W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Lubelskim maturzystom życzymy powodzenia

Lubelskim maturzystom życzymy powodzenia
04.05.202213:26

Blisko 5 tys. uczniów szkół średnich w Lublinie rozpoczęło dziś matury. Egzamin maturalny jest przeprowadzany bez rygoru sanitarnego i w tym roku ponownie składa się wyłącznie z części pisemnej. W środę odbędzie się egzamin z języka polskiego na poziomie podstawowym, a w kolejne dwa dni uczniowie zmierzą się z matematyką i językiem obcym.  

– Dobre wyniki egzaminu maturalnego to łatwiejszy start w dorosłe życie, dlatego trzymam mocno kciuki za naszych lubelskich abiturientów. Wykorzystajcie swój potencjał, wiedzę i doświadczenie zdobywane w poprzednich latach, aby ten pierwszy ważny egzamin w Waszym życiu przyniósł satysfakcjonujące efekty. Dziękuję dyrektorom, nauczycielom i pracownikom lubelskiej oświaty, których zaangażowanie i troska o dobro ucznia pozwoliły na sprawną kontynuację procesu nauczania w okolicznościach wywołanych pandemią. Za wytrwałość i zrozumienie dziękuję również rodzicom, którzy wspierali młodzież w trudnym dla wszystkich czasie nauki zdalnej – mówi Krzysztof Żuk, Prezydent Miasta Lublin.

W 41 liceach ogólnokształcących i technikach prowadzonych przez Miasto Lublin wolę przystąpienia do egzaminu dojrzałości wyraziło 3884 uczniów. Wśród nich jest 2596 uczniów III klas liceów ogólnokształcących oraz 1275 uczniów IV klas techników. Po raz pierwszy do matur przystępuje też 13 uczniów szkół branżowych II stopnia. Egzamin dojrzałości zdawać będzie również 966 uczniów z 22 szkół prowadzonych przez inne podmioty. Tegoroczni maturzyści są absolwentami gimnazjów. Uczniowie szkół średnich po ośmioklasowej szkole podstawowej tym roku jeszcze nie przystępują do egzaminu maturalnego.

Aby zdać tegoroczny egzamin dojrzałości trzeba przystąpić do egzaminów pisemnych z trzech przedmiotów obowiązkowych na poziomie podstawowym, tj. języka polskiego, matematyki i języka obcego (uzyskując minimum 30%) oraz z jednego przedmiotu dodatkowego na poziomie rozszerzonym (wystarczające jest samo przystąpienie).  W tym roku nie ma obowiązku przystąpienia do części ustnej egzaminu z języka polskiego i języka obcego. Uczniowie mają prawo do rozszerzenia zakresu egzaminu maturalnego, jeśli na przykład wymagają tego warunki rekrutacji na wybrany kierunek studiów.

 

Projekt Edu Lublin

baner konkursu plastycznego