawienie się na tych terenach europejskich osadników, nastąpiło po wybudowaniu w pobliżu dzisiejszego miasta Erie, francuskiego fortu Presque Isle w 1753 r., w celu obrony terytorium Nowej Francji, przed rozszerzającymi swoją ekspansję brytyjskimi koloniami. W 1760 r. w wyniku działań prowadzonych w ramach toczącej się wówczas wojny 7- letniej, fort został zajęty przez wojska brytyjskie.Obszar na którym znajduje się obecnie hrabstwo Erie, był przez jakiś czas terytorium spornym pomiędzy stanami. Ostatecznie, jednak w wyniku poszczególnych układów oraz decyzji rządu federalnego przypadł Pensylwanii, która w zamian musiała wypłacić stosowne odszkodowanie pozostałym stronom. W 1795 roku, rozpoczęto kreślenie planów budowy na tym terenie miasta oraz rozpoczęto działania osiedleńcze. W 1813 r. obszary te, stały się teatrem działań toczącej się wówczas wojny brytyjsko-amerykańskiej. Dzięki zwycięstwu odniesionemu przez komandora Olivera Hazarda Perrego, w bitwie o jezioro Erie, Stany Zjednoczone ostatecznie zapewniły sobie obecny kształt północnej granicy. W bitwie decydujące znaczenie odegrał okręt flagowy Niagara, stanowiący dzisiaj jeden z najsłynniejszych zabytków miasta.
Erie wielokrotnie zostało wyróżnione w plebiscycie All America City Award, który przyznaje specjalne wyróżnienia i nagrody za działania na rzecz współpracy obywateli z lokalnymi władzami oraz przedstawicielami innych sektorów. Erie wygrało główną nagrodę w tym plebiscycie.

Współczesne Erie to miasto położone na południowym brzegu jeziora o tej samej nazwie. Jest siedzibą hrabstwa Erie County, w stanie Pensylwania w Stanach Zjednoczonych. To czwarte co do wielkości miasto w Pensylwanii oraz największy ośrodek miejski w północno-zachodniej części tego stanu. Władze miasta, Burmistrz oraz członkowie Rady Miasta Erie, wybierani są w wyborach powszechnych.Miasto usytuowane jest mniej więcej w połowie drogi między dwoma wielkimi metropoliami: Chicago i Nowym Jorkiem. Jest miastem portowym. Położenie miasta przy skrzyżowaniu autostrad i węzła kolejowego sprawiło, że Erie stało się centrum handlowym, wytwórczym i turystycznym. Port, dzięki naturalnie utwardzonemu nadbrzeżu, jest doskonałym punktem importu i eksportu towarów. Miasto Erie, posiada również własne regionalne lotnisko. Lotnisko, położone jest 8 km na południowy zachód od Erie. W 2004 roku Erie było trzecim najszybciej rozwijającym się portem lotniczym w Stanach Zjednoczonych i najszybciej rozwijającym się portem lotniczym w Pensylwanii. Na dzień dzisiejszy lotnisko obsługuje połączenia do Chicago, Detroit oraz Charlotte.
Lokalny przemysł jest ukierunkowany przede wszystkim na produkcję włókien sztucznych oraz na przemysł metalowy. W Erie wytwarza się ponad 10 % krajowej produkcji włókien sztucznych, z czego duża część kierowana jest na eksport. Znajdują się tutaj 4 przedsiębiorstwa, które widnieją na liście pięćdziesięciu największych firm związanych z tworzywami sztucznymi.Najważniejszymi fabrykami regionu są: General Electric, International Paper, Zurn Industries, American Sterilizer, Lord Corporation and Plastek Industries, Friez Magnetics.
Warunki geograficzno-klimatyczne sprzyjają rozwojowi lokalnego rolnictwa oraz rybołówstwa. Ciepły klimat regionu sprzyja rozwojowi branży winiarskiej. Hrabstwo Erie jest trzecim pod względem wielkości miejscem w całych Stanach Zjednoczonych, w którym uprawia się winogrono. Erie nazywane jest światową stolicą połowu sandacza północnoamerykańskiego i oferuje wędkarzom  najlepsze w  stanie miejsca jeśli chodzi o gatunki takie jak bass mało-gębowy, pstrąg stalowo-głowy oraz łosoś. Jedne z najlepszych miejsc w regionie do wędkowania znajdują się w okolicach jeziora Erie oraz jego dopływów. Czasopismo “Field and Stream” uznało Presque Isle za “jedno z dwudziestu najlepszych miejsc do rodzinnego wędkowania w kraju.” Każdego roku na tym obszarze łowionych jest średnio 1.5 miliona ryb.

Miejscem, które warto zobaczyć jest Park Stanowy Presque Isle, mieszczący się na półwyspie sięgającym wód jeziora Erie, jest najpopularniejszą atrakcją turystyczną Pensylwanii, która przyciąga około czterech milionów turystów rocznie. Oferując im możliwość odpoczynku na piaszczystych plażach. Zdarza się, że liczba turystów odwiedzających Park stanowy Presque Isle przewyższa liczbę odwiedzających Narodowy Park Yellowstone. Odwiedzający cieszą się urokami półwyspu pływając, opalając się, organizując pikniki, wędkując, spacerując, uprawiając narciarstwo biegowe, pływając na desce surfingowej, obserwując ptaki (ponad 300 gatunków) lub też odpoczywając przy zachodzie słońca nad jeziorem Erie. 
Kolejny interesujące miejsce rekreacji to park rozrywki Waldameer Park & Water World jest idealnym miejscem dla całych rodzin, łącząc w sobie wesołe miasteczko i jeden z najlepszych wodnych parków rozrywki w całym kraju. Oferując karuzele, zjeżdżalnie oraz inne atrakcje począwszy od kolejek górskich, po wodne zjeżdżalnie. Waldameer mieści się obok wejścia do Parku stanowego Presque Isle.
Warto zobaczyć Wieżę 200- lecia. Została zbudowana w 1996 r. z okazji 200-lecia miasta. Ma 187 stóp (57 m) wysokości i jest jedną z najwyższych konstrukcji w Erie. Posiada dwa tarasy widokowe, z których podziwiać można niesamowite panoramiczne widoki na jezioro Erie, Park Stanowy Presque Isle i centrum Erie, zaś w pogodny dzień można nawet zobaczyć oddalone o 44 km Long Point w Ontario w Kanadzie.
Z pewnością dużą atrakcją Erie jest Bryg Niagara. Odnowiony i zacumowany w zatoce Erie, jest jedynym statkiem tego rodzaju sięgającym czasów wojny z 1812 roku. Dzisiejsza wizytówka Pensylwanii, okręt Niagara ze swoim portem macierzystym w Erie został ponownie oddany do użytku w sierpniu 1990. Niagara jest największym „wielkim żaglowcem” na Wielkich Jeziorach Północnoamerykańskich.
Kolejna atrakcja Erie to zoo i ogród botaniczny. Dużym zaskoczeniem dla odwiedzających jest możliwość podglądania z bliska  ponad 400 zwierząt z całego świata. Wśród nich są nosorożce, guźce i gepardy. Wyjątkową atrakcję stanowi pawilon "Dzika Azja", zamieszkiwany przez orangutany, jelenie azjatyckie, siamangi oraz azjatyckie owady i węże. Chociaż goście przyjeżdżają głównie do zoo, warto również zobaczyć piękne ogrody botaniczne.
Wizytę w tym amerykańskim mieście warto zakończyć, degustując banana split. Legenda głosi, że „trzy desery lodowe w jednym" znane jako banana split, zostały wynalezione w Latrobe w Pensylwanii przez aptekarza Davida Evansa Stricklera w 1904 roku. A przed deserem mieszkańcy miasta, polecają "zupę z pieprzem". Kiedy w trakcie toczonej wówczas wojny o niepodległość Stanów Zjednoczonych, nastała surowa zima, armia kontynentalna musiała mierzyć się z doskwierającym problemem braku zapasów żywności. W związku z tym aby wyżywić walczących, improwizowano robiąc gulasz z flaków, warzyw i dużej ilości pieprzu.

Najważniejsze święta, które celebrują mieszkańcy Erie to: Celebrate Erie – dni miasta, przypadające na 3 weekend sierpnia i Dni Polskie – przełom maja i czerwca.


Urząd Miasta Erie
626 State St. - Room 500
Erie, PA. l650l
tel.: +1 (814) 870 1234
http://www.cityoferiepa.com

Komitet Miast Siostrzanych Erie – Lublin
660 East 10th Street Erie, PA 16503-1316
tel.: 001 814 452-3540, fax: 001 814 459- 2049
e-mail:

Edinboro University of Pennsylvania
Edinboro PA 16444
tel.: 001 814 732-2000
www.edinboro.edu

Mercyhurst College
501 E. 38th St.
Erie, PA 16546
tel.: 001 814 824-2000
www.mercyhurst.edu

Gannon University
109 University Square
Erie, PA 16541-0001
tel.: 001 814 871-7609
www.gannon.edu