W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.
Starobielsk, Ukraina
Nazwa: Starobielsk
Kraj: Ukraina
Data podpisania umowy: 15.03.1996
Rodzaj umowy: umowa partnerska
Rok podpisania umowy: 1996

Miasto na Ukrainie położone nad rzeką Ajdar w obwodzie ługańskim. Ma ponad trzechsetletnią historię. Niezaludniony obszar dzikiego pola, oddzielał rosyjskie ziemie od krymskiego chanatu. Głównymi drogami, po których poruszali się mieszkańcy Krymu do rosyjskich terytoriów, były Iziumska i Kalmiuska droga. Ostatnia prowadziła stromym brzegiem Ajdaru. Tu rosyjskie oddziały spotykały wrogów, często toczyły się okrutne bitwy. Żeby ukryć tę drogę, Borys Godunow decyduje się zbudować na dzikim polu   strażnicze miasteczko-twierdzę Careborysów. Budową kierował Bogdan Bielski, który przybył z drużyną na miejsce latem 1600 roku. Jednocześnie samodzielnie, bez pozwolenia cara, na swój koszt i ze swoimi ludźmi, zaczyna budować nad prawym brzegiem Ajdaru strażnicze miasteczko i nazywa je swoim imieniem.W 1686 roku miasteczko Bielskie weszło do terytorium Ostrogożskiego pułku i należało do Woronieżskiej guberni. Od maja 1797 roku Starobielsk ma status miasta i do sierpnia 1920 roku, był centrum dużego powiatu.

Starobielsk w sposób szczególny związany jest z Polską, bowiem od listopada 1939 roku do maja 1940 r. mieścił się tu w budynkach poklasztornych obóz oficerów polskich wziętych do niewoli we wrześniu 1939 roku. Spośród około 4,5 tys. żołnierzy połowę stanowili obrońcy Lwowa. W kwietniu i maju 1940 obóz zlikwidowano, a NKWD wymordowało w Charkowie wszystkich jeńców. Czterdziestu ośmiu Polaków zmarło w obozie i zostało pochowanych na starym cmentarzu miejskim, w 1995 przeniesiono ich ciała na Cmentarz Czmirowski. Przeżyło około dziewięćdziesięciu oficerów wywiezionych do obozu Pawliszczew Bor, bądź na indywidualne śledztwa do więzień w Moskwie i Kijowie.

W Starobielsku działa Towarzystwo Miłośników Języka i Kultury Polskiej „Most Nadziei”, skupiające młodzież, a jego celem jest opieka nad cmentarzem oficerów polskich. Umowa partnerska podpisana 15 marca 1996 roku pomiędzy Starobielskiem i Lublinem, oprócz wielu zagadnień dotyczących współpracy, zawiera deklarację o wzajemnym poparciu w dążeniach do ochrony zabytków historycznych i miejsc pamięci.

Charakterystyczne zabytki:

  •  klasztor Świętej Trójcy
  •  Polski Cmentarz Wojenny

Charakterystyczne potrawy:

  •  pierogi ruskie
  •  kapuśniak
  •  barszcz ukraiński

Znani ludzie

  •  Józef Czapski – były jeniec obozu w Starobielsku
  •  mjr Adam Sołtan – szef sztabu gen. Andersa w czasie kampanii wrześniowej
  •  Tomasz Chęciński – federalista