W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Drugi rocznik gimnazjalistów w Lublinie przebadany w ramach PoZdro!

Drugi rocznik gimnazjalistów w Lublinie przebadany w ramach PoZdro!
21.06.201610:43

W Lublinie zakończyła się II edycja Ogólnopolskiego Programu Profilaktyki Cukrzycy i Chorób Cywilizacyjnych PoZdro! Fundacji Medicover. Do badań przesiewowych włączyło się 31 szkół gimnazjalnych w Mieście. Wyniki badań są alarmujące - aż 16,4% proc. młodzieży znajduje się w grupie ryzyka cukrzycy typu 2.

1652 uczniów (63% badanej populacji) klas pierwszych z 31 lubelskich gimnazjów zostało przebadanych od września 2015 pod kątem występowania czynników ryzyka rozwoju chorób cywilizacyjnych. Aż 16,4% przebadanej populacji znalazło się w grupie ryzyka i zostało zaproszonych do Zintegrowanej Opieki Indywidualnej (ZOI).

Szczegółowe wyniki populacyjnych badań przesiewowych młodzieży (Kompleksowej Analizy Zdrowotnej), przeprowadzonych w ramach pierwszej edycji Programu, wskazują, że:

  • Nadwaga i otyłość występują u 22,8% przebadanych nastolatków.
  • Podwyższone ciśnienie tętnicze w trakcie badania stwierdzono u 17% jego uczestników.
  • Dostateczna, słaba i bardzo słaba wydolność fizyczna to problem 68,2% badanych.
  • W związku z bardzo słabą wydolnością fizyczną test sprawnościowy musiało przerwać aż 6% uczniów!
  • Nieprawidłową postawę ciała ma 80,2% badanych.
  • Nieprawidłową ostrość widzenia stwierdzono u 11,6% badanych uczniów niebędących pod opieką okulisty.

Do Zintegrowanej Opieki Indywidualnej zakwalifikowało się aż 278 uczniów, czyli 16,4% ze wszystkich przebadanych. Młodzież ta przez kolejne dwa lata będzie mogła skorzystać z bezpłatnych specjalistycznych konsultacji: lekarza, psychologa, dietetyka oraz specjalisty od aktywności fizycznej, a także warsztatów edukacyjnych i zajęć sportowych. Dla uczestników Programu PoZdro! zorganizowane zostały m.in.: trening koszykówki, karate, cross trening, zajęcia na lodowisku i siłowni. W sumie zgromadziły one ponad 200 osób w roku szkolnym 2015/2016.

23 szkoły gimnazjalne rozpoczęły także realizację bezpłatnego pakietu edukacyjnego Lekcji Multimedialnych PoZdro!, których ideą jest przekazanie wiedzy umożliwiającej świadomy wybór zdrowego stylu życia. W sumie, w przeprowadzonych zajęciach wzięło udział ponad 3800 uczniów. Lekcje stały się także inspiracją dla szkół, które coraz chętniej inicjują wydarzenia i zajęcia profilaktyczne w ramach tzw. dobrych praktyk. W gimnazjum nr 7 im. Jana Kochanowskiego, odbył się „Tydzień Zdrowia PoZdro!” – cykl wydarzeń: quizów, wykładów, konkursów plastycznych i gastronomicznych, które pozwoliły uczniom w praktyczny sposób wykorzystać wiedzę i umiejętności zdobyte podczas zajęć w szkole.

– Problem nadwagi i otyłości u młodzieży jest realny. Należy pamiętać, , że jeśli dziecko jest w grupie ryzyka chorób cywilizacyjnych dzisiaj, za kilka lat może być już chore. Dlatego powinniśmy działać już teraz. – powiedziała Monika Lipińska Zastępca Prezydenta ds. Społecznych Miasta Lublin. –  Edukacja to podstawa w walce z chorobami cywilizacyjnymi.

