W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Jubileusz stulecia szkoły w Głusku

Jubileusz stulecia szkoły w Głusku
30.05.201609:03

W dniu 21 maja 2016 roku w Zespole Szkół nr 9 przy ul. Zdrowej 1 w Lublinie odbyły się uroczystości jubileuszowe z okazji obchodów stulecia istnienia szkoły w Głusku.

Galę jubileuszową i jednocześnie zjazd absolwentów rozpoczęła msza święta w kościele pw. Świętego Jakuba Apostoła sprawowana przez księdza arcybiskupa Stanisława Wielgusa. Po uroczystej liturgii przy akompaniamencie orkiestry dętej Gminy Głusk uczniowie, rodzice, nauczyciele  oraz zaproszeni goście przemaszerowali do budynku szkoły. Część oficjalna uroczystości, która odbyła się w sali gimnastycznej, rozpoczęła się wejściem pocztów sztandarowych Szkoły Podstawowej nr 47 i Gimnazjum nr 26 oraz odśpiewaniem hymnu szkoły. Na uroczystości licznie zebrali się zaproszeni goście na czele z Posłami na Sejm Rzeczpospolitej Polskiej panią Joanną Muchą i panem Lechem Sprawką. Obecni byli również: Prezydent Miasta Lublin, pan Krzysztof Żuk, Dyrektor Wydziału Oświaty i Wychowania Urzędu Miasta pani Ewa Dumkiewicz-Sprawka, Wicekurator Oświaty pan Ryszard Golec, przedstawiciele Urzędu Marszałkowskiego, Urzędu Miasta, Związku Nauczycielstwa Polskiego, instytucji współpracujących ze szkołą, samorządowcy, dyrektorzy lubelskich placówek, emerytowani nauczyciele oraz absolwenci, uczniowie, nauczyciele i pracownicy szkoły. Na wstępie głos zabrał Dyrektor Zespołu Szkół nr 9 pan Paweł Krysa, który powitał zaproszonych gości i całą społeczność szkolną, przedstawił sukcesy uczniów i nauczycieli, a także nakreślił kierunek działań edukacyjnych, wychowawczych oraz inwestycyjnych placówki. Minutą ciszy uczczono pamięć zmarłych uczniów, nauczycieli i pracowników szkoły. Następnie przedstawiciele młodzieży szkolnej przywołali w swoim wystąpieniu najważniejsze informacje dotyczące stuletniej historii placówki zobrazowane pokazem archiwalnych zdjęć ukazujących jej pracę w różnych okresach historycznych. Były również przemówienia gości, a także wręczenie medali dla zasłużonych nauczycieli i pracowników szkoły.

W drugiej części uroczystości został zaprezentowany spektakl przygotowany przez uczniów, rodziców i absolwentów pod kierunkiem zespołu nauczycieli. Wielopokoleniowy występ przywołał różne aspekty życia szkolnego na tle przemian historycznych, ustrojowych i społecznych. Występy chóru szkolnego, chóru i orkiestry absolwentów, scenki teatralne czy układy choreograficzne najmłodszych artystów wzbudziły aplauz publiczności, ale były też chwilą refleksji nad minionymi latami i przemijaniem. Część artystyczną zakończyło wniesienie urodzinowego tortu i złożenie życzeń wszystkim, którzy tworzyli i tworzą niepowtarzalną atmosferę szkoły.

W trakcie uroczystości można było zwiedzić okolicznościową wystawę, która zgromadziła pamiątki dotyczące byłych i obecnych nauczycieli, uczniów i pracowników. Znalazły się tu archiwalne zdjęcia, dokumenty, świadectwa, mundurki szkolne udostępnione przez absolwentów i osoby związane ze szkołą. Wszyscy zgromadzeni na święcie mogli również wpisać się do księgi pamiątkowej. Do nabycia były okolicznościowe pamiątki, między innymi jubileuszowa książka „100 lat tradycji, 100 lat historii”, w której znalazły się spisane wspomnienia emerytowanych dyrektorów i nauczycieli, listy absolwentów poszczególnych klas, zdjęcia. W salach lekcyjnych odbywały się spotkania byłych uczniów. Galę jubileuszową zakończył bankiet dla zaproszonych gości.

Uroczystość jubileuszu stulecia była wielkim wydarzeniem dla mieszkańców dzielnicy Głusk. Dzięki zaangażowaniu całej społeczności szkolnej: uczniów, nauczycieli, rodziców, absolwentów
i dyrekcji szkoły udało się w sposób godny podkreślić fakt istnienia tu od stu lat placówki szkolnej, która nie tylko kształci i wychowuje kolejne pokolenia, ale jest też ich drugim domem.

Banner-EDU-270x85