W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Rusza panel obywatelski – poprawa powietrza w Lublinie

Rusza panel obywatelski – poprawa powietrza w Lublinie
06.03.201810:21

Pod hasłem „Co zrobić, aby oddychać czystym powietrzem w Lublinie?” rozpoczyna się pierwszy lubelski panel obywatelski. Grupa 60 mieszkańców i mieszkanek – po zapoznaniu się z głosami ekspertów i kilkutygodniowych dyskusjach z udziałem zainteresowanych stron – stworzy wiążące dla miasta rekomendacje służące poprawie jakości powietrza w Lublinie. Efekty panelu poznamy już pod koniec maja. Wcześniej, 12 tys. mieszkańców otrzyma listy z zaproszeniem do wzięcia udziału w panelu.

- Ostatnie dni pokazują, że jak bardzo aktualnym problemem jest zanieczyszczenie powietrza w Lublinie. Choć sezon smogowy wkrótce się skończy, to problem nie zniknie. Dlatego startujemy z panelem już teraz, żeby jak najszybciej zebrać pomysły mieszkańców na poprawę jakości lubelskiego powietrza/ Nasz panel obywatelski to swoisty Lublin w pigułce. Chcemy, by o rekomendowanych miastu działaniach w walce ze smogiem zdecydowała możliwie najbardziej różnorodna grupa mieszkańców. Dzięki takiemu podejściu zyskujemy pewność, że wypracowane rozwiązania będą popierane przez lublinian – mówi Krzysztof Żuk, prezydent Lublina.

Panel obywatelski to narzędzie podejmowania ważnych dla miasta decyzji przy  współudziale mieszkańców. Uczestnicy panelu wyłaniani są losowo z uwzględnieniem takich kryteriów, jak: miejsce zamieszkania (dzielnica), płeć, wiek i poziom wykształcenia. Wszystko po to, by stworzyć grupę jak najlepiej oddającą rzeczywistą strukturę miasta.

60 wybranych

Na początku marca do 12 000 losowo wybranych lublinian trafią drogą pocztową oficjalne zaproszenia do wzięcia udziału w panelu. Na zgłoszenie chęci uczestnictwa mieszkańcy którzy otrzymają list mają czas do 26 marca. Mogą to zrobić przez internet lub telefonicznie. Spośród osób, które się zgłoszą, 28 marca wylosowana zostanie grupa 60 panelistów oraz 12 osób rezerwowych. Losowanie będzie transmitowane on-line na stronie www.lublin.eu/panel.

Przed nami 6 spotkań panelowych – w soboty w kwietniu i maju: 7, 14, 21 i 28 kwietnia oraz 12 i 19 maja. Pierwsze trzy spotkania będą miały charakter edukacyjny. W ich trakcie paneliści i panelistki zapoznają się z opiniami ekspertów oraz stron zajmujących się m.in. transportem, rozwiązaniami grzewczymi oraz polityką przestrzenną. Po tym czasie, na kolejnych trzech spotkaniach, będą dyskutować nad możliwymi rozwiązaniami w zakresie poprawy jakości powietrza, które chcieliby przedstawić Ratuszowi.

- Lublinianie, którzy nie zostali wylosowani do udziału w panelu, również mogą mieć wpływ na jego przebieg. Zachęcamy wszystkich mieszkańców,, którym leży na sercu poprawa jakości powietrza w Lublinie, by zgłaszali nam swoje pomysły na walkę ze smogiem. Każda opinia zostanie przekazana uczestnikom panelu – mówi Piotr Choroś, dyrektor Biura Partycypacji Społecznej w Urzędzie Miasta Lublin.

Uwagi można kierować na adres .

Lubelski panel obywatelski w skrócie

  • Pierwsze losowanie uczestników panelu: 27 lutego 2018r.
  • Rejestracja: 12 – 26 marca 2018r.
  • Drugie losowanie uczestników panelu: 28 marca 2018r.
  • Spotkania panelu: 7, 14, 21 i 28 kwietnia oraz 12 i 19 maja 2018r.
  • Przedstawienie rekomendacji panelu: druga połowa maja.

Więcej informacji na temat panelu można znaleźć na stronie www.lublin.eu/panel