– Wyniki II edycji Programu w Lublinie niestety potwierdzają bardzo niepokojący trend - młodzież bardzo mało się rusza. Tylko 10 proc. przebadanych przez nas uczniów ma doskonałą i bardzo dobrą wydolność fizyczną, tzn. nie ma zadyszki po teście odpowiadającym wyjściu na 4. piętro. Aż 6 proc. dzieci musiało przerwać ten test w związku z bardzo słabą wydolnością fizyczną! To najwyższy wskaźnik w miastach objętych Programem, podobnie jak wskaźnik nadwagi i otyłości. Są to niepokojące dane, ale stanowią dla nas wskazówkę do działania. – powiedziała Kamila Szarejko, Kierownik Programu PoZdro! Fundacji Medicover.

Fundacja Medicover bardzo aktywnie włączyła się także w cykl inicjatyw sportowo - edukacyjnych organizowanych przez Miasto Lublin - przez cały sierpień 2015 wszyscy mieszkańcy mogli uczestniczyć w akcji „Stań się PoZdro! aktywny!”, wziąć udział w treningu karate z mistrzem świata Danielem Iwankiem i mistrzynią Polski w kickboxingu Joanną Różańską, sprawdzić bezpłatnie skład i masę swojego ciała, cieśnienie oraz zasięgnąć porady dietetyka. W samym tylko finale inicjatywy, swój stan zdrowia sprawdziło ponad 300 osób.

- Niezmiernie cieszy nas fakt, że zarówno Lekcje Multimedialne PoZdro!, zajęcia sportowe, które przygotowaliśmy w zeszłym roku w ramach akcji „Stań się PoZdro! aktywny!”, jak i te dla naszych podopiecznych, zyskały tylu entuzjastów. Zaangażowanie mieszkańców Lublina, szkół i samych uczestników PoZdro! stale rośnie. To najlepiej pokazuje, że takie programy jak nasz są bardzo potrzebne.  – powiedziała Agnieszka Skowrońska, Koordynator Lokalny Programu PoZdro! – Z tego miejsca chciałabym też podziękować wszystkim mieszkańcom Lublina, którzy odwiedzili Niebieskie Miasteczko Fundacji Medicover w tym roku i zdecydowali się sprawdzić stan swojego zdrowia. W sumie przebadaliśmy ponad 500 osób. Wczesna profilaktyka to podstawa w budowaniu zdrowej przyszłości

Wszelkie informacje o Programie „PoZdro!”, a także materiały filmowe prezentujące wydarzenia sportowe dla młodzieży objętej ZOI oraz historie uczestników, którzy wraz ze swoimi rodzinami całkowicie odmienili swój styl życia, dostępne są na stronie internetowej Programu: www.po-zdro.pl oraz na profilu społecznościowym Facebook: www.facebook.com/ProgramPoZdro

O Programie PoZdro!

Celem Programu PoZdro! jest doprowadzenie do poprawy stanu zdrowia uczniów pierwszych klas szkół gimnazjalnych poprzez zmniejszenie ryzyka wystąpienia cukrzycy (zwłaszcza typu 2, do której przyczynia się między innymi niezdrowy styl życia) i innych chorób cywilizacyjnych, np. nadciśnienia tętniczego, czy podwyższonego poziomu cholesterolu oraz podniesienie świadomości zdrowego trybu życia. Fundacja robi to przy pomocy trzech elementów. Pierwszy polega na przeprowadzeniu na terenie szkół dobrowolnych, bezpłatnych i nieinwazyjnych, około 20-minutowych badań przesiewowych: m.in. oceny ostrości widzenia, oceny postawy ciała, sprawności krążeniowo-oddechowej, masy i składu ciała, co poprzedza informacja skierowana do rodziców (np. podczas wywiadówek). Drugim elementem programu jest przeprowadzenie szkoleń w placówkach edukacyjnych, dotyczących kształtowania i realizacji polityki zdrowotnej na terenie szkół poprzez wykłady skierowane do nauczycieli oraz dostarczenie odpowiednich narzędzi służących edukacji zdrowotnej. W ramach trzeciego elementu programu dzieci z czynnikami ryzyka rozwoju chorób cywilizacyjnych oraz ich rodziny obejmowane są dwuletnią opieką indywidualną. Przeprowadzane są także warsztaty edukacyjne dla rodzin objętych tą opieką. W Gdyni, Fundacja Medicover chce przebadać 6 tysięcy uczniów pierwszych klas gimnazjalnych w ciągu trzech lat. Dodatkowo, w ramach Programu dostępne są także Lekcje Multimedialne (40 000 pakietów), które są bezpłatnie udostępniane każdej chętnej placówce oraz, również bezpłatny, Poradnik PoZdro! – kompendium wiedzy na temat zdrowego trybu życia. Poradnik można pobrać ze strony internetowej Programu PoZdro!

