W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

„Jem kolorowo, ale zdrowo!” - IV Gala Festiwalu Zdrowia Przedszkolaka

„Jem kolorowo, ale zdrowo!” - IV Gala Festiwalu Zdrowia Przedszkolaka
27.03.201712:59

Gala IV Festiwalu Zdrowia Przedszkolaka „Jem kolorowo, ale zdrowo! Smaczna i zdrowa lubelska kuchnia wielokulturowa 2017r., zorganizowana przez Przedszkole nr 35 w Lublinie wraz ze Studenckim Kołem Naukowym Dietetyków Wydziału Nauk o Żywności i Biotechnologii Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie odbyła się w środę (22 marca) w Centrum Kongresowym Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie.

Przedsięwzięcie honorowym patronatem objął Prezydent Miasta Lublin, Lubelski Kurator Oświaty, Rektor Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie oraz Marszałek Województwa Lubelskiego, Powiatowy Inspektor Sanitarny.

Dzieci uczęszczające do przedszkoli miały możliwość wzięcia udziału w warsztatach kulinarnych i edukacyjnych prowadzonych przez studentów, pracowników przedszkola oraz uczniów VI LO w Lublinie.

Były to m.in. następujące sytuacje edukacyjne :

Jak to w starej kuchni było? (poznawanie wyposażenia i przeznaczenia przedmiotów wykorzystywanych w starej kuchni), Piramida żywienia (nauka zasad zdrowego żywienia, Rozbudzamy zmysły! (wielozmysłowe poznawanie produktów żywnościowych), Zagadkowa żywność (odkrywanie własności fizycznych, chemicznych i zdrowotnych wybranych produktów żywnościowych), Zaproszenie do Lublina (utrwalanie wiedzy nt. kultury Lublina), Grunt to zdrowie! (rozwijanie wiedzy na temat zdrowego stylu życia), Z muzyką na zdrowie!  (rozwijanie  wiedzy na temat zdrowego stylu życia); Koło fortuny zdrowia, Wielkoformatowe gry planszowe, Stolikowe gry planszowe
i inne.

Dzieci brały również udział w warsztatach kulinarnych: Pierogi św. Jacka (lepienie, gotowanie i degustacja własnoręcznie wykonanych  pierogów), Starodawny przysmak na zdrowie–Sałatka z kapusty kwaszonej (wykonywanie surówki i degustacja), Kuchnia regionalna -Cebularze (komponowanie składników, degustacja).


W ramach festiwalu ogłoszono pięć konkursów, w których ponad 200 chętnych przedszkolaków z 18 placówek, pod kierunkiem nauczycieli i rodziców rozwijało swoją wiedzę na temat zdrowego stylu życia. Dzieci w naturalny sobie sposób – poprzez zabawę, aktywność plastyczną, gry planszowe, dramę, piosenkę i taniec, poznawały zasady racjonalnego żywienia, wzbogacały wiedzę o wartościach odżywczych owoców i warzyw, były uwrażliwiane na higieną i estetykę podawania potraw, poznawały walory lubelskiej kuchni.


Tematyka konkursów:

  1. Stolikowa gra planszowa – Grunt , to zdrowie! Rodzinny konkurs techniczno-plastyczny
  2. Wielkoformatowa gra planszowa – Zdrowie i zabawa, to w przedszkolu ważna sprawa! Konkurs techniczno-plastyczny -
  3. Koło fortuny zdrowia. Konkurs techniczno-plastyczny
  4. Przedszkolaki i lubelskie wielokulturowe smaki . Konkurs wokalno-taneczno-recytatorski
  5. Drużynowy turniej umiejętności kulinarnych i wiedzy o zdrowym żywieniu – Jemy kolorowo, ale zdrowo!

Galę festiwalu, w dniu 22 marca, rozpoczęły zmagania siedmiu drużyn  turniejowych z lubelskich przedszkoli nr: 18, 35, 46, 54, 56, 66, 87,   Uczestnicy przed jury i publicznością bezbłędnie wykonali 2 serie zadań teoretycznych wylosowanych z Koła Fortuny Zdrowia, kisili kapustę w beczkach na czas oraz dekorowali i serwowali samodzielnie wykonane – smaczne, zdrowe i kolorowe  naleśniki . 

W dalszej części festiwalu na scenie sali widowiskowej odbył się koncert galowy podczas którego  zaprezentowali się zdobywcy I i II miejsca w konkursie  wokalno-taneczno-recytatorskim: Przedszkolaki i lubelskie wielokulturowe smaki tj. Przedszkole nr 35 – Kuchnia wielokulturowa- hajde! I Przedszkole nr 54 – Cebulowy przysmak. Podczas koncertu publiczność została włączona do wspólnej zabawy z animatorami: m.in. Lubelskim Koziołkiem, Królem Władysławem Łokietkiem i jego żoną Jadwigą.  Wszyscy laureaci i uczestnicy konkursów odebrali nagrody. Nagrodzone przedszkola otrzymały ponadto  vouchery – zaproszenia do odwiedzenia wraz z przewodnikiem muzeów, gospodarstw wiejskich, mleczarni w Bychawie, pasieki, hodowli królików oraz zwiedzania Lublina z pracownikami PTTK lub degustacji  podwieczorków przygotowanych w 4 porach smaku. Zdobywcy  laurów w rodzinnej grze stolikowej otrzymali zaproszenia do lubelskich restauracji na degustacje wielokulturowych przysmaków.

Projekt Edu Lublin

baner