W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.
Krzywy Róg, Ukraina
Nazwa: Krzywy Róg
Kraj: Ukraina
Data podpisania umowy: 22.02.2023
Rodzaj umowy: umowa partnerska
Rok podpisania umowy: 2023
Adres www: kr.gov.ua
Kontakt: Rada Miejska Krzywego Rogu [Криворізька міська рада]
Plac Molodizhna 1
50101 Krzywy Róg
Obwód dniepropetrowski

Krzywy Róg, to miasto we wschodniej Ukrainie, w obwodzie dniepropetrowskim. Założone u zbiegu dwóch rzek, Ingulets i Saksagan. Pierwsza oficjalna wzmianka o Krzywym Rogu znajduje się w „Spisie stancji pocztowych, ustawionych wzdłuż rzeki Ingulec z Kremenczugu do Chersonu”, z dnia 27 kwietnia 1775 roku.

Są dwie wersje, które wyjaśniają pochodzenie nazwy miasta. Pierwsza z nich jego etymologię wywodzi od położenia nad dwiema rzekami, które tworzy kształt rogu. Druga od jednego z pierwszych osadników kozackich Roga, który nosił przydomek Krzywy.

Szybki rozwój miasta datuje się od 1881, w związku z rozpoczęciem eksploatacji rud żelaza. Miasto słynie ze złóż rudy żelaza i wielkiego przemysłu, w skład którego wchodzą potężne przedsiębiorstwa i najgłębsze kopalnie w Europie, czy też gigantyczne kamieniołomy.

Nowoczesny Krzywy Róg, to duże miasto przemysłowe. To jeden z najbogatszych w minerały regionów Ukrainy. Większość ze znanych złóż pochodzi z odległych, starożytnych czasów. Najważniejsze z nich to rudy, złoża węgla brunatnego, marmuru, dolomitu (40% rezerwy bilansowe Ukrainy), łupki oraz wiele innych naturalnych bogactw. Miasto słynie również z wydobycia kamieni szlachetnych.
Krajobraz miasta został w dużej mierze ukształtowany przez człowieka, poprzez jego intensywną eksploatacje przez długie lata. Możemy tu zobaczyć jeden z najgłębszych kamieniołomów na świecie 400 m w głąb ziemi, powstał on na skutek prac górniczych. Zobaczymy w nim osobliwy krajobraz, w którym poruszają się potężne ciężarówki, specjalne pociągi wywożące urobek.

Miasto ma nietypowy układ urbanistyczny. Kilkanaście osobnych dzielnic oddzielają od siebie hałdy, fabryki, tory kolejowe, pokopalniane stawy i nieużytki. Aby usprawnić komunikację pomiędzy najbardziej oddalonymi osiedlami, w 1974 roku rozpoczęto budowę szybkiego tramwaju, przez mieszkańców zwanego metrem. Szybki tramwaj liczy dwanaście stacji na dwudziestu sześciu kilometrach, całkowicie odizolowany od miejskiego ruchu trasy. Codziennie korzysta z niego czterdzieści sześć tysięcy pasażerów.

Krzywy Róg, stawia na turystykę industrialną. Turyści między innymi mogą zjechać do kopalni na głębokość 1556 m pod ziemią. Jest to najgłębiej położona trasa turystyczna na świecie. Takich miejsc udostępnionych turystom w Krzywym Rogu jest więcej, np. huta stali czy walcownia rur, to obiekty, które mogą zobaczyć entuzjaści tego typu atrakcji. Wśród interesujących pamiątek industrialnych warto wspomnieć o fragmentach drogi kolejowej z końca XIX w., która połączyła kopalnie rudy w Krzywym Rogu z donieckimi kopalniami węgla kamiennego.
Głowna arterią miasta jest ulica Pocztowa. Od początku XX stulecia jest kulturalnym i gospodarczym centrum miasta. Uwagę przyciąga oryginalny zegar z kwiatów o średnicy 22 m. Największy tego typu na świecie. Ulubionym miejscem mieszkańców są okolice pomnika kozaka Roga.