W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Hjørring - miasto zaprzyjaźnione

Hjørring - miasto zaprzyjaźnione
Podpisanie umowy: 13.03.2017 r. - list intencyjny
Ludność: 25 626

Hjørring jest największym i najważniejszym miastem szczytu północnej Jutlandii (zwanego także Vendyssel) w Danii. Jest też jednym z najstarszych duńskich miast. Nazwa miasta pochodzi z języka staronordyckiego: Hjórr- (co oznaczało w tym języku "miecz") oraz -ing (końcówki typowej dla staroduńskich miast). Najważniejszą datą w historii miasta jest 31 marca 1243 - wówczas z rąk króla Eryka IV Hjørring otrzymał prawa miejskie i przywileje handlowe. W XIII-XV wieku było siedzibą Jutlandzkiego parlamentu lokalnego i żyło głównie z rękodzieła i handlu. Po wojnie trzydziestoletniej Hjørring zaczęło podupadać. Jego ponowny rozkwit nastąpił po 1750 roku. Szczególnie intensywnie rozwijało się w latach 60. XX wieku.Obecnie Hjørring jest centrum handlowym, przemysłowym, edukacyjnym i turystycznym regionu. Miasto jest administracyjnym jądrem gminy Hjørring kommune - jednej z większych gmin w okręgu północnej Jutlandii. W mieście wysoko ceniona jest sztuka, o czym świadczyć może rozmieszczone na jego terenie ponad 160 rzeźb autorstwa duńskich i skandynawskich artystów. Jest to wynik rozpoczętej ok. 1970 roku akcji „Niech nasza codzienność będzie piękna”. W mieście znajdują się również liczne galerie i muzea.Od 1982 roku Hjørring jest gospodarzem Dana Cup – największego na świecie międzynarodowego turnieju piłki nożnej dzieci i młodzieży (w wieku od 10 do 19 lat). W 2016 roku wzięło w nim udział ponad 1100 drużyn z całego świata i rozegrano niemal 3000 spotkań.

  • Kościół św. Katarzyny (duń.: Sct. Catherine Kirke) – kościół św. Katarzyny z Aleksandrii, patronki miasta. Pierwotnie zbudowany ok. 1250 roku w stylu gotyckim. Znajduje się w pobliżu starego rynku
  • Kościół św. Jana Chrzciciela (duń.: Sct. Hans Kirke) – kościół pochodzi z XII wieku, składa się z prezbiterium i nawy głównej zbudowanej z bloków granitowych.
  • Kościół św. Olafa (duń.: Sct. Olai Kirke) – najstarszy kościół w mieście. Poświęcony norweskiemu królowi Olafowi II, wzniesiony został w 1038 roku przez jego syna, Magnusa I Dobrego, króla Danii w latach 1042-1047. Obecny granitowy kościół jest o ponad 100 lat młodszy od pierwotnego.

Edukacja / szkolnictwo wyższe:

  • University College of Northern Denmark – filia uczelni znajduje się m.in. w Hjørring i pobliskim Aalborg. UCN oferuje wyższe wykształcenie osobom, które pragną szybko rozpocząć swoją karierę zawodową. Na uczelni studiuje obecnie ok. 1300 zagranicznych studentów pochodzący z blisko 50 różnych krajów. UCN oferuje aż 19 programów studiów w całości w języku angielskim.
  • Północnoduńska Wyższa Szkoła Biznesu i Techniki (EUC Nord) – uczelnia powstała z połączenia szkół technicznych z Hjørring i Frederikshavn. Cztery z sześciu wydziałów szkoły znajdują się właśnie w Hjørring.

Kultura, m.in.:

  • Muzeum Historyczne Jutlandii (duń.: Vendsyssel Historiske Museum) – muzeum prezentuje historię miasta oraz regionu od czasów prehistorycznych po współczesne.
  • Muzeum Sztuki Jutlandii (duń.: Vendsyssel Kunstmuseum) – muzeum w swojej kolekcji posiada bogate zbiory inspirowanego otaczającym krajobrazem malarstwa a także rzeźb i rękodzieła.
  • Dom Rzemieślnika (duń. Håndværkernes Hus) – żywe muzeum rzemiosła, w którym można zapoznać się z pracą m.in. tokarza, kowala czy meblarza. Muzeum położone jest w centrum miasta.

 

Hjørring Kommune:

Springvandspladsen 5

9800 Hjørring

tel. :+45 41 22 30 69

DENMARK