W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Kolejne 44 projekty do realizacji

Kolejne 44 projekty do realizacji
24.10.201810:59

44 projekty trafią do realizacji w ramach V edycji Budżetu Obywatelskiego. Kwota 15 mln zł będzie rozdysponowana na 5 projektów dużych oraz 39 projektów małych, w tym 24 wybranych przez mieszkańców oraz 15 projektów tzw. gwarantowanych do kwoty 175 tys. zł w dzielnicach. Do głosowania zakwalifikowano 165 wniosków, swój głos oddało ponad 25 tys. mieszkańców i mieszkanek Lublina.

- Dziękuję wszystkim osobom za zaangażowanie w Budżet Obywatelski. Gratuluję autorom projektów, szczególnie doceniam pomysłodawców propozycji modernizacji wąwozu pomiędzy dzielnicami Rury i Czuby Północne. Projekt ten pojawiał się co roku w budżecie obywatelskim i za każdym razem był pierwszym pod kreską. Podziwiam zaangażowanie oraz determinację autorów i tym razem gratuluję tegorocznego wyniku – powiedział Krzysztof Żuk, Prezydent Miasta Lublin.

Najwięcej głosów uzyskał projekt Modernizacja stadionu żużlowego przy Alejach Zygmuntowskich - II etap, uzyskując 3045 głosów. Wśród projektów „dużych” znalazły się także remonty: ul. Rycerskiej i Kaczeńcowej, wąwozu pomiędzy Czubami Północnymi a Rurami, a także inwestycje: na Kalinowszczyźnie oraz odnowienie boiska przy Szkole Podstawowej nr 31.

Wśród projektów małych najwięcej, bo aż 2528 głosów, zdobył II etap modernizacji stadionu żużlowego przy Alejach Zygmuntowskich. Zrealizowane zostaną także place zabaw m.in. przy Szkołach Podstawowych nr 16 i 33, przy terenach Lubelskiego Klubu Jeździeckiego przy Bystrzycy powstaną boiska, a swoją kontynuację będzie miał cieszący się ogromnym powodzeniem Rezerwat Dzikich Dzieci. W sumie zrealizowane zostaną 24 projekty małe, które trafią do realizacji z głosowania ogólnego.

W 3 dzielnicach nie zgłoszono pomysłów tzw. gwarantowanych, do 175 000 tys. zł, przez co w tej edycji  dzielnice Dziesiąta, Węglin Południowy oraz Sławin pozostają bez zwycięskiego projektu.

Głosowanie, podobnie jak w ubiegłym roku trwało od 23 września do 10 października. Mieszkańcy i mieszkanki miasta mogli wskazać do realizacji w 2019 roku dwa projekty małe i jeden projekt duży.

W V edycji Budżetu Obywatelskiego wzięło udział 25 318 mieszkańców i mieszkanek Lublina. Za pośrednictwem punktów do głosowania zdecydowało się oddać głos 2 596 osób, przez Internet zaś 22 722. Najwięcej kart do głosowania oddano w Filii Miejskiej Biblioteki Publicznej nr 25 przy ul. Sympatycznej – 357 głosów oraz w filii nr 35 przy ul. Bursztynowej – 197 głosów. W tym roku, zgodnie z oczekiwaniem wyrażonym w konsultacjach społecznych, system do głosowania został zmodyfikowany tak, aby uniemożliwić masowe zbieranie głosów i wykorzystywanie danych osobowych.

Z tegorocznym głosowaniem związana była obiecana przez Prezydenta Krzysztofa Żuka „premia za frekwencję”. Pięć dzielnic, w których procentowo najwięcej osób zagłosowało, może liczyć na zwiększenie rezerwy celowej czyli budżetu Rady Dzielnicy o 50% w roku 2019. Najwięcej, bo aż 14,5 % osób zagłosowało na Czubach Południowych. 4 kolejne wyniki to: Węglin Północny 14%, Bronowice 12,6%, Czuby Północne 11,7% oraz Szerokie 11%.

W pierwszej edycji Budżetu Obywatelskiego w 2014 roku zagłosowało ponad 47 tys. osób, w drugiej 68 tysięcy, w trzeciej 73,5 tysiąca, a w czwartej 38,5 tysiąca.

Lista projektów w załączeniu. Pełna treść na stronie www.obywatelski.lublin.eu w zakładce projekty zwycięskie.

Pliki do pobrania