W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.
Łuck, Ukraina
Nazwa: Łuck
Kraj: Ukraina
Data podpisania umowy: 04.03.1996
Rodzaj umowy: umowa partnerska
Rok podpisania umowy: 1996
Adres www: lutskrada.gov.ua
Kontakt: Rada Miasta Łuck
ul. Bohdana Chmielnickiego 19
43025, Łuck, Ukraina
tel.: +38 0332 777905

Łuck jest położony w zachodniej Ukrainie, nad rzeką Styr. Pierwsze wzmianki o tym miejscu pochodzą z początku X w. W roku 1432 otrzymał prawa miejskie. Jest historyczną stolicą Wołynia.W mieście, które jest architektoniczną perłą, przeplatały się dzieje dwóch narodów: Polski i Ukrainy.

W 1429 roku na zamku w Łucku, odbył się trwający 13 tygodni, zjazd monarchów europejskich. Było to najwyższej rangi wydarzenie w całej historii miasta. Gospodarzami i organizatorami zjazdu był król Polski Władysław Jagiełło oraz wielki książę litewski Witold. Oba kraje połączone były wówczas Unią Polsko-Litewską.

Wizytówką Łucka jest wybudowany w XIV wieku murowany Zamek Lubarta. Była to główna siedziba litewskiego księcia, która zastąpiła drewnianą XI-wieczną warownię. Mimo, że kolejni władcy znacząco rozbudowali zamek, rola, jaką odegrał Lubart dla rozwoju zamku i samego Łucka, zapewniła mu do dzisiaj miejsce w historii tego miejsca. Pełniący funkcję twierdzy obronnej zamek, przez wieki narażony był na zniszczenia. Dokonywane odbudowy i rozbudowy pozwoliły mu przetrwać blisko 700 lat. Obecnie zamek pochwalić się może trzema wieżami.
W najniższej niespełna 14-metrowej Wieży Władczej, obecnie mieści się wystawa broni oraz loch więzienny. A także jedyne na Ukrainie Muzeum Dzwonów. Wśród kolekcji 50 eksponatów, znajdują się dzwony z Ukrainy, Polski, Austrii, Rumunii i Rosji. Najstarszy dzwon pochodzi z 1647 roku. Na dziedzińcu, w niewielkim klasycystycznym budynku byłego skarbca, znajduje się Muzeum Książki, w którym są dzieła pochodzące z XVII wieku, a także maszyny drukarskie liczące nawet ponad 500 lat. Zamek Lubarta, to jeden z najlepiej zachowanych ukraińskich zamków, posiada aż 80 proc. oryginalnych murów. Łucka twierdza w 2011 r. zdobyła w ogólnonarodowym plebiscycie, tytuł jednego z siedmiu cudów Ukrainy.

W przeszłości Łuck nazywany był Małym Rzymem,  z racji znajdującej się tu dużej w stosunku do wielkości miasta, ilości świątyń rożnych wyznań. Wśród nich należy wymienić znajdujący się w centrum miasta okazały sobór katedralny św. Trójcy, który dziś jest jedną z głównych cerkwi na Wołyniu. Warto wejść na jej dzwonnicę, skąd roztacza się widok na centrum miasta. Nie można również zapomnieć o cerkwi Pokorowy Najświętszej Bogurodzicy, neogotyckim kościele luterańskim nad rzeką Styr czy klasztorze Brygid.
Jednym z najbardziej reprezentacyjnych budynków sakralnych jest katedra św. Piotra i Pawła. Zbudowana została w XVII wieku w stylu renesansowym. Jest to największy obiekt sakralny w Łucku, a w czasach Związku Radzieckiego mieściła się tam siedziba Muzeum Ateizacji.

Odwiedzając Łuck, warto zajrzeć do Muzeum Ikony Wołyńskiej, jedyne na Ukrainie prezentujące regionalną szkołę malowania ikon. Można w nim obejrzeć jeden z najstarszych na świecie wizerunków Maryi, matki Jezusa – Matki Boskiej Chełmskiej z XI wieku. Ale także ponad 1,5 tys. innych zabytków sztuki sakralnej.

Obecnie Łuck jest siedzibą administracyjną obwodu wołyńskiego i rejonu łuckiego. Zamieszkiwany jest przez ponad 200 tysięcy mieszkańców.
W mieście znajduje się jeden z najdłuższych bloków mieszkalnych na świecie. Mierzy 4 000 metrów długości i składa się z ciągu kilku budynków o wysokości 5 i 9 pięter.

Oprócz zwiedzania, Łuck oferuje różne atrakcje kulturalne. Co roku na przełomie czerwca i lipca, odbywa się tu festiwal "Noc w zamku w Łucku". Liczne rekonstrukcje pojedynków rycerskich, przedstawienia teatralne, baletowe i wokalne to tylko nieliczne atrakcje czekające na turystów. Co dwa lata, w sierpniu odbywa się także festiwal "Polskie lato z folklorem". Na blisko tydzień do Łucka zjeżdżają zespoły folklorystyczne z całego świata.
Niedawno w Łucku na nowo powołano funkcję "klikona”, średniowiecznego miejskiego krzykacza. Codziennie o godzinie 12:00, a w weekendy i święta dodatkowo jeszcze o godz. 18:00, pojawia się w tradycyjnych szatach na Wieży Wjazdowej i grając na trąbce, wita przybyłych turystów i mieszkańców miasta, a czasami obwieszcza też ważne informacje.

Amatorom średniowiecznych klimatów, którzy lubią kulinarne odkrycia,warto polecić restaurację „Korona Vitovta”. Tu serwują dania przyrządzone według przepisów, odnalezionych podczas prac wykopaliskowych. Przypuszcza się, że należały do kucharza księcia Witolda, który rezydował na zamku. Restauracja usytuowana obok Wieży Wjazdowej, chwali się nie tylko dobrym jedzeniem, ale też licznymi gośćmi, których zdjęcia, w tym Bronisława Komorowskiego i Andrzeja Dudy, znajdują się w widocznych miejscach.

Po zwiedzaniu i kulinarnych odkryciach, warto się wybrać do największego kompleksu rekreacyjnego w mieście. Niedaleko łuckiego zamku znajduje się Scena letnia, place zabaw dla dzieci czy miejska plaża – to tylko niektóre elementy Centralnego Parku Kultury i Wypoczynku. Miejsce jest chętnie odwiedzane przez całe rodziny, które spacerują po ogrodzie botanicznym, obserwują zwierzęta w zoo, a od pewnego czasu mogą też skorzystać ze statku pasażerskiego, oferującego rejsy turystyczne po rzece Styr.

Życie akademickie miasta, skupia się wokół Uniwersytetu Wołyńskiego oraz licznych instytutów naukowych.

Łuck jest członkiem Związku Miast Ukraińskich, uczestniczy w pracach Związku Transgranicznego Euroregionu Bug.

W Łucku znajduje się konsulat RP.