W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu 2021

Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu 2021
13.09.202111:30

Serdecznie zapraszamy do uczestnictwa w wydarzeniach Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu w dniach 16 - 22 wrześniaHasło tegorocznej edycji brzmi: Korzystaj ze zrównoważonej mobilności. Dbaj o zdrowie.

Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu jest inicjatywą Komisji Europejskiej, mającą na celu zachęcenie mieszkańców miast do zmiany niekorzystnych dla zdrowia przyzwyczajeń i wybrania alternatywnych, ekologicznych środków podróżowania. Kampania ETZT trwa od 16 do 22 września każdego roku. Ma na celu promowanie zrównoważonego transportu w miastach i gminach oraz zmianę zachowań mobilnościowych mieszkańców.

Tegoroczne lubelskie obchody Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu realizowane są w ramach projektu „Działaj jak Lublin - inicjatywa na rzecz zrównoważonego rozwoju transportu publicznego w Kiszyniowie” (MOVE IT like Lublin – a Chisinau public transport sustainable development initiative) współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej. Projekt ma na celu poprawę jakości życia mieszkańców Kiszyniowa poprzez wypracowanie dobrych praktyk w zakresie transportu miejskiego. Rolą Gminy Lublin jest przekazanie wiedzy i doświadczenia z zakresu zrównoważonego transportu miejskiego partnerom z Miasta Kiszyniów. Przedstawiciele Kiszyniowa będą uczestniczyć w lubelskich wydarzeniach osobiście, a w przyszłym roku zorganizują Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu w swoim mieście przy aktywnej współpracy Gminy Lublin.

W tym roku kampania ma zmotywować wszystkich byłych i przyszłych uczestników do przyłączenia się do 20. edycji ETZT, a jej motywem przewodnim jest „Bezpiecznie i zdrowo dzięki zrównoważonej mobilności”. Wybór tematu jest hołdem upamiętniającym trudy, jakie Europa – i świat – odczuły w czasie pandemii COVID-19. Stanowi on również refleksję nad możliwościami zmian wynikającymi z tego bezprecedensowego kryzysu zdrowotnego obserwowanego w Europie. Miasta i gminy zachęca się do podtrzymania dynamiki procesów zaobserwowanych w ubiegłym roku, takich jak zwiększona aktywna mobilność oraz korzystanie z mobilności niskoemisyjnej lub bezemisyjnej. Ludzie są natomiast mobilizowani do utrzymywania dobrej kondycji fizycznej i psychicznej, a także do tego, by wybierając środek transportu, dbać o środowisko i zdrowie innych.

W tym roku w akcji udział bierze blisko 2200 miast. Lublin już od ponad 12 lat aktywnie włącza się w ogólnoeuropejską kampanię.

Program Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu 2021:

16 września 2021 r. (czwartek)

12:00-17:00Punkt konsultacyjno-informacyjny ZTM w Lublinie (rozdawanie harmonogramu wydarzeń i atrakcji, udzielanie informacji, promocja nowego Systemu Lubika sprawy różne) pl. Teatralny 1 przy CSK w Lublinie.

17 września 2021 r. (piątek)

9.30-13.30 Zwiedzanie zajezdni trolejbusowej przy ul. Grygowej w Lublinie to atrakcja przygotowana przez ZTM w Lublinie wspólnie z miejskim przewoźnikiem - MPK Lublin, znajdująca się w programie obchodów ETZT 2021.

W piątek - 17 września 2021 r. o godz. 10.00, 11.00 oraz 12.00 miłośników transportu miejskiego zapraszamy na bezpłatne zwiedzanie zajezdni trolejbusowej, zlokalizowanej przy ul. Grygowej. Będzie to doskonała okazja do poznania "od kuchni" miejsca stacjonowania trolejbusów. Nowoczesna zajezdnia została oddana do użytkowania w kwietniu 2015 r. Projekt inwestycji objął m.in. halę obsługowo-naprawczą z myjnią oraz lakiernią, która spełnia rolę w pełni wyposażonego warsztatu. Zajezdnia jest przystosowana do obsługi 100 trolejbusów oraz 25 pojazdów zaplecza technicznego.

Dodatkowo, z uwagi na prace przy uruchomieniu systemu autobusu elektrycznego w Lublinie i lokalizację urządzeń do jego ładowania na terenie zajezdni, uczestnicy będą mogli przyjrzeć się bliżej tym rozwiązaniom i obejrzeć dostarczone przez firmę Solaris autobusy elektryczne.

Dojazd na zajezdnię oraz powrót zapewni bezpłatna linia "Zajezdnia". Autobus będzie odjeżdżał z przystanku Plac Wolności 01 o godzinie 9:35, 10:35, 11:35 i nie będzie zatrzymywał się na przystankach pośrednich. Po zakończeniu zwiedzania autobus odwiezie uczestników na przystanek Plac Wolności 01.

