W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Kolejne wielomilionowe inwestycje w szkołach

Kolejne wielomilionowe inwestycje w szkołach
18.11.201913:04

Miasto przygotowuje się do rozbudowy kolejnych dwóch szkół: Zespołu Szkół nr 12 na Sławinie i Szkoły Podstawowej nr 52 na Felinie. Inwestycje zostały uwzględnione w projekcie budżetu miasta na 2020 rok. Trwają intensywne prace przy budowie szkoły przy ul. Berylowej dla 600 uczniów i 200 przedszkolaków.

– 2020 rok będzie rokiem kolejnych inwestycji w oświatę. Po budowie szkoły przy ul. Berylowej przystępujemy do kolejnych prac, które poprawią warunki kształcenia uczniów na Sławinie i Felinie. Będą to wielomilionowe inwestycje, niezbędne w kontekście rosnącej liczby mieszkańców tych dzielnic – mówi Krzysztof Żuk, Prezydent Miasta Lublin.

Przedszkole nr 86, funkcjonujące w Zespole Szkół nr 12, cieszy się coraz większym zainteresowaniem. Dzięki inwestycji placówka przy ul. Sławinkowskiej zyska dodatkowy segment, do którego zostaną przeniesione wszystkie istniejące obecnie oddziały przedszkolne. W nowym obiekcie znajdzie się miejsce dla 300 dzieci. Dzięki temu w głównym budynku zwolnią się sale lekcyjne dla szkoły podstawowej, w której w 42 oddziałach uczy się 973 uczniów.

W ramach inwestycji powstanie 12-oddziałowy obiekt o trzech kondygnacjach nadziemnych i jednej kondygnacji podziemnej o kubaturze prawie 9 tys. m3, z łącznikiem z głównym budynkiem szkoły. Powierzchnia wszystkich pomieszczeń wyniesie prawie 3 tys.m2. Na poziomie -1 zaprojektowano pomieszczenia techniczne i magazyny, na parterze i dwóch piętrach znajdą się po 4 sale lekcyjne, gabinety, pomieszczenia pomocnicze, porządkowe, socjalne, toalety i szatnie. Na parterze zlokalizowana będzie także rozdzielnia posiłków przywożonych do przedszkola ze stołówki szkolnej znajdującej się w głównym budynku, a także zmywalnia naczyń. Na kolejnych kondygnacjach znajdą swoje miejsce sala do ćwiczeń ruchowych oraz wielofunkcyjna sala widowiskowa. Budynek otrzyma prostą, nowoczesną bryłę zaprojektowaną tak, aby zapewnić maksymalne nasłonecznienie sal przedszkolnych, zaś niesymetrycznie rozmieszczone kolorowe okna na elewacji nadadzą całemu budynkowi lekkiego charakteru.

Dla tej inwestycji Miasto ma już kompletną dokumentację projektową oraz pozwolenie na budowę. Przetarg na wykonawcę zadania zostanie ogłoszony po zatwierdzeniu przez Radę Miasta uchwały budżetowej na 2020 r. Szacowany wstępny koszt rozbudowy (bez wyposażenia) to około 15 mln zł. Według projektu budżetu, w przyszłym roku miasto przeznaczy na rozpoczęcie prac 2 mln zł.

Większa inwestycja planowana jest na Felinie, gdzie Szkoła Podstawowa nr 52 im. Marii Konopnickiej powiększy się o dwa segmenty – dydaktyczny, obejmujący 16 nowych sal lekcyjnych oraz żywieniowy o powierzchni ponad 550 m2, z nowoczesną kuchnią oraz stołówką dla 184 uczniów.

Koncepcja tej inwestycji opiera się na rozbudowie istniejącego pawilonu żywieniowego zlokalizowanego w części południowo-zachodniej budynku, a tym samym wykorzystaniu istniejącej infrastruktury związanej z działalnością żywieniową. Planowany obiekt będzie parterowy i znajdą się w nim pomieszczenia przeznaczone na kuchnię i stołówkę szkolną – jadalnię, a także pomieszczenia techniczne – zmywalnię, rozdzielnię, pokój socjalny. W piwnicy zlokalizowane będą pomieszczenia magazynowe oraz zaplecze kuchenne.

Inwestycja jest na etapie opracowywania dokumentacji projektowej dla obu segmentów. Szacowany koszt całej rozbudowy (bez wyposażenia) wyniesie ok. 30 mln zł. W planie przyszłorocznego projektu budżetu na rozpoczęcie robót przeznaczono 2 mln zł.

Aktualnie w 31 oddziałach Szkoły Podstawowej nr 52 uczy się 651 uczniów. W ciągu ostatnich trzech lat liczba uczniów tej szkoły wzrosła o ponad 150, co spowodowane jest przede wszystkim dynamiką rozwoju dzielnicy Felin i napływem nowych mieszkańców. Szkoła dysponuje obecnie 23 pomieszczeniami dydaktycznymi, w tym 3 pracowniami komputerowymi i salą gimnastyczną, co nie zabezpiecza niezbędnych potrzeb, stąd zajęcia lekcyjne odbywają się w systemie zmianowym.

W 2020 roku znajdzie swój finał także trwająca od połowy ubiegłego roku budowa kompleksu kulturalno-oświatowego przy ul. Berylowej. Na ten cel Miasto wyda w przyszłym roku ponad 10,5 mln zł. Nowa szkoła jest już budynkiem w stanie surowym. Budowa wkroczyła w fazę prac wykończeniowych. Prowadzone są prace przy elewacjach, zamontowana została stolarka okienna, trwa szklenie fasady od strony północnej oraz wykonywane jest ocieplenie z wełny mineralnej. Wewnątrz obiektu trwają roboty tynkarskie, odbywa się montaż drzwi oraz instalacji sanitarnych, wentylacji, elektryki oraz teletechniki. W zakresie prac wykończeniowych w części budynku rozpoczęto prace przy posadzkach, montażu sufitów podwieszanych i układaniu płytek. Na zewnątrz równolegle prowadzona jest niwelacja terenu oraz prace dotyczące sieci zewnętrznych.

W 2020 roku Miasto planuje również pozyskać grunt pod budowę boiska szkolnego dla tego kompleksu oraz opracować niezbędną dokumentację projektową. W najbliższych planach inwestycyjnych jest także budowa drogi dojazdowej, na którą przeznaczono w miejskim planie budżetu kwotę 1,45 mln zł.

Projekt Edu Lublin

baner