W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Obchody 452. rocznicy zawarcia Unii Lubelskiej

Obchody 452. rocznicy zawarcia Unii Lubelskiej
30.06.202108:26

Koncert w Bazylice oo. Dominikanów, spacery, a także złożenie kwiatów pod Pomnikiem Unii Lubelskiej, to tylko część wydarzeń, które odbędą się 1 lipca z okazji 452. rocznicy zawarcia Unii Lubelskiej.

– W przestrzeni Lublina wyraźnie czytelne pozostają materialne ślady zawarcia unii pomiędzy Polską a Litwą. Kaplica Trójcy Świętej, Bazylika oo. Dominikanów czy Plac Litewski to miejsca przypominające o tej niezwykłej integracji rożnych narodów, pozwalającej na współistnienie wielu grup etnicznych i religijnych. Historycy jednoznacznie określają unię, jako jedno z najważniejszych wydarzeń w historii Polski i Europy. Obchody Dnia Unii Lubelskiej przygotowano z myślą o uczczeniu wydarzeń sprzed 452 lat – mówi Beata Stepaniuk-Kuśmierzak, Zastępca Prezydenta Miasta Lublin ds. Kultury, Sportu i Partycypacji.

Poniżej harmonogram wydarzeń w dniu 1 lipca (czwartek) przygotowanych z okazji 452. rocznicy zawarcia Unii Lubelskiej:

  • godz. 12.15 / Lublin pozdrawia Wilno – PORTAL, Plac Litewski;
  • godz. 12.30 / złożenie kwiatów pod Pomnikiem Unii Lubelskiej, Plac Litewski;
  • godz. 16.00, godz. 17.00, godz. 18.00, godz. 19.00 / „Śladami Unii Lubelskiej - spacery z lubelskimi przewodnikami”, dziedziniec Muzeum Narodowego w Lublinie, ul. Zamkowa 9. Spacer o godz. 16.00 będzie tłumaczony na Polski Język Migowy. Podczas spaceru o godz. 17.00 będzie możliwość skorzystania z usługi asystenta dla 5 osób z niepełnosprawnością wzroku. Chęć skorzystania z pomocy asystenta należy zgłosić telefoniczne: 81 466 37 17 lub mailowo: wydarzenia.kultura@lublin.eu w terminie do 29 czerwca do godz. 13.00;
  • godz. 18.00 / msza święta w 452. rocznicę zawarcia Unii Lubelskiej, Bazylika oo. Dominikanów pw. św. Stanisława Biskupa Męczennika, ul. Złota 9;
  • godz. 19.00 / koncert zespołu „Alta”, Bazylika oo. Dominikanów pw. św. Stanisława Biskupa Męczennika, ul. Złota 9 – tłumaczenie na Polski Język Migowy, w Bazylice oo. Dominikanów znajduje się pętla indukcyjna dla osób słabosłyszących. W programie utwory muzyki dawnej, ze szczególnym uwzględnieniem muzyki polskiego i europejskiego renesansu;
  • godz. 21.00 / Noc świateł Rzeczypospolitej – impreza przewodnicko-sentymentalna w formie spaceru. Rozpoczęcie przy pomniku Unii Lubelskiej na Placu Litewskim, dalsza trasa: Brama Krakowska – Wzgórze Zamkowe – Klasztor oo. Dominikanów – miejsce zakończenia w zależności od inwencji uczestników. Osobom niepełnoletnim muszą towarzyszyć opiekunowie.
  • godz. 21.30 / Specjalna emisja widowiska "Unia Narodów" na zespole fontann na Placu Litewskim. "Unia Narodów" to alegoryczna opowieść w reżyserii Łukasza Witt-Michałowskiego o kształtowaniu relacji pomiędzy Polską a Litwą, które doprowadziło do powstania jednej z najtrwalszych unii politycznych i rozkwitu tej części Europy. Narracja pokazu oparta została na historii unii polsko-litewskiej autorstwa prof. Roberta Frosta, która opowiada o kształtowaniu się państwa opartego na porozumieniu, wielonarodowego oraz pluralistycznego pod względem religijnym, zbudowanego na drodze pokojowych negocjacji, a nie wojny i podboju. Pokaz trwa 12 minut. Scenariusz - Łukasz Witt-Michałowski / Norbert Rudaś, muzyka - Piotr Bańka, wykonanie - Akademicki Chór Politechniki Lubelskiej oraz Odpust Zupełny.

Na wszystkie wydarzenia wstęp jest wolny. Z uwagi na ograniczenia wprowadzone z powodu stanu epidemii, liczba uczestników spacerów i koncertu, który odbędzie się w Bazylice oo. Dominikanów, jest ograniczona. Przypominamy o obowiązku zakrywania ust i nosa.

Organizatorem obchodów jest Miasto Lublin. Współorganizatorami wydarzeń są: III LO im. Unii Lubelskiej w Lublinie, Fundacja „Via Jagiellonica”, Klasztor oo. Dominikanów w Lublinie, Muzeum Narodowe w Lublinie, Oddział Miejski PTTK im. A. Janowskiego w Lublinie, Towarzystwo Miłośników Lwowa i Kresów Południowo – Wschodnich Oddział w Lublinie, Towarzystwo Miłośników Wilna i Ziemi Wileńskiej Oddział w Lublinie, Towarzystwo Przyjaciół Grodna i Wilna Oddział w Lublinie, Towarzystwo Przyjaciół Krzemieńca i Ziemi Wołyńsko-Podolskiej w Lublinie.

W 2015 roku Rada Miasta Lublin ustanowiła 1 lipca Dniem Unii Lubelskiej.