W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.
"Lublin tańcem malowany"
21.06.201715:12

Dnia 10 czerwca 2017 r. w Auli Collegium Maius Uniwersytetu Medycznego w Lublinie, przy ul. K. Jaczewskiego 4 odbył się III Dziecięcy Festiwal Tańców i Przyśpiewek Ludowych pt. „Lublin tańcem malowany” . Festiwal został zorganizowany przez trzy lubelskie przedszkola: Przedszkole nr 14, ul. Bronowicka 3, Przedszkole nr 64, ul. Droga Męczenników Majdanka 55 oraz Przedszkole nr 85, ul. Onyksowa 8 Rokrocznie festiwal obejmowany jest  Honorowym Patronatem Lubelskiego Kuratora Oświaty oraz Prezydenta  Miasta Lublin.

Celem festiwalu jest propagowanie tradycji i folkloru z  regionu lubelskiego, prezentacja tańców i przyśpiewek lubelskich, popularyzacja obrzędowości, tańca i twórczości ludowej, integracja środowisk lokalnych poprzez wspólny taniec i śpiew oraz zaangażowanie społeczności przedszkolnej w obchody jubileuszu 700-lecia Miasta Lublin.

W festiwalu udział wzięły 44 lubelskie przedszkola. Na scenie wystąpiło ponad 800 dzieci, które zostały przygotowane przez 90 nauczycieli.Festiwal podzielony był na IV tury, w każdej wystąpiło po  kilkanaście przedszkoli.
W trakcie całego wydarzenia festiwal odwiedziło ponad 4000 widzów.

Festiwal prowadziły Panie dyrektorki z przedszkoli będących organizatorami wydarzenia, które identyfikując się z charakterem uroczystości, ubrane były w lubelskie stroje ludowe. Po przywitaniu przybyłych gości oraz przedstawieniu patronatów, dzieci rozpoczęły swoje występy na scenie prezentując tańce i przyśpiewki z regionu lubelskiego, m. in. wiązankę tańców i utworów pt. „A gdy będzie słońce i pogoda”, „W moim ogródeczku”, „Świeć miesiączku”, „Jak to Jasiu kochanie” itp.

Swoją obecnością zaszczycił nas Pan Lech Sprawka Poseł na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej oraz Pani Ewa Dumkiewicz - Sprawka dyrektor Wydziału Oświaty i Wychowania Urzędu Miasta Lublin. Z ramienia Kuratorium Oświaty w Lublinie gościliśmy Panią Elżbietę Sobiech - starszego wizytatora oraz wielu innych gości. W przewie między występami dzieci, głos zabrała Pani Ewa Dumkiewicz-Sprawka - dyrektor WOiW.

Wzorem lat ubiegłych po zakończonym występie każde przedszkole, nauczyciele i dzieci otrzymały od organizatorów dyplomy z podziękowaniem za udział w festiwalu.

Uroczystość zakończyło wystąpienie  Pani Barbary Czołowskiej, zastępcy dyrektora Wydziału Oświaty i Wychowania, która w kilku słowach podziękowała uczestnikom, rodzicom, nauczycielom oraz organizatorom Festiwalu.

Projekt Edu Lublin