W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.Zamknij

Drukuj stronę do PDF Kolejne umowy na likwidację „kopciuchów”

26.05.202009:14

Kolejne 37 umów z mieszkańcami na likwidację pieców i kotłów węglowych Miasto podpisze na kwotę ponad 415 tys zł. To drugi podział środków z Programu Ograniczania Niskiej Emisji. W sumie 88 podpisanych w 2020 r. umów pozwoli to na usunięcie łącznie 111 tzw. „kopciuchów” na kwotę ponad 830 tys. zł. Miasto nadal prowadzi nabór wniosków.

Program zakłada dofinansowanie w wysokości 50% zmiany systemu ogrzewania pieców i kotłów węglowych na inny bardziej ekologiczny źródła, takie jak miejska sieć ciepłownicza, ogrzewanie gazowe, elektryczne, pompa ciepła lub system hybrydowy. PONE wspiera finansową trwałą zmianę systemu ogrzewania, dlatego ważna jest ostateczna rezygnacja z tzw. kopciucha. Z dofinansowania korzystają osoby fizyczne, wspólnoty mieszkaniowe, osoby prawne, przedsiębiorcy, jednostki sektora finansów publicznych, ale także lokatorzy mieszkań komunalnych, którzy mają umowę najmu lokalu i uzyskają zgodę ZNK na przeprowadzenie zmiany instalacji grzewczej.

Łącznie od 2013 roku do końca ubiegłego roku w ramach programu walki ze smogiem do mieszkańców trafiło blisko 3 mln zł dotacji na likwidację ponad 500 pieców i kotłów na paliwo stałe. Miasto przeznacza na ten cel rocznie 1 mln zł.