Uczestnictwo w zwiedzaniu zajezdni będzie wymagało wcześniejszej rezerwacji. Dla wszystkich uczestników odwiedzających zajezdnię przygotowaliśmy drobne upominki.

Serdecznie zapraszamy! Informacje i zapisy pod nr telefonu: 81 466 29 43 – od poniedziałku do piątku w godz. 7.30-15.30.

18 września 2021 r. (sobota)

Przejazdy zabytkowymi pojazdami – debiut pojazdu marki Skoda

14.00-17.00 przystanek Brama Krakowska 03 - na trasie Skoda i Gutek

Trolejbus i autobus odjeżdżać będą z przystanku Brama Krakowska 03 na ul. Lubartowskiej o godzinach: 15:00, 16:00 oraz 17:00 i kursować będą poniższymi ulicami:

  • Trasa autobusu Gutek:
    Lubartowska (Brama Krakowska 03) – al. Tysiąclecia – Ruska – Biernackiego – Północna – Czechowska – Leszczyńskiego – al. Popiełuszki – al. Sikorskiego – al. Kraśnicka – Zana – Wileńska – Głęboka – Narutowicza – Bernardyńska – Królewska – Lubartowska (Brama Krakowska 03)
  • Trasa trolejbusu Skoda:
    Lubartowska (Brama Krakowska 03) –Obywatelska – Chodźki – Obywatelska – Unicka – Podzamcze – al. Unii Lubelskiej – Fabryczna – Droga Męczenników Majdanka – Fabryczna al. Unii Lubelskiej – Zamojska – Wyszyńskiego – Królewska – Lubartowska (Brama Krakowska 03)

Na trasie pojazdy będą mijać wiele zabytków i miejsc istotnych dla historii Lublina, a przewodnik opowie pasażerom o obiektach, które widać za oknem. Dodatkowo, zainteresowani będą mogli zgłębić tajniki dotyczące popularnych trajtków i „ogórków”. O historii tych pojazdów będą mówić członkowie Lubelskiego Towarzystwa Ekologicznej Komunikacji. Przejażdżka będzie trwać około 45 minut.

Liczba miejsc siedzących jest ograniczona w obu pojazdach. W autobusie Gutek jest 28 miejsc siedzących, a w trolejbusie Skoda – 27 miejsc siedzących.

W związku z obowiązującymi obostrzeniami, pasażerowie są zobligowani do zasłaniania ust i nosa podczas podróży linią turystyczną.

Na linii „T” obowiązują wszystkie rodzaje i ceny biletów oraz uprawnienia do przejazdów bezpłatnych i ulgowych zgodnie z aktualną taryfą oraz obowiązującą uchwałą i stosowanymi ustawami. U konduktora będzie można nabyć bilety czasowe 30-minutowe normalne i ulgowe w cenach: 3,20 zł i 1,60 zł.

19 września 2021 r. (niedziela)

Piknik komunikacyjny „Korzystaj ze zrównoważonej mobilności. Dbaj o zdrowie” odbędzie się na Placu Zamkowym i Błoniach pod Zamkiem w godz. 12.00-18.00.

Tego dnia Plac Zamkowy zamieni się w mini-zajezdnię, stanie się też centrum rozrywki i zabawy dla dzieci. Będą liczne animacje, eko-warsztaty i warsztaty z eksperymentami. Stanie też stoisko cyrkowe, gdzie każdy będzie mógł nauczyć się żonglerki piłkami i wykonać magiczne sztuczki.

Dodatkowo będzie można zrobić coś dla drugiego – na placu Zamkowym stanie mobilny punkt poboru krwi, gdzie będzie można honorowo oddać krew. Teren zamieni się w strefę medyczną gdzie będzie można przejść szybki kurs pierwszej pomocy, przeprowadzić analizę swojego ciała czy poddać się diagnostyce chorób (pomiar cukru, ciśnienia itp.)

Podczas pikniku będzie można zobaczyć m.in. najnowszy pojazd firmy Solaris – autobus elektryczny Solaris Urbino 12 electric. Pojazd ma 12 m długości. To nowoczesne i ekologiczne rozwiązanie dla transportu miejskiego.

W programie:

  • prezentacja pojazdów komunikacji miejskiej – autobus elektryczny, trolejbusy, pojazdy zabytkowe
  • terenowe zajęcia z zakresu nauki bezpiecznej jazdy rowerem po mieście
  • strefa animacji i edukacji dla dzieci
  • występ Pop Rockowej formacji Pozytyvni
  • ROWEROWE SHOW Krystian Herba - 6-krotny rekordzista Guinnessa, 2-krotny uczestnik Mam Talent
  • Fundacja Sztukmistrze - blok animacji i warsztatów cyrkowych Miasteczko Cyrkowych Inspiracji pokaz żonglerki i akrobacji na scenie
  • strefa medyczna, a w niej szkolenie z zakresu pierwszej pomocy, możliwość oddania krwi, diagnostyka chorób, porady dietetyczne i wiele innych
  • liczne konkursy z ciekawymi nagrodami
  • warsztaty
  • kącik dla najmłodszych
  • gry i zabawy dla dzieci
  • punkt informacyjno – promocyjny nowego systemu biletu elektronicznego Lubika
  • Bezpłatne przejazdu autobusem Gutek po trasie:
    Pl. Zamkowy – al. Unii Lubelskiej – Fabryczna – Wolska – Piłsudskiego – Lipowa – Narutowicza – Lubartowska – Pl. Zamkowy
    Linia nie będzie obsługiwać przystanków na trasie.

