W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Edukacja to relacje – lubelskie szkoły w międzynarodowym projekcie

Edukacja to relacje – lubelskie szkoły w międzynarodowym projekcie
29.11.202210:11

Dobre relacje w szkole to motto przewodnie projektu na rzecz edukacji realizowanego przez Lublin i Reykjavik. Pobyt lubelskich nauczycieli w Islandii, wizyty w tamtejszych placówkach oświatowych, rozmowy i dzielenie się wiedzą to doświadczenia, które wzmocnią kompetencje i poszerzą wiedzę kadry szkolnej. Wnioski z wizyty studyjnej w postaci opracowanych rekomendacji będą służyć lubelskim szkołom w rozwijaniu kompetencji społecznych uczniów i budowaniu przyjaznego środowiska szkolnego.

– Projekt „Edukacja to relacje”, który realizujemy razem z Reykjavikiem, jest doskonałą okazją do współpracy w zakresie edukacji nie tylko na poziomie dwóch samorządów, ale też samych szkół zaangażowanych w projekt. Jestem pewien, że metody pracy zaobserwowane w szkołach islandzkich będą ciekawą inspiracją dla naszych nauczycieli – mówi Mariusz Banach, Zastępca Prezydenta Miasta Lublin ds. Oświaty i Wychowania

Od stycznia 2022 roku Miasto Lublin realizuje projekt edukacyjny w partnerstwie z Departamentem Edukacji i Młodzieży w Reykjaviku pn. „Edukacja to relacje. Współpraca Lublina i Reykjaviku na rzecz edukacji”. Projekt realizowany jest w ramach Programu Edukacja i korzysta z dofinansowania o wartości ok. 101 tys. EUR (85% grantu) otrzymanego od Islandii, Liechtensteinu i Norwegii w ramach Funduszy EOG.

W projekcie, który potrwa do połowy kwietnia 2023 r., biorą udział 2 szkoły podstawowe z Reykjaviku (Dalskoli i Vesturbæjarskóli) oraz 5 szkół podstawowych z Lublina (Szkoła Podstawowa nr 19 im. Józefa Czechowicza, Szkoła Podstawowa nr 21 im. Królowej Jadwigi, Szkoła Podstawowa nr 29 im. Adama Mickiewicza, Szkoła Podstawowa nr 38 im. Henryka Sienkiewicza, Szkoła Podstawowa nr 43 im. Ignacego Jana Paderewskiego). Projekt składa się z czterech działań: wizyty studyjnej w Islandii, opracowania rekomendacji dla szkół, warsztatów wdrożeniowych w szkołach oraz konferencji edukacyjnej.

Na przełomie maja i czerwca delegacja z Lublina odwiedziła placówki oświatowe w Reykjaviku oraz Centrum Kreatywności i Technologii Edukacyjnych Mixtura. Wizyta studyjna była okazją do poznania doświadczeń i rozwiązań stosowanych przez islandzkich partnerów, innowacyjnych metod pracy w szkołach, systemu oświaty oraz polityki edukacyjnej stolicy Islandii na lata 2020-2030.

Po powrocie z Islandii, wybrani nauczyciele, pod kierunkiem trzech wyłonionych ekspertów z Polski, rozpoczęli pracę w grupach roboczych w celu przygotowania rekomendacji w zakresie komunikowania się, rozwijania kompetencji społecznych i kreowania przestrzeni szkolnej. W tym procesie wzięli udział także rodzice i uczniowie szkół, którzy poprzez anonimowe ankiety wyrazili swoje opinie dotyczące tych obszarów. Rekomendacje będą dostępne w formie cyfrowej na stronie każdej ze szkół biorących udział w projekcie. Kolejnym etapem jest organizacja warsztatów wdrożeniowych w szkołach. Projekt „Edukacja to relacje. Współpraca Lublina i Reykjaviku na rzecz edukacji” zakończy konferencja edukacyjna w marcu 2023 roku. Wydarzenie będzie okazją do zaprezentowania efektów projektu, a także umożliwi uczestniczenie w dyskusjach z ekspertami z Polski i Islandii na temat relacji we współczesnej szkole.

Więcej informacji o projekcie i współpracy z Reykjavikiem znajduje się na stronie lublin.eu.

Projekt Edu Lublin

baner