W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

40 drzew przejdzie pielęgnację

40 drzew przejdzie pielęgnację
13.09.202310:50

Miasto zamówiło kolejne zabiegi pielęgnacyjne dla 40 cennych drzew, w tym siedmiu pomników przyrody. Prace realizowane są metodą alpinistyczną. Pielęgnację przeszło już kilka drzew na Kośminku, wkrótce specjaliści pojawią się m.in. na ul. Franczaka „Lalka” i Białej. W tym roku pielęgnację przejdzie łącznie 68 drzew.

– Co roku, nasze najcenniejsze okazy oddajemy w ręce chirurgów-pielęgniarzy drzew, którzy usuwają z nich posusz czy „opatrują” rany i ubytki. Gdy jest to konieczne, zakładane są wiązania elastyczne w koronie, w celu wzmocnienia osłabionych części. Czasem stosowane są podpory pni i konarów, a wszystko po to, by wartościowy starodrzew pozostał jak najdłużej zdrowy i cieszył nas jeszcze przez wiele lat. O tym, że te prace są ważne dla mieszkańców i mieszkanek, potwierdza obecność takich zadań wśród projektów Zielonego Budżetu i Budżetu Obywatelskiego – mówi Artur Szymczyk, Zastępca Prezydenta Miasta Lublin ds. Inwestycji i Rozwoju.

Miasto zleciło leczenie 14 lip i 3 jesionów pensylwańskich przy ul. Franczaka „Lalka”, 5 klonów na cmentarzu przy ul. Białej, trzech przy szkole na ul. Kasprowicza oraz pojedynczych okazów przy przedszkolu na ul. Lwowskiej, szkole na ul. Podwale oraz ulicach: Pawiej, Elektrycznej, Dobrej, Lotniczej, Suchej oraz rondzie Cybulskiego. Ponadto chirurg drzew zajmie się pomnikami przyrody na Marinie przy ul. Krężnickiej (5 lip), ul. Trześniowskiej (lipa) i ul. Rzeszowskiej (dąb szypułkowy). Prace zakończą się w październiku.

Pielęgnację pomników przyrody zlecono z projektu IX Budżetu Obywatelskiego „Zadbajmy o zwierzęta", zaś pozostałych drzew z zadania „Leczenie starodrzewu i pomników przyrody" realizowanego przez Wydział Zieleni i Gospodarki Komunalnej.

W załączeniu przesyłam zdjęcia z prac, do wykorzystania w Państwa publikacjach.