W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Jiading, Chiny (miasto zaprzyjaźnione)

Jiading, Chiny (miasto zaprzyjaźnione)
Podpisanie umowy: 16.02.2012 - list intencyjny
Jiading to jeden z 18 dystryktów (dzielnic) Szanghaju, położony w północno-zachodniej części metropolii. W skład dzielnicy wchodzi 7 miast (Anting, Malu, Nanxiang, Jiangqiao, Waigang, Xuhang, Huating), 3 mniejsze okręgi administracyjne (Jiading Town, Xincheng Road oraz Zhenxin), strefa przemysłowa (Jiading Industrial Zone) oraz strefa usługowa (Jiading New Area). Jiading leży na równinie gęsto poprzecinanej dopływami rzeki Yangtze i Huangpu, których łączna długość na terenie dystryktu wynosi ponad 1800 km.
Jiading charakteryzuje doskonale rozwinięta sieć komunikacyjno-transportowa: łączna długość autostrad, dróg ekspresowych oraz lokalnych wynosi ponad 1000km. Zarówno infrastruktura komunikacyjna jak i lokalizacja w pobliżu delty rzeki Yangtze, stanowią podstawę do rozwoju przemysłu na terenie dystryktu. W 2010 roku dochód z działalności przemysłowej wyniósł 229,69 mld juanów, aż o 29,2% więcej niż w roku poprzednim. Najważniejszą gałęzią przemysłu w mieście jest sektor samochodowy, a w szczególności produkcja części samochodowych – w tej branży działa aż 251 firm, których dochód w 2010 r. przekroczył 85 mld juanów. Ważną inicjatywą związaną z sektorem motoryzacyjnym jest stworzenie na terenie 68km2 Shanghai International Automobile City, które jest swego rodzaju klastrem zrzeszającym firmy zajmujące się produkcją i sprzedażą samochodów, działalnością wystawienniczą i naukowo-badawczą, jak również muzea  i tory wyścigowe. Drugą pod względem dochodów gałęzią przemysłu jest sektor budowlany, gdzie działa 139 firm. Ważnymi elementami gospodarki dystryktu są również handel i rolnictwo.
Jednak Jiading to nie tylko prężny ośrodek przemysłowy, ale również miasto uniwersyteckie. Swój campus ma tu Tongji University, Shanghai University i Shanghai Normal University (Tianhua College) oraz kilka innych szkół wyższych o profilu technicznym i artystycznym.
W końcu, Jiading to dystrykt bogaty w atrakcje turystyczne i obiekty dziedzictwa narodowego, co roku odwiedzany przez miliony turystów z Szanghaju. Na uwagę zasługuje przede wszystkim okolica ulicy Zhouquiao oraz znajdujące się tam Świątynia Konfucjusza z 1219 roku oraz 7-piętrowa Pagoda z początku XIII wieku. Oba obiekty wpisane są na Listę Chronionego Dziedzictwa Historycznego Aglomeracji Szanghaju. Innym godnym uwagi zabytkiem Jiading jest Qiuxia Garden, zajmujący ponad 3 ha powierzchni klasyczny ogród chiński założony w latach 1450-1526, znany jako miejsce inspiracji pisarzy i poetów. W dystrykcie kultywowane jest również tradycyjne rzemiosło, m.in. wyplatanie przedmiotów użytkowych z żółtej trawy czy artystyczne zdobienie łodyg bambusa.


charakterystyczne zabytki:

  • świątynia konfucjańska
  • Pagoda Fahua
  • Muzeum Rzeźb z Bambusa

charakterystyczne potrawy:

  •  xiaolongbao – rodzaj nadziewanych bułeczek
  •  winogrona z Malu

festiwale:

  • Festiwal Winogron w Malu
  • Festiwal Bambusa i Lotosu

inne:

  •  w Jiading znajduje się tor wyścigowy, na którym organizuje się wyścigi Formuły 1

 

Foreign and Overseas Chinese Affairs Office of People’s Government of Jiaozuo City

Yangguang Building

889 Renmin Road,

454001 Jiaozuo City, Henan Province

CHINA

www.english.jiading.gov.cn