W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.
Lancaster, Wielka Brytania
Nazwa: Lancaster
Kraj: Wielka Brytania
Data podpisania umowy: 11.05.1994
Rodzaj umowy: umowa partnerska
Rok podpisania umowy: 1994
Adres www: lancaster.gov.uk
Kontakt: Urząd Miasta Lancaster
Dalton Square
Lancaster LA1 1PJ
tel.: +44 1524 58200

Lancaster słynie ze swojej ciekawej historii, w której możemy odnaleźć ślady zarówno obecności rzymskich legionów, jak i związki z panującą w XV w. w Anglii dynastią Lancasterów. Szczególny związek z brytyjską rodziną królewską, podkreśla fakt, iż dzisiejszą księżną Lancaster, jest obecnie panująca Królowa Elżbieta II.

Do dnia dzisiejszego w mieście zachowały się pozostałości po łaźni, która znajdowała się na terenie rzymskiego fortu, a także odkrycia archeologiczne wskazujące na obronny charakter tego miejsca w czasach Imperium Romanum. W dokumencie nazwa miasta Lancaster, pojawia się po raz pierwszy w spisanym w 1086 r. na polecenie Wilhelma Zdobywcy, rejestrze podlegających mu gruntów tzw. Domesday Book. W 1193 r. Lancaster otrzymało prawo do bycia zarówno miastem targowym jak i lokalną fortecą. W związku z tym, w XIII w. na terenie zajmowanym w przeszłości przez rzymski garnizon, wybudowano stojący do dnia dzisiejszego zamek. Dzieje warowni są ściśle związane z przeszłością miasta i zapisały się jako ważne wydarzenia w historii Anglii. W czasie wojen pomiędzy Anglią a Szkocją, zamek był między innymi bezskutecznie szturmowany przez wojska dowodzone przez Roberta Bruce’a.

Ziemie, w których skład wchodziło miasto, należały do z jednej z bocznych dynastii Plantagenetów - nazwanych od siedziby swojego władztwa Lancasterami. Dynastia władała Anglią na przełomie XIV i XV w., tocząc pod koniec swojego panowania znaną z historii Anglii „Wojnę Dwóch Róż” z Yorkami. Do dzisiejszego dnia żywa jest rywalizacja pomiędzy miastami Lancaster a York, które co roku toczą ze sobą zmagania w ramach uniwersyteckiego Turnieju Róż.
W czasach nowożytnych miasto zyskało niechlubną nazwę „Miasta Wisielców”, co związane było z częstymi wyrokami śmierci, które zapadały w czasie posiedzeń sądu obradującego na zamku. Jeden ze słynniejszych procesów odbył się tutaj w 1612 r. i dotyczył tzw. wiedźm z Pendle. W czasie procesu o czary sądzonych było 16 kobiet, spośród których tylko jedna została uniewinniona, jedna zmarła w oczekiwaniu na proces, pozostałe zaś zostały powieszone na szubienicy.

Pod koniec wieku XVII nastąpił złoty okres w dziejach Lancaster. Rzeka Lune, nad którą położone jest miasto, była wówczas na tyle głęboka, iż pozwalała statkom oceanicznym wpływać w górę rzeki. Miasto leżące w zachodniej części kraju znajdowało się w dogodnym położeniu, aby czerpać zyski z rozwoju kolonii w Indiach Zachodnich i Ameryce Północnej. Port w Lancaster stał się jednym z najbardziej ruchliwych w Wielkiej Brytanii. Biorąc udział w imporcie takich towarów jak cukier, mahoń oraz tytoń, stał się niestety również czwartym najważniejszym portem w handlu niewolnikami. W mieście powstało wówczas wiele budynków. W centrum miasta i wzdłuż eleganckiego, wysadzanego drzewami nabrzeża Świętego Jerzego do dzisiaj znajduje się wiele wspaniałych budynków z epoki georgiańskiej. W epoce wiktoriańskiej, w niedaleko położonym Morecambe, które dzisiaj znajduje się w granicach administracyjnych miasta Lancaster, powstał słynny nadmorski kurort. Niestety zatoka Morecambe była również miejscem największej tragedii zbieraczy małż, gdzie 5 lutego 2004 r. 23 chińskich zbieraczy zginęło w zatoce.

Miasto położone jest w północno-zachodniej Anglii, w odległości 230 mil od Londynu. Lancaster jest historyczną stolicą hrabstwa Lancashire, położoną nad rzeką Lune, trzy mile w głąb lądu od nadmorskiego kurortu Morecamb, leży na trasie autostrady M6, która w kierunku północnym prowadzi do malowniczej Krainy Jezior (Lake District). Na wschód od miasta rozpościera się, zaś obszar o wybitnych walorach przyrodniczych Forest Bowland. Podróżując z Polski możemy dostać się do Lancaster, korzystając z lotów obsługiwanych przez międzynarodowe porty lotnicze w Liverpoolu oraz Manchesterze.

Lancaster to niewielkie miasto, mające bardzo gęstą zabudowę, w związku z tym jest przystępne do zwiedzania. Posiada wiele muzeów w tym m.in. Muzeum Miejskie na Rynku, Muzeum Lalek, Muzeum Morskie, czy też historyczną rezydencję zamieszkiwaną w przeszłości, przez prowadzących tutaj sprawy, sędziów. W Teatrze Wielkim, jednym z najstarszych działających teatrów w Wielkiej Brytanii, można obejrzeć wiele ciekawych spektakli. Spacerując po mieście nie sposób pominąć pięknego Parku Williamsons, którego punktem centralnym jest położony na wzniesieniu, Ashton Memorial. Na uwagę zasługują również tereny położone wzdłuż przepływającego przez miasto kanału, pobliska zatoka Morecambe, czy też położone niedaleko od miasta zielone tereny Forest of Bowland i malownicza Kraina Jezior (Lake District). Warto zwiedzić Muzeum Miasta Lancaster czy Muzeum Morskie. Prezentowanych  jest tutaj kilka zachowanych statków, w tym „Sir William Priestley” oraz „Coronation Rose”.
W przeszłości, Lancaster było najpierw ważnym ośrodkiem handlu, a następnie jednym z miejsc będących kolebką tzw. rewolucji przemysłowej.Obecnie dominuje tutaj przemysł lekki. Powstało wiele firm o profilu komputerowym, finansowym, ubezpieczeniowym oraz projektowym.

Dzisiejsze Lancaster to kwitnące i tętniące życiem miasto uniwersyteckie, które przez cały rok oferuje udział w licznych festiwalach o charakterze artystyczno-muzycznym. W mieście działają dwa uniwersytety: Univeristy of Lancaster oraz Univeristy of Cumbria. W szczególności pierwszy z nich słynie z bardzo wysokiego poziomu, jest bowiem uznawany za jeden z najlepszych uniwersytetów w Wielkiej Brytanii.
Odwiedzając Lancaster warto spróbować np Lancashire Hotpot. To danie kuchni angielskiej w postaci potrawki z jagnięciny, cebuli i ziemniaków, albo Butter Pie.Tłumacząc dosłownie oznacza maślane ciasto, w rzeczywistości jest to słonawa tarta składająca się głównie z cebuli i ziemniaków. Czasami bywa również podawane w cieście drożdżowym. Będąc w Lancashire z łatwością odnajdziemy ciasto na sklepowych półkach w supermarketach, czy też lokalach serwujących tradycyjną rybę z frytkami.