PoZdro! jest jednym z największych programów w Europie, jeżeli chodzi o planowaną ilość przebadanych dzieci. Organizatorzy chcą przebadać w ciągu pięciu lat 30 tysięcy uczniów pod kątem ryzyka wystąpienia cukrzycy typu 2. Rezultat, jaki organizatorzy chcą osiągnąć po zakończeniu programu to około półtora tysiąca osób, które wyjdą z grupy ryzyka zachorowania. Program Pozdro! realizowany jest w Gdyni, Warszawie, Lublinie oraz Wrocławiu.

Fundacja Medicover realizuje program PoZdro! z własnych środków, pochodzących z grantu uzyskanego od założycieli i właścicieli firmy Medicover – Fundacji Szwedzkiej Rodziny Jochnick’ów o nazwie J&C af Jochnick Foundation. Program powstał w oparciu o najlepsze krajowe i międzynarodowe wzorce, które uwzględniają skuteczne narzędzia zdrowia publicznego stosowane w promocji zdrowia i w tzw. medycynie behawioralnej.

O Fundacji Medicover

Fundacja Medicover została powołana przez Grupę Medicover w 2007 roku. Głównymi zadaniami Fundacji są: szerzenie wiedzy na temat zdrowego i bezpiecznego trybu życia, propagowanie profilaktyki oraz prawidłowej diagnostyki oraz kształtowanie społecznej świadomości dotyczącej konieczności świadczenia profesjonalnych usług medycznych. W oparciu o wiedzę i doświadczenie z zakresu medycyny działalność Fundacji Medicover koncentruje się na edukowaniu, wspieraniu społeczności lokalnych oraz tworzeniu programów, które w sposób pośredni lub bezpośredni przyczyniają się do polepszenia stanu zdrowia i świadomości społeczeństwa. Poza organizacją Ogólnopolskiego Programu Profilaktyki Cukrzycy i Chorób Cywilizacyjnych PoZdro!, Fundacja wspiera także m.in. Interwencyjny Ośrodek Preadopcyjny w Otwocku oraz ośrodek „Ufność” w Częstochowie. W ramach wolontariatu pracowniczego prowadzone są projekty takie jak m.in.: Medicover Runners, czy rajd rowerowy „Razem przeciwko cukrzycy typu 2”. Fundacja Medicover wydaje dwumiesięcznik pod nazwą MedMagazyn.

O Grupie Medicover

Firma Medicover jest liderem na rynku prywatnej opieki medycznej w Europie Środkowo-Wschodniej. Została założona w 1994 r. i dziś obecna jest w dwunastu krajach. Z usług medycznych Medicover korzystają zarówno firmy, jak i klienci indywidualni. W tej chwili firma opiekuje się ponad 400 tys. klientów w Polsce i zapewnia kompleksową opiekę zdrowotną – od profilaktyki, opieki podstawowej aż po leczenie szpitalne.

Projekt Edu Lublin

baner