Podczas Pikniku komunikacyjnego będzie można dokonać samospisu w ramach Powszechnego Spisu Ludności i Mieszkań w 2021 r. Punkt spisowy będzie czynny w godz. 12.00 - 18.00.

Piknik rodzinny objęty jest Honorowym Patronatem Prezydenta.

Terenowe zajęcia z zakresu nauki bezpiecznej jazdy rowerem po mieście w dniu 19 września 2021 r. w godz. 12.00-18.00 będą zorganizowane w 3 turach, w grupach maksymalnie 10 osobowych. Łącznie przewidziany jest udział maksymalnie 30 osób. Pojedyncze zajęcia trwać będą 100 minut (każda tura zajęć). Miejscem zbiórki będzie Plac Zamkowy w Lublinie, a na zajęcia będą obowiązywać zapisy pod numerem 81 466 29 43 (I tura godz. 12.00, II tura godz. 14.00, III tura godz. 16.00). Między turami będzie 20 minutowa przerwa organizacyjna. Uczestnicy zajęć niepełnoletni (do 18 r.ż.) zobowiązani są do posiadania aktualnej karty rowerowej.

20 września 2021 r. (poniedziałek)

Lekcje edukacyjne w Świdniku

Przed trolejbusem ustawionym w pobliżu jednej ze szkół w Świdniku, ZTM razem z MPK prowadzić będzie atrakcyjne lekcje edukacyjne z zakresu bezpiecznego korzystania z komunikacji miejskiej dla grup dzieci (godz. 9-13 – 4 grupy – 45 minut lekcji i 15 minut przerwy)

21 września 2021 r. (wtorek)

W godz. 9.00-15.00 odbędą się lekcje pod hasłem „Bezpieczny pasażer”, czyli pogadanki z zakresu bezpiecznego korzystania z komunikacji miejskiej oraz ruchu drogowego, rowerowego. Jest to kontynuacja akcji, która organizowana jest w ramach obchodów Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu. Przed trolejbusem ustawionym w pobliżu Miasteczka Ruchu Drogowego przy Al. Zygmuntowskich w Lublinie, ZTM razem z MPK prowadzić będzie atrakcyjne lekcje edukacyjne z zakresu bezpiecznego korzystania z komunikacji miejskiej. Dodatkowo policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego KMP w Lublinie, przeprowadzą, w ramach akcji profilaktycznej, zajęcia teoretyczne i praktyczne w zakresie edukacji rowerowej, głównie bezpiecznego poruszania się po drogach na rowerze.

Organizatorami akcji są: Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji "Bystrzyca" w Lublinie, Zarząd Transportu Miejskiego w Lublinie, Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne w Lublinie i Komenda Miejska Policji w Lublinie

Na zajęcia w ramach akcji „Bezpieczny Pasażer” obowiązują zapisy pod nr tel. 724 990 003 od poniedziałku do piątku w godz. 7.00-15.00. Ilość grup jest organiczna, decyduje kolejność zgłoszeń.

Wszystkie działania w ramach akcji będą prowadzone z zachowaniem zasad bezpieczeństwa i zgodnie z wytycznymi ustalonymi na czas epidemii koronawirusa. Zajęcia będą odbywały się na zewnątrz, w sposób bezkontaktowy.

22 września 2021 r. (środa) Dzień bez samochodu

  • Akcja "Do pracy inaczej niż autem"
    Zgodnie z obowiązującą Uchwałą Rady Miasta Lublin podczas „Dnia bez Samochodu” obowiązują bezpłatne przejazdy za okazaniem ważnego dowodu rejestracyjnego auta. W środę, 22 września ważny dowód rejestracyjny uprawnia do bezpłatnego przejazdu jedną osobę wszystkimi liniami komunikacji miejskiej kursującymi na zlecenie ZTM w Lublinie.
  • 09:00-15:00 – Punkt konsultacyjno-informacyjny ZTM w Lublinie pl. Łokietka obok Ratusza
Loga partnerów projektu Działaj jak Lublin - inicjatywa na rzecz zrównoważonego rozwoju transportu publicznego w Kiszyniowie

Działaj jak Lublin - inicjatywa na rzecz zrównoważonego transportu publicznego w Kiszyniowie
(MOVE IT like Lublin - a Chisinau public transport sustainable development initiative)