W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Na Peowiaków 11 zaczyna się dziać

Na Peowiaków 11 zaczyna się dziać
30.09.202212:26

Cykl spotkań i warsztatów pn. „Poznajmy się” to propozycja dla młodych osób na zapoznanie i zaprzyjaźnienie się z nową przestrzenią młodzieżową w Lublinie. Na ulicy Peowiaków 11 już od poniedziałku (3 października) można spędzić czas w przyjaznej atmosferze, na miękkich pufach, korzystając z aneksu kuchennego, a także wziąć udział w różnych aktywnościach.

– Nową lubelską przestrzeń dla młodzieży zaprojektowano przy współudziale młodych i w ten sam sposób tworzony jest również program działań. Już teraz zapraszamy do odwiedzania tego miejsca, które przede wszystkim ma być wykorzystywane przez naszą młodzież jako ich autonomiczna przestrzeń. Na dobry początek proponujemy kilka dni warsztatów i swobodnych spotkań, które pomogą poznać i związać się z tym miejscem. Liczymy na to, że będzie ono lubianą i popularną alternatywą na czas odpoczynku, zabawy czy nauki – mówi Beata Stepaniuk-Kuśmierzak, Zastępca Prezydenta Miasta Lublin ds. Kultury, Sportu i Partycypacji, Pełnomocniczka Prezydenta Miasta Lublin ds. Europejskiej Stolicy Młodzieży.

Zanim nowa przestrzeń dla młodzieży rozpocznie oficjalnie swoją działalność przez kilka dni można tu w swobodnej atmosferze i w gronie ludzi w podobnym wieku spędzić czas, albo zaangażować się w proponowane wydarzenia:

Poniedziałek, 3 października:

  • 16:00 – Speed friending – wydarzenie umożliwiające nawiązanie przyjaźni i znajomości skierowane zwłaszcza do osób, które chciałyby się dowiedzieć czegoś więcej o Lublinie, poznać zespół młodzieżowy Hej! a także włączyć mocniej w działania Europejskiej Stolicy Młodzieży 2023. Organizatorzy: Anastaz Krusińska, Wojciech Massalski, Piotr Nagnajewicz.
  • 18:00 – Wieczór z planszówkami – luźne spotkanie przy grach planszowych, zarówno dla osób, które są już doświadczone w uczestnictwie w tego rodzaju spotkaniach, jak i dla tych, którzy dopiero planują rozpocząć swoją przygodę z grami planszowymi. 

Wtorek, 4 października:

  • 15:00 – Warsztaty ogrodnicze – wspólne urządzanie i zazielenianie przestrzeni młodzieżowej: sadzenie nowych roślin, tworzenie zielonej donicy, nauka dbania o wspólną roślinną przestrzeń w Hej!. Organizatorka: Emilia Chęć, architektka krajobrazu.
  • 18:00 – Warsztaty żonglerskie – warsztaty z użyciem chusteczek, piłeczek i obręczy to nie tylko nauka podrzucania i łapania, ale również dobra zabawa. Gry i ćwiczenia indywidualne pozwolą zrozumieć naukę krok po kroku, uczą cierpliwości, refleksu, ale są także świetnym sposobem na odstresowanie. Organizator: Fundacja Inside Out.

Środa, 5 października:

  • 16:00 – World full of banners! Akcja tworzenia unikalnych banerów – tworzenie własnego, unikalnego baneru na kartonie w dowolnym języku na temat bycia aktywnym. Wspólna akcja malowania, rysowania, oklejania kartonów z wolontariuszami/kami Fundacji Sempre a Frente. Powstaną edukacyjne i motywujące do działania hasła, które będą wykorzystywane przy okazji wydarzeń promujących ESM2023. Organizator: Fundacja Sempre a Frente.
  • 18:00 – Komicznie, romantycznie, strasznie – warsztaty integracyjne i kreatywnego pisania. Osoby uczestniczące podzielą się na trzy grupy, których zadaniem będzie napisanie opowiadania w wylosowanej konwencji - komicznej, romantycznej lub strasznej. W kolejnych etapach poszczególne grupy zmieniają swoje zadania i historie. Organizator: Michał Rachwalski, animator wydarzeń integracyjno-edukacyjnych w Piwnicy Labiryntu.

Czwartek, 6 października:

  • 13:00 – Hamernia – będzie iskrzyć! – gra zespołowa, której zasady organizator przybliża w ten sposób: wciel się w rolę mieszkańca Zakopanego w nieodległej przyszłości. Miasto trapią różne problemy. Burmistrz miasta zaprosił mieszkańców do stworzenia nowych rozwiązań. Gracze wymyślają wspólnie pomysły, choć różni ich wiele. Organizator: Małopolski Instytut Kultury
  • 16:00 – Streetworking i kreatywne kolaże – podczas warsztatu uczestnicy nauczą się jak uważnie obserwować swoje środowisko, jak diagnozować lokalne potrzeby i wprowadzać zmiany w swoim otoczeniu. W drugiej części spotkania zaproponowane będzie przykładowe działanie – tworzenie kreatywnych kolaży, do wspólnego realizowania w dzielnicy Bronowice. Warsztat adresowany jest do wszystkich, którzy chcą mieć wpływ na swoje środowisko lokalne. Organizator: Punkt Kultury Bronowice.
  • 18:30 – Warsztaty z makramy – makrama to znana od dawna sztuka wiązania sznurków bez użycia jakichkolwiek narzędzi. Ta przez lata zapomniana technika znów zyskuje popularność, jako element wystroju wnętrz. Podczas warsztatu będzie okazja poznania podstawowych węzłów i samodzielnego wykonania wiszących kwietników na domowe rośliny doniczkowe. Organizator: Adrianna Tomczak.

Udział w spotkaniach jest bezpłatny, ale ze względu na duże zainteresowanie warto zgłosić swoją obecność przez formularz.