W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.
Maribor, Słowenia
Nazwa: Maribor
Kraj: Słowenia
Data podpisania umowy: 10.10.2017
Rodzaj umowy: list intencyjny
Rok podpisania umowy: 2017
Adres www: maribor.si
Kontakt: Urząd Miasta Maribor
Ul. Heroja Staneta 1
2000 Maribor, Słowenia
tel.: +386 (02) 22 01 000
e-mail: mestna.obcina@maribor.si

Maribor położony jest blisko granicy z Austrią, w dolinie rzeki Drawy, u podnóża masywu Pohorje. To drugie co do wielkości miasto Słowenii oraz ważny ośrodek gospodarczy i naukowy. Stolica jednego z większych regionów winiarskich Slovenska Štajerska, który słynie z doskonałych białych win. Miasto otoczone jest zielonymi lasami Pohorji (Pohorje to łańcuch górski, który należy do Alp Wschodnich, w większości są to lasy iglaste) oraz łagodniejszymi zboczami na których od wielu lat rosną winorośle.

Pierwsze wzmianki o istniejącym na terenach obecnego Mariboru grodzie pochodzą z XII wieku. Początkowo Maribor funkcjonował, jako typowy średniowieczny gród z podzamczem. Szybko jednak zyskał na znaczeniu za sprawą wybudowanej fortecy Marchburg, która broniła dolinę rzeki Drawa, przed najazdami Węgrów, i w cieniu której gród systematycznie się rozwijał.

Z czasem dodatkowym zagrożeniem dla miasta stali się Turcy i dla lepszej ochrony w XIV wieku Maribor otoczono murem obronnym. Okres najbardziej dynamicznego rozwoju miasta przypada na czas panowania Habsburgów (do I wojny światowej). Przełomowy był zwłaszcza 1864 rok, kiedy Maribor znalazł się na nowej trasie kolejowej łączącej Wiedeń z Triestem. To ona dała impuls do ekonomicznego, a co za tym idzie – także kulturalnego rozwoju ośrodka. Pojawiły się nowe mosty na Drawie, a i coraz intensywniej rozwijał się handel. W 1918 r. Maribor wszedł w skład Królestwa Serbów, Chorwatów i Słoweńców (od 1929 r. Jugosławii). W trakcie II wojny światowej, miasto było intensywnie bombardowane i do końca 1945 roku, 2/3 Mariboru legło w gruzach. Zajęty w 1945 r. przez partyzantów Josipa Broz Tity, Maribor wszedł w skład Jugosławii. Od 1991 r. miasto leży w granicach niepodległej Słowenii.

Zwiedzanie i poznawanie uroków Mariboru najczęściej odbywa się w sprzyjającej aurze. Jest to bowiem najbardziej nasłoneczniona okolica w Słowenii. Maribor jest podzielony rzeką Drawą na dwie, wyraźnie odrębne części: południową z dominującą funkcją przemysłową oraz północną z pierwotną, zabytkową zabudową. Do tego w północnej części też możemy wyznaczyć dwie kolejne. Pierwsza z nich to wąski pas ciągnący się bezpośrednio wzdłuż rzeki, czyli tzw. Lent, najstarsza część miasta. Z jednej strony ogranicza ją rzeka, a z drugiej - skarpa z umiejscowionym na niej zamkiem. Za skarpą ciągnie się typowa zabudowa miejsca, za którą dominują już wzgórza z rozsianymi winnicami.

Obowiązkowym punktem każdej wycieczki jest Zamek Miejski, w którego murach mieści się Muzeum Regionalne w Mariborze z wyjątkowo cenną kolekcją zabytków. Sam zamek nie wygląda jak typowy zamek, ale jak budynek administracyjny. Oryginalna konstrukcja powstała w poł. XVI wieku jako rezydencja szlachecka. Potem dodano do niej renesansowe fortyfikacje, a w kolejnych wiekach jeszcze kolejne elementy.
Kolejnym ważnym punktem zwiedzania miasta, jest Katedra św. Jana Chrzciciela. Najważniejsza świątynia Mariboru. Powstała w XII wieku w stylu romańskim, wielokrotnie przebudowywana, obecnie w głównej mierze ma charakter gotycki. Szczególnie warte uwagi jest XIV-wieczne prezbiterium oraz XVI-wieczne sklepienie nawy głównej. 57- metrowa dzwonnica kościoła stanowi jeden z symboli Mariboru.

