W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Propozycja zmian zasad Budżetu Obywatelskiego

Propozycja zmian zasad Budżetu Obywatelskiego
12.01.201812:05

Punkty do głosowania w bibliotekach, minimalna ilość głosów projektu gwarantowanego oraz liczba oddanych głosów to część zmian, które zmodyfikują regulamin Budżetu Obywatelskiego na ten rok. W czwartek 11 stycznia 2018 r. odbyło się ostatnie z cyklu spotkań konsultacyjnych nowej edycji BO w Lublinie.

Po zeszłorocznej "rewolucji", nie chcieliśmy wprowadzać kolejnej, a jedynie skorygować dotychczasowe zasady. Przestawiamy propozycję, prosząc jednocześnie o Państwa uwagi do niej:

Składanie projektów

  • 15 marca – 15 kwietnia 2018 r.
  • projekty składamy jedynie w systemie elektronicznym, bez konieczności składania wersji papierowej lub
  • Można będzie złożyć tylko wersję papierową
  • W przypadku projektów zlokalizowanych na terenie zarządzanym przez szkołę/instytucję/organizację, do wniosku dołączamy pisemną zgodę zarządcy terenu

Ocena

  • ocena zostanie zakończona do końca maja
  • Rady Dzielnic będą poproszone o przesłanie swoich uwag do projektów odnoszących się do ich dzielnicy do 15maja – dzięki temu Zespół ds. Budżetu Obywatelskiego będzie mógł wziąć je pod uwagę. Nie będzie to wymóg a jedynie możliwość.

Głosowanie

  • Termin: 23 września – 10 października 2018 r.
  • maksymalna ilość oddanych głosów przez jedną osobę: 1 duży, 2 małe
  • głosować mogą wszyscy mieszkańcy Lublina z tym, że na gotowej liście osób uprawnionych do głosowania znajdą się osoby zameldowane w Lublinie oraz dopisane do listy osób głosujących w budżecie obywatelskim w ostatnim roku. Oznacza to, że osoby już dopisane nie muszą tego robić po raz drugi
  • głosowanie papierowe – osobiste będzie możliwe w Biurach Obsługi Mieszkańców
  • głosowanie elektroniczne - w bibliotekach, bez konieczności logowania za pomocą uproszczonego systemu głosowania elektronicznego, a w dzielnicach gdzie nie ma filii Miejskiej biblioteki Publicznej zorganizujemy punkt do głosowania czynny przez kilka dni. Oczywiście będzie można głosować indywidualnie z każdego komputera za pośrednictwem internetu, logując się na stronie
  • możliwość oddania maksymalnie 5 głosów za pośrednictwem jednego adresu e-mail lub numeru telefonu.

Projekty gwarantowane dla dzielnic

  • Dla dzielnic, w których nie został wybrany żaden projekt inwestycyjny (do 150 tys. zł)
  • Wprowadzenie minimalnej ilości głosów, jaką będzie musiał zdobyć projekt, zwany często dzielnicowym, aby przejść do realizacji. Proponujemy aby było to 150 głosów.

Powyższe propozycje wynikają z dyskusji jaka toczy się w ramach konsultacji społecznych. Ostateczny kształt regulaminu poznamy na początku lutego, po zakończeniu konsultacji społecznych. Wszystkie informacje dotyczące Budżetu Obywatelskiego dostępne są na stronie: www.lublin.eu/budzetobywatelski.

Na spotkaniu zaprezentowane zostały także wyniki badań ewaluacyjnych Lubelskiej Grupy Badawczej/Fundacji Teren Otwarty. Poniżej przedstawiamy skrót raportu, który zostanie opublikowany na zakończenie konsultacji społecznych.

Przypominamy, że konsultacje kończą się 31 stycznia 2018 r. Do tego czasu czekamy na wszelkie Państwa uwagi i sugestie pod adresem obywatelski@lublin.eu

Pliki do pobrania