W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Młodzi przejmują Lublin - Otwarcie Europejskiej Stolicy Młodzieży

Młodzi przejmują Lublin - Otwarcie Europejskiej Stolicy Młodzieży
16.03.202314:00

Lublin świętuje dziś Otwarcie Europejskiej Stolicy Młodzieży. Uroczystej Ceremonii towarzyszy kilkudniowy festiwal wydarzeń, w tym prezentacje twórczości młodych, spektakle, koncerty i warsztaty. Rok 2023 to w Lublinie czas zmian oraz nowych wyzwań. Najbliższe miesiące przyniosą wiele działań, spotkań oraz wydarzeń sportowych.

– Jako Europejska Stolicy Młodzieży Lublin 2023, w tym roku podkreślamy szczególną rolę młodzieży w obecnym i przyszłym życiu Lublina. Jej energia i zapał są warunkiem koniecznym harmonijnego rozwoju miasta, uwzględniającego dobro wielu różnych grup społecznych. To młodzi mieszkańcy i mieszkanki wskazują na zmiany zachodzące
we współczesnym świecie oraz kierunki, w jakich będzie podążał. Dziękując za Waszą obecność wierzę, że tytuł Europejskiej Stolicy Młodzieży to nie tylko prestiżowe wyróżnienie, ale początek zmian w myśleniu o mieście i jego mieszkańcach – mówi Krzysztof Żuk, Prezydent Miasta Lublin.

Ceremonia Otwarcia to wstęp do nadchodzących wydarzeń i jednocześnie podsumowanie dotychczasowych działań na rzecz młodych w naszym mieście. Lublin jest pierwszym miastem w Polsce, które zdobyło tytuł Europejskiej Stolicy Młodzieży, a osoby w wieku do 30. roku życia stanowią 35% jego społeczności. Potencjał akademicki Lublina przyciąga studentów z Polski oraz z zagranicy. Miasto znajduje się na pierwszym miejscu w kraju pod względem poziomu umiędzynarodowienia szkół wyższych – 8,5 tys. studentów, czyli blisko 14 proc., pochodzi ze 110 krajów świata.

Efekty dotychczasowych działań w ramach ESM w obszarze kultury to m.in. stypendia młodzieżowe przyznane w 2022 r. i aktualnie trwający nabór wniosków. Program Dzielnice Kultury zmodyfikowano tak, że cały jego budżet przeznaczony jest na działania młodzieżowe w nowej formule Młodzież Inspiruje Dzielnice. Z kolei współpraca z organizacjami pozarządowymi to kilkadziesiąt projektów na kwotę ponad 1 mln zł. Działania na rzecz dzieci i młodzieży to także dofinansowania dla klubów i sekcji sportowych. Miasto wspiera rocznie kilkadziesiąt takich podmiotów, dzięki czemu szkoleniem objętych jest ponad 5 tys. regularnie trenujących młodych sportowców. Dodatkowo, uczniowie i uczennice uczą się współpracy i demokracji w praktyce realizując Szkolne Budżety Obywatelskie.

W Lublinie z okazji Europejskiej Stolicy Młodzieży zwiększy się liczba otwartych i bezpiecznych przestrzeni młodzieżowych. Pierwszą z nich jest funkcjonujące od października 2022 r. Hej! przy ul. Peowiaków 11. Nowoczesne i przyjazne miejsce zaprojektowane i urządzone przez IKEA Lublin odwiedziło do tej pory 4 tys. osób. Na stworzenie i prowadzenie kolejnych takich przestrzeni w latach 2023-2025 Miasto przekaże 1,35 mln zł. Jesienią 2023 roku, wyremontowane Piwnice Centrum Kultury, oddane zostaną do zagospodarowania młodym. To oni zaprogramują i zaproszą swoich rówieśników do niemal 1000 m2 w pełni wyposażonych: sali widowiskowej, studiów multimedialnych i przestrzeni coworkingowych.

– W tym roku Lublinem rządzi młodzież, a my słuchamy i uczymy się od niej tego w jakim świecie chce żyć, jakie wartości są dla niej ważne oraz jakiego wsparcia od nas oczekuje. To wspaniałe doświadczenie wspólnoty i dążenia do jednego celu. Wierzę, że wypracowywane rozwiązania, projekty, zasady zmienią Lublin na stałe i dadzą młodym satysfakcję oraz radość z bycia mieszkankami i mieszkańcami Lublina – mówi Beata Stepaniuk-Kuśmierzak, Zastępczyni Prezydenta Miasta Lublin ds. Kultury, Sportu i Partycypacji, Pełnomocniczka Prezydenta Miasta Lublin ds. Europejskiej Stolicy Młodzieży.

W kolejnych miesiącach młodzież realizować będzie w Lublinie swoje projekty. Przed nami Majowa Pozytywka, Maraton Młodzieżowy, wakacyjny chill&charge, Młodzieżowe Urodziny Miasta, Mistrzostwa Świata w koszykówce 3x3 U23, ale także działania wzmacniające kompetencje młodych i dające sprawczość ich pomysłom – tworzenie nowych przestrzeni młodzieżowych, granty, stypendia, spotkania międzynarodowe i projekty edukacyjne. Program Europejskiej Stolicy Młodzieży Lublin 2023 ma też nowy, kosmiczny komponent. Młodzi otrzymają szansę rozwoju u boku specjalistów z Europejskiej Agencji Kosmicznej w ramach programu program Direction Earth/Space. To nowa inicjatywa ESA angażująca w eksplorację i wykorzystanie przestrzeni kosmicznej, dedykowana dla Europejskich Stolic Młodzieży. Po premierze w Lublinie projekt w najbliższych latach trafi do kolejnych europejskich miast, którym przyznawany jest ten tytuł.

– Jednym z naszych głównych priorytetów jest otwieranie sektora kosmicznego na młodzież i pomoc w budowaniu jej przyszłych ścieżek kariery w tym obszarze. Cieszymy się, że możemy połączyć siły z organizatorami Europejskich Stolic Młodzieży. Dzięki temu wzrośnie zrozumienie programów Agencji oraz rola młodego pokolenia w obecnych działaniach ESA. Jestem pewna, że już dzisiaj możemy nie tylko wspólnie pracować, ale i definiować ambicje na przyszłość – mówi Anna Burzykowska, Copernicus Innovation Officer z Centrum Obserwacji Ziemi Europejskiej Agencji Kosmicznej.

Dzisiejsza uroczystości to okazja do wymiany doświadczeń i dobrych praktyk oraz możliwość poznania nowych osób i budowania relacji ponad granicami. Wśród zaproszonych gości pojawią się przedstawiciele miast, które pełniły już funkcję Europejskiej Stolicy Młodzieży, czyli Tirana (Albania, 2022) i Kłajpeda (Litwa, 2021), a także przygotowujący się do tego zadania goście z Gandawy (Belgia, 2024) i ze Lwowa (Ukraina, 2025).

– Tytuł Europejskiej Stolicy Młodzieży pozwolił nam rozpocząć zmiany w kierunku tworzenia miasta atrakcyjnego dla młodych ludzi i umacniać ich rolę w życiu społecznym i obywatelskim. Byliśmy pierwszym miastem w północnej części Europy, które stało się Europejską Stolicą Młodzieży. Pozwoliło nam to stać się liderami polityki młodzieżowej na szczeblu krajowym. Teraz będziemy współpracować z Lublinem przy różnych projektach nie tylko młodzieżowych, ale także kulturalnych czy sportowych. Mamy wiele doświadczeń, którymi możemy się podzielić – mówi Arvydas Cesiulis, Zastępca Mera Kłajpedy.

– To wspaniale, że Lublin objął rolę Europejskiej Stolicy Młodzieży 2023 i mam nadzieję, że zainspiruje to inne miasta do podjęcia podobnych działań angażujących i wzmacniających pozycję młodych ludzi. Młodzieżowe inicjatywy kulturalne i społeczne nabierają coraz większego znaczenia w naszych krajach. Jako Europejska Stolica Młodzieży 2025 jesteśmy tu dzisiaj, aby okazać nasze wsparcie dla Lublina. Mamy nadzieję, że zainicjujemy różne działania i pogłębimy współpracę między naszymi miastami – mówi Andriy Moskalenko, Zastępca Mera Lwowa.

Tytuł Europejskiej Stolicy Młodzieży został przyznany Lublinowi, jako pierwszemu miastu w Polsce, w lutym 2021 roku. To prestiżowe wyróżnienie przyznawane jest przez Europejskie Forum Młodzieży na okres jednego roku. Jego celem jest wzmocnienie pozycji młodych ludzi, zwiększenie ich uczestnictwa w podejmowaniu decyzji w mieście oraz budowanie ich tożsamości europejskiej. To również promocja młodej, szeroko pojętej kultury i aktywności młodzieży na wielu płaszczyznach.

– Każdego roku tytuł Europejskiej Stolicy Młodzieży inspiruje młodych ludzi i pozwala im aktywnie angażować się w sprawy swoich społeczności. Europejska Stolica Młodzieży Lublin 2023 jest wyjątkową okazją do integracji młodych ludzi i umożliwienia im zajęcia się palącymi problemami naszego społeczeństwa. Wspólne wysiłki fundacji Sempre a Frente, Miasta Lublin i zespołu Europejskiej Stolicy Młodzieży stworzyły już podstawy dla skutecznych i integracyjnych mechanizmów uczestnictwa młodzieży. Będziemy z entuzjazmem obserwować, jak ta dynamika będzie się rozwijać i wywierać pozytywny wpływ w nadchodzących latach – mówi Natalia Kallio, Członkini Zarządu Europejskiego Forum Młodzieży.

Partnerami Ceremonii Otwarcia jest Centrum Kultury w Lublinie oraz Akademickie Centrum Kultury i Mediów UMCS Chatka Żaka. Partnerem strategicznym Europejskiej Stolicy Młodzieży Lublin 2023 jest IKEA oraz Skende Shopping.

– SKENDE aktywnie uczestniczy w życiu mieszkańców już od pierwszych dni funkcjonowania w Lublinie. Partnerstwo w ramach Europejskiej Stolicy Młodzieży było dla nas naturalnym krokiem rozwijania współpracy z lokalnymi społecznościami. Z dużą przyjemnością i satysfakcją włączyliśmy się w tę inicjatywę, m.in. tworząc Miejscówkę. Jest to kreatywne miejsce zabawy i integracji młodzieży, ale również przestrzeń realizacji ważnych projektów ułatwiających młodym ludziom aktywny udział w życiu miasta oraz rozwijanie ich pasji i kompetencji – mówi Dagmara Pozowska, Członkini Zarządu Ingka Centres Polska.

Przez pół roku w Miejscówce odbyło się ponad 390 godzin warsztatów, kilkadziesiąt spotkań otwartych i kilka angażujących eventów, w których łącznie wzięło udział ponad 3,8 tys. osób. Do dyspozycji młodzieży w Miejscówce jest strefa gamingowa, gry analogowe, kreatywne spoty do zdjęć selfie i galeria młodych, w której można dzielić się swoimi pasjami.

– Bardzo cieszymy się, że jako IKEA Lublin uczestniczymy w programie Europejskiej Stolicy Młodzieży w Lublinie. Inicjatywa ta otwiera młodym ludziom przestrzeń do realizacji ich marzeń i pasji. Doskonale współgra ona z wizją naszej firmy, jaką jest tworzenie lepszego życia codziennego dla wielu ludzi. Wartości, jakimi się kierujemy – poczucie wspólnoty, troska o ludzi i planetę oraz nieszablonowe myślenie w działaniu pozwalają nam dotrzeć
do młodzieży w Lublinie i wspierać ją – mówi Maria Szymańska, Dyrektorka Regionu IKEA Lublin.

Transmisja online z Ceremonii Otwarcia tłumaczona zarówno na język angielski, jak i na Polski Język Migowy (PJM), dostępna będzie na stronie youth.lublin.eu oraz w mediach społecznościowych: FB LublinIsYouth; IG lublin_is_youth, od godz. 18.00.

Pliki do pobrania