W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.
Graz, Austria
Nazwa: Graz
Kraj: Austria
Data podpisania umowy: 21.03.2019
Rodzaj umowy: list intencyjny
Rok podpisania umowy: 2019
Adres www: graz.at
Kontakt: Urząd Miasta Graz
Hauptplatz 1 [2 piętro]
8010 Graz
tel.: +43 316 872-2000
fax: +43 316 872-2009

Graz – stolica Styrii, położona nad rzeką Mur, drugie największe miasto w Austrii, w odległości około 200 km na południowy-zachód od Wiednia.
W 1281 roku ówczesny król niemiecki - Rudolf I Habsburg (1218-1291) nadał Graz prawa miejskie, a co za tym idzie także i liczne przywileje oraz ulgi. W średniowieczu Graz stanowił jedno z ważniejszych centrów politycznych Europy. To właśnie tutaj znajdowała się siedziba członków styryjskiej gałęzi dynastii Habsburgów, a potem samego cesarza Fryderyka III. Miasto z jednej strony przesiąknięte jest historią, którą sięga aż do czasów rzymskich. Z drugiej zaś, to miejsce przepełnione sztuką i nowoczesną architekturą.
Stare miasto wypełniają liczne, eleganckie kamienice, wśród których znajduje się słynny Landeszeughaus – muzeum poświęcone broni. Jest to największa na świecie zachowana w nienaruszonym stanie zbrojownia, wyposażona w broń i zbroje pochodzące z XVI i XVII wieku z okresu wojen z Turkami. Kolekcja ta liczy ponad 32.000 eksponatów wystawionych na czterech ogromnych piętrach. Od armat, przez pistolety, zbroje husarskie, zbroje końskie, muszkiety, szyszaki, aż po białą broń. Do najważniejszych zabytków należy wieża Uhrturm, pamiątka po dawnej twierdzy, wznoszącej się na wzgórzu. Obecnie, wzniesienie to jest popularnym celem spacerów czy joggingu.
Największą dumą i centralnym punktem miasta niezmiennie od wczesnego średniowiecza jest rynek. To jeden z najlepiej zachowanych oryginalnie placów miejskich w Europie. Jego historyczna zabudowa została w 1999 r. wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Doceniono harmonię budynków pochodzących z różnych epok i reprezentujących kilka stylów architektonicznych.
W Graz warto również zobaczyć XV wieczną gotycką katedrę św. Idziego (Domkirche), XIX wieczny ratusz, położone w sąsiedztwie katedry, barokowe Mauzoleum Ferdynanda II, którego grób tutaj się znajduje, kościół pielgrzymkowy Mariatrost, renesansowy Landhaus (siedziba parlamentu styryjskiego).

Entuzjastów nowoczesnej architektury zainteresuje Muzeum Sztuki oraz sztuczna wyspa na rzece Mur.

Kunsthaus ( Dom Sztuk) został wybudowany w 2003r. z okazji uzyskania tytułu  Europejskiej Stolicy  Kultury.  Początkowo budził kontrowersje – wśród tradycyjnej zabudowy jego ściany z akrylowego szkła i falisty dach w wypustkami, przypominały obiekt z innej planety – nic dziwnego, że jego brytyjscy konstruktorzy nazwali go „ przyjaznym kosmitą” (friendly alien). To jeden z nowoczesnych symboli miasta. Miejsce wystaw sztuki współczesnej.
Charakterystycznym punktem jest miasta jest Glockenspielhaus, wpisany w światowe dziedzictwo kulturowe. „Tańcząca para styryjska”, pojawia się trzy razy dziennie na szczycie domu. Wewnątrz domu znajduje się unikalny mechanizm zegarowy i muzyczny.

Graz Europejska Stolica Kultury z 2003r posiada szeroką ofertę kulturalną. Słynne festiwale kulturalne, takie jak „Styriarte”, poświęcony głównie muzyce dawnej, albo Styryjska Jesień, czyli festiwal związany z teatrem, sztukami plastycznymi, filmem, literaturą i muzyką, kuszą w równym stopniu jak Jazzowe Lato czy też koncerty na zamku Eggenberg.

W mieście mieszka około 60 000 studentów, którzy uczęszczają na 6 uniwersytetów. Mający najdłuższą tradycję Uniwersytet Karla-Franzensa w Grazu, został założony w 1585 roku. Politechnika w Grazu to alma mater architektów światowej sławy, zaś Uniwersytet Muzyki i Sztuk Scenicznych posiada najstarszy w Europie Wydział Jazzu.

Graz słynie ze swojej stale rozwijającej się gospodarki. Stolica Syrii jest siedzibą międzynarodowych firm (Magna Steyr, AVL). Miasto wspiera w szczególności rozwój mobilności, biotechnologii, energetyki, turystyki oraz sektor kreatywny. Wiele instytucji naukowych i badawczych ma swoje siedziby w Graz.

W 2001r. Graz otrzymał pierwszą w Europie nagrodę Miasta Praw Człowieka a w 2003 został Europejską Stolica Kultury. W 2011r. Graz dostał tytuł – Miasto Designu.