W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Francuska Federacja Użytkowników Rowerów z wizytą w Lublinie

Francuska Federacja Użytkowników Rowerów z wizytą w Lublinie
20.01.201615:09

W lubelskim Ratuszu gościli dziś Bernadette Caillard-Humeau oraz Olivier Schneider z Francuskiej Federacji Użytkowników Rowerów, którzy wspólnie z nauczycielami, dyrektorami szkół z Lublina i policji uczestniczyli w spotkaniu poświęconym edukacji rowerowej.

Spotkanie było kolejnym z działań podjętych w ramach współpracy Wydziału Oświaty i Wychowania UM Lublin oraz Towarzystwa dla Natury i Człowieka – Porozumienia Rowerowego, wspierającym nauczycieli wychowania komunikacyjnego w zakresie podejmowanych inicjatyw na rzecz edukacji rowerowej, bezpieczeństwa ruchu i promocji roweru w mieście.

Bernadette Caillard-Humeau, wiceprezydent Francuskiej Federacji Użytkowników Rowerów (FUB) oraz Olivier Schneider, prezydent tej organizacji, przedstawili francuskie doświadczenia w zakresie profesjonalnej edukacji rowerowej dzieci i młodzieży oraz dobre praktyki, które w łatwy sposób może wdrożyć każda szkoła.

W czasie długiej dyskusji uczestnicy wymienili się wieloma informacjami oraz uwagami, które dotyczyły takich spraw jak kwestie formalno-prawne, finansowe, współpracy z rodzicami, potrzeby rozwoju infrastruktury czy przełamywaniu stereotypów dotyczących możliwości jazdy na rowerze również w zimie.

Lublin wychodząc naprzeciw potrzebom rosnącego ruchu rowerowego i nieznanym wcześniej rozwiązaniom w infrastrukturze, może poszczycić się tytułem krajowego lidera nowoczesnej edukacji rowerowej, szczególnie dzięki zajęciom z edukacji praktycznej, w czasie której zarówno uczniowie szkół jak i osoby dorosłe mogą pod okiem specjalistów zwiększać umiejętności bezpiecznej jazdy rowerem w warunkach normalnego ruchu drogowego.

Dzięki współpracy z Towarzystwem dla Natury i Człowieka – Porozumieniem Rowerowym i finansowym wsparciu Urzędu Miasta Lublin udało się do tej pory przeszkolić kilkanaście tysięcy osób oraz zaktywizować do udziału w programie większość lubelskich szkół. Jedna z nich, Szkoła Podstawowa nr 30 im. Kazimierza Wielkiego biorąc udział w konkursie projektu Rowerowa Szkoła, zajęła w ubiegłym roku 2. miejsce w Polsce i wygrała profesjonalny parking rowerowy na blisko 30 rowerów.

Bernadette Caillard-Humeau, w latach 2010-14 wiceprezydent miasta Angers, zajmowała się m.in. rozwojem sieci tramwajowej i infrastruktury rowerowej w tym mieście, była także członkiem zarządu Francuskiego Klubu Miast Rowerowych, do którego należy ponad 3000 miast we Francji. Aktualnie w FUB zajmuje się projektem reformy odpowiednika naszej karty rowerowej. W tym celu objechała całą Francję, by sporządzić raport o najlepszych praktykach w nauczaniu rowerowej mobilności, zarówno dla dzieci, jak i dorosłych. Obecnie koordynuje program "Vélo école", czyli szkołę nauki jazdy na rowerze na poziomie krajowym.

Olivier Schneider od lat zajmuje się promowaniem mobilności aktywnej w Brest na zachodzie Francji, z jednej strony propagując w społeczeństwie wiedzę o zaletach rowerów w kontekście miejskim, a w szczególności rowerów składanych i rowerów wspomaganych elektrycznie, z drugiej strony współpracując z władzami miasta w zakresie poprawy szeroko rozumianej infrastruktury rowerowej i orientowania polityki planowania przestrzennego pod kątem zrównoważonego transportu. Kilkukrotnie gościł w Lublinie, m.in. w 2013 roku w czasie serii wykładów Velorution. Francuska Rewolucja Rowerowa.

Projekt Edu Lublin

baner