Warto również zobaczyć XIX wieczny budynek Słoweńskiego Teatru Narodowego, wybudowany na przełomie XIX i XX wieku, ceglany kościół Franciszkanów, renesansowy Ratusz, bazylikę św. Marii Matki Litościwej.
Przy głównym placu Glavni trg, stoi Kolumna Zarazy – zbudowana z wdzięczności za ustanie epidemii dżumy w 1680 roku. Pozłacana figura Matki Boskiej, zwieńczoną dwunastoma gwiazdami i stojąca na Księżycu, którą obecnie widzimy na kolumnie powstała w 1743 roku w miejscu pierwszego pomnika. Jednocześnie jest to jeden z najlepszych przykładów sztuki barokowej w Słowenii.
Charakterystyczny pomnik w mieście to Spomenik NOB czyli pomnik Wojny o Wyzwolenie Narodowe, który mieszkańcy Mariboru często nazywają „Kodžak”, bo przypomina łysą głowę.

Jednak najbardziej Maribor słynie z wina. Rośnie tu Stara trta, czyli wpisana do Księgi rekordów Guinnessa, najstarsza na świecie winorośl. Krzew liczy około 400 lat, a do tego wciąż owocuje. Co roku winorośl rodzi od 35 do 55 kilogramów winogron, z których wytwarza się około 100 butelek wina. Dowodem potwierdzającym jej wiek mają być dwa obrazy z XVII wieku przedstawiające wizerunek krzewu. Potwierdzili to naukowcy z uniwersytetu w Lublanie, którzy dokładnie zbadali roślinę, i naukowo ustalili jej wiek na co najmniej 350 lat, ale z zastrzeżeniem, że może on wynosić nawet i 400 lat.

Korzeń winorośli przyrasta do ściany budynku, a płot odgradza roślinę przed niepożądanymi uszkodzeniami. Jej owoce rosną na tyle wysoko, że ciężko jest do nich dosięgnąć. Winorośl ta, to szczep Modra Kavcina lub inaczej Zametna Crnina.
Stara trta jest bohaterem, wokół którego każdej jesieni, organizowany jest Old Vine Festival. Impreza jest unikalna w skali całej Słowenii zarówno pod względem tematyki, jak i bogactwa wydarzeń organizowanych w ramach festiwalowego programu. Dzięki temu, przez ponad tydzień miasto jest prawdziwą świątynią nie tylko słoweńskiej tradycji winiarskiej, ale i kultury. Uczestnicy festiwalu oraz turyści mają wtedy możliwość poznania win najlepszych styryjskich i słoweńskich producentów. Old Vine Festival to także idealna okazja do zapoznania się z tradycyjną kuchnią słoweńską, której można próbować na licznych straganach, a wieczorami – na różnego rodzaju imprezach tematycznych.
Niezwykle widowiskowe są także obchody Dnia św. Marcina wypadającego zawsze w trakcie festiwalu. To największe święto św. Marcina w Słowenii, podczas którego barwny korowód winnych królowych i rycerzy, zbieraczy winogron, chłopek, flisaków oraz mieszkańców w tradycyjnych strojach dziękuje matce naturze za jesienne zbiory winogron. Stałym punktem festiwalu jest także tradycyjny zbiór winogron ze Starej trty.

Maribor to też wiele wydarzeń kulturalnych. Do najważniejszych można zaliczyć festiwale muzyki barokowej, rockowej, festiwal teatralny czy koncerty muzyki klasycznej na zamku. To także dzięki nim, oraz bogatej historii, Maribor został wybrany na Europejską Stolicę Kultury 2012.
W Mariborze odbywają się też dużej rangi wydarzenia sportowe. W styczniu mają miejsce zawody Pucharu Świata kobiet w narciarstwie alpejskim.

W 2012 roku Maribor dostał Europejską Stolicą Kultury, w 2013 roku Europejską Stolicą Młodzieży, a w 2018 roku Europejskim Miastem Sportu. Czasami nazywany jest “miejskim stokiem narciarskim”, ponieważ największy ośrodek narciarski w Słowenii Mariborsko Pohorje Ski Resort znajduje się tylko 10 minut drogi od centrum miasta. Oprócz 40 kilometrów tras narciarskich ośrodek znany jest z organizacji zawodów Pucharu Świata FIS w slalomie i slalomie gigancie znanych pod nazwą „Golden Fox”.

Warte polecenia są liczne szlaki turystyczne, rowerowe. Pozwalają poznać niezwykle zróżnicowany krajobraz regionu Pohorje, zwiedzić otaczające miasto winnice oraz ich piwniczki, a także zajrzeć do licznych restauracji serwujących lokalne potrawy.