W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Przyjedź rowerem, na rolkach, deskorolce do szkoły!

Przyjedź rowerem, na rolkach, deskorolce do szkoły!
27.04.201810:15

Ponad 9 500 uczniów i uczennic z 40 lubelskich podstawówek weźmie udział w akcji Rowerowa Wiosna. To trzecia edycja lubelskiego programu edukacyjnego, zachęcającego do wyboru roweru, hulajnogi, deskorolki lub rolek jako środka transportu w drodze z domu do szkoły. W maju rusza rywalizacja o miano najbardziej rowerowej podstawówki w Lublinie.

- Pewne nawyki musimy kształtować od najmłodszych lat, bo później trudno już zmienić przyzwyczajenia. Dlatego od kilku lat wspólnie z lubelskimi organizacjami pozarządowymi pokazujemy uczniom podstawówek oraz ich rodzicom, że można do szkoły bezpiecznie dojechać nie tylko samochodem. I ciesze się, że ta kilkuletnia praca przynosi efekty i z roku na rok widzimy coraz więcej rowerów parkujących pod szkołami – mówi Krzysztof Żuk, Prezydent Miasta Lublin.

Rowerowa Wiosna to inicjatywa, która ma na celu promowanie zdrowego trybu życia oraz popularyzacje komunikacji rowerowej w mieście. Do udziału w akcji zaproszone zostały wszystkie szkoły podstawowe. Zachęcamy dzieci do dojazdu do szkoły rowerem, hulajnogą, rolkami, deskorolką oraz wszystkim tym, co ma małe kółka i jest napędzane siłą mięśni. Działania skierowane są do uczniów i uczennic z klas 4-7 szkół podstawowych. Każda szkoła będzie mogła wziąć udział w zajęciach praktycznych jak bezpiecznie poruszać się po mieście rowerem. Finał kampanii zaplanowany jest na 17 czerwca.

Akcja prowadzona jest w Lublinie od 2016 roku. Z roku na rok do akcji włącza się coraz więcej lubelskich szkół podstawowych. W tym roku ambasadorem akcji Rowerowa Wiosna oraz całorocznego programu promocji roweru jako środka transportu Loverowy Lublin, jest uczeń lubelskiej szkoły, młody Youtuber – Wik, którego szkoła zgłosiła się do akcji i który jako uczeń sam bierze w niej udział. Poniżej film zapraszający do uczestniczenia w akcji.

Akcja została przygotowana i jest prowadzona z Towarzystwem dla Natury i Człowieka, lubelskim stowarzyszeniem specjalizującym się od lat w zagadnieniach rozwoju ruchu rowerowego w mieście.

Celem kampanii „Rowerowa Wiosna” jest promocja zdrowego stylu życia wśród uczniów i uczennic oraz zachęcenie do codziennej aktywności fizycznej. Jazda na rowerze, rolkach, wrotkach lub na hulajnodze zapewnia codzienną dawkę ruchu, przyczyniając się także do poprawy koncentracji podczas nauki oraz zwiększania umiejętności bezpiecznego poruszania się po drogach.

  Liczba szkół Liczba uczniów i uczennic
zgłoszonych do kampanii
Liczba uczniów i uczennic
biorących udział w kampanii
Liczba przejazdów do szkół
2016 30 4 000 2 500 27 500
2017 25 5 000 3 000 38 00
2018 40 9 500 ? ?

 

Elementem akcji jest rywalizacja na poziomie szkół podstawowych, poszczególnych klas oraz uczniów. Nagrodą główną dla dwóch najlepszych szkół będą zadaszone parkingi rowerowe. Najlepsze klasy w każdej szkole, bilety grupowe do instytucji kultury i sportu. Najaktywniejsi uczniowie i nauczyciele – plecaki sportowe.

Rywalizacja polega na tym, że dzieci jeżdżą w terminie 7 do 31 maja rowerem, hulajnogami, rolkami, deskorolkami oraz wszystkim tym co ma małe kółka i jest napędzane siłą mięśni. Za każdy przyjazd uczeń lub uczennica dostaje naklejkę do swojego dzienniczka, a druga naklejka zostaje naklejona na plakat klasowy. Dzięki temu wydarzeniu dzieci rywalizują ze sobą na poziomie uczniów-uczennic, klas oraz szkół.

W dotychczasowych edycjach kampanii wzięło udział ponad 5 tysięcy uczniów i uczennic Lublina, którzy w jej trakcie przyjechali rowerami do szkoły prawie 70 tysięcy razy.

Stojaki pod szkołami
Efektem tej kampanii edukacyjnej było także stworzenie odpowiedniej infrastruktury służącej do bezpiecznego zostawienia rowerów pod szkołom. W związku z tym w 2017 r., w ramach Inicjatywy Lokalnej, zamontowanych zostało pół tysiąca miejsc postojowych dla rowerów przed 41 publicznymi szkołami podstawowymi. Stojaki modułowe składają się z połączonych u podstawy pięciu uchwytów typu U, każdy na dwa rowery, łącznie mieszczą do 10 rowerów.

W tym roku w ramach środków z Budżetu Obywatelskiego zamontujemy kolejne 500 stojaków rowerowych oraz 10 stacji naprawy rowerów. Wkrótce ruszy akcja konsultacyjna, która pokaże gdzie mamy je